Σάββατο 16 Αυγούστου 2014

Φενερμπαχτσέ - Ολυμπιακός 2-1

Η ομάδα μας αντιμετώπισε τη Φενερμπαχτσέ στο Σουκρού Σαράτσογλου και αν και προσπάθησε και είχε τις ευκαιρίες, ηττήθηκε με 2-1 εξαιτίας δύο απευθείας εκτελέσεων φάουλ, με τον Χοσέ Χολέβας να… απαντά με τον ίδιο τρόπο!

Η «Φενέρ» ξεκίνησε πιο δυνατά, αλλά οι ποδοσφαιριστές του κ. Μίτσελ κατάφεραν να ισορροπήσουν μετά τα πρώτα λεπτά το ματς. Μάλιστα, η ομάδα μας θα μπορούσε να έχει προηγηθεί στο σκορ, όταν ο Κασάμι βρέθηκε τετ-α-τετ με τον Βολκάν Ντεμιρέλ στο 28’, αλλά το πλασέ του πέρασε λίγο άουτ.
Ακολούθησαν εκατέρωθεν ευκαιρίες, μέχρι το 35ο λεπτό, όταν ο Θρύλος βρέθηκε πίσω στο σκορ από στημένη φάση, με τον Τσανέρ Ερκίν να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα με απευθείας εκτέλεση φάουλ.

Ο Μπουχαλάκης προσπάθησε να «απαντήσει» με τον ίδιο τρόπο στο 42’, αλλά ο Βολκάν μπλόκαρε την μπάλα, με τον Ρομπέρτο από την πλευρά του να επεμβαίνει όπου χρειάστηκε, διατηρώντας το 1-0 μέχρι την ανάπαυλα.

Στην επανάληψη, ο κ. Μίτσελ «φρέσκαρε» την ομάδα του με τους Παπαδόπουλο, Ντοσεβί και Σαβιόλα και ο Κασάμι είδε την μπάλα να περνά ξανά άουτ για λίγα εκατοστά στο 52’, με το 1-0 να παραμένει. Στην εξέλιξη του δεύτερου μέρους πραγματοποιήθηκε και το ανεπίσημο ντεμπούτο των Φορτούνη και Αφελάι, με τον Ολλανδό να χάνει και μεγάλη ευκαιρία στο 78’, όταν έκανε εξαιρετική προσπάθεια, έπαιξε ωραία το 1-2 με τον Ντοσεβί και μπήκε στην περιοχή, αλλά ο Βολκάν πρόλαβε και μάζεψε την μπάλα.

Ο Θρύλος προσπαθούσε για την ισοφάριση, αλλά από άλλη μία στημένη φάση ήρθε το 2-0, αυτή τη φορά με «δράστη» τον Εμρέ ξανά με απευθείας εκτέλεση φάουλ. Οι ποδοσφαιριστές μας δεν «παράτησαν» στιγμή το ματς, προσπάθησαν για το γκολ έχοντας κι άλλες ευκαιρίες και τελικά το πέτυχαν σε απευθείας εκτέλεση φάουλ του Χοσέ Χολέβας στο 5ο λεπτό των καθυστερήσεων.

Το 2-1 ήταν και το τελικό αποτέλεσμα, με την ομάδα μας να στρέφει πλέον το ενδιαφέρον της στις επίσημες υποχρεώσεις της, αρχής γενομένης με την αναμέτρηση του ερχόμενου Σαββάτου απέναντι στη Νίκη Βόλου στο «Γ. Καραϊσκάκης».

Πρόβα τζενεράλε για τον Ολυμπιακό η αναμέτρηση κόντρα στην πρωταθλήτρια Τουρκίας και μάλιστα εκτός έδρας. Για το μεγάλο φιλικό με τη Φενερμπαχτσέ ο Μίτσελ επέλεξε την ακόλουθη ενδεκάδα...

Ρομπέρτο κάτω απο τα δοκάρια, Ελαμπντελαουί δεξιά, Μποτία και Αμπιντάλ στην καρδιά της άμυνας, Μαζουακού αριστερά, Εντινγκά, Μπουχαλάκης και Κασάμι στη μεσαία γραμμή, Γκαζαριάν και Φουστέρ στα "φτερά" και Διαμαντάκος κορυφή....

Στη Τουρκία βρίσκεται η ομάδας μας με σκοπό να δώσει το τελευταίο φιλικό στο πλαισίο της προετοιμασία της για τη νέα αγωνιστική περίοδο. Αντίπαλος του Ολυμπιακού η Φενερμπαχτσέ, η οποια την σεζόν 2013-2014 κατέκτησε το πρωτάθλημα Τουρκία με απολογισμό 23 νίκες, 5 ισοπαλίες και 6 ήττες.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Ρομπέρτο, Μέγιερι, Αμπιντάλ, Αφελάι, Μποτία, Μπουχαλάκης, Χολέβας, Διαμαντάκος, Ντοσεβί, Ελαμπντελαουί, Φορτούνης, Φουστέρ, Γκαζαριάν, Κασάμι, Μαζουάκου, Εντινγκά, Παπαδόπουλος, Σαλίνο, Σάμαρης, Σαβιόλα.
Την ευκαιρία να τεστάρει τις δυνάμεις του σε μία «καυτή» έδρα και κόντρα σε μία πολύ δυνατή ομάδα θα έχει ο Ολυμπιακός το Σάββατο στις 21.30 με αντίπαλο τη Φενερμπαχτσέ.
Αυτό θα είναι και το τελευταίο φιλικό για τους Πειραιώτες, μία εβδομάδα πριν από την έναρξη των επίσημων υποχρεώσεων με αντίπαλο τη Νίκη Βόλου στο Καραϊσκάκη.
Πάντως είναι ενδεικτικό πως ο Ολυμπιακός πραγματοποιεί ακόμα ένα φιλικό πολύ υψηλού επιπέδου, αφού θα αντιμετωπίσει την πρωταθλήτρια Τουρκίας.
Ο Μίτσελ αναμένεται να δοκιμάσει πάλι αρκετά πρόσωπα και σχήματα, όπως έκανε εξάλλου και στην αναμέτρηση με τη Μπιλμπάο.
Πάντως, δεν αποκλείεται να πραγματοποιήσουν στην Τουρκία το ντεμπούτο τους οι Αφελάι και Φορτούνης, οι οποίοι ενδέχεται να πάρουν χρόνο συμμετοχής.