Παρασκευή 7 Ιουνίου 2013

Ολυμπιακός - Παναθηναϊκός 51-64...

Ο Παναθηναϊκός δεν απώλεσε σε κανένα σημείο του ματς το προβάδισμα, ξέφυγε ακόμα και με 19 πόντους (42-61 στο 38'), κάνοντας τελικά το "μπρέικ" στο ΣΕΦ κόντρα στον Ολυμπιακό με 64-51 (1-0). Η σειρά μεταφέρεται την Κυριακή (9/06) στο ΟΑΚΑ.

Αυτή ήτα η τρίτη φορά τα τελευταία πέντε χρόνια που ο Παναθηναϊκός αρχίζει με "μπρέικ" απέναντι στον Ολυμπιακό τους τελικούς του πρωταθλήματος, καθώς είχαν προηγηθεί οι σεζόν 2008-09 και 2010-11. Ο Τζέιμς Γκιστ με τον Στεφάν Λάσμε έλεγξαν τα ριμπάουντ απέναντι σε Χάινς, Πάουελ, Σερμαντίνι, ενώ οι "πράσινοι" βρήκαν λύσεις από την περιφέρεια, αυξάνοντας το προβάδισμα τους, όταν οι Πειραιώτες προσπαθούσαν να πλησιάσουν.

Ο Ολυμπιακός, ο οποίος δεν πραγματοποίησε καλό παιχνίδι είχε σε κακή βραδιά τον αρχηγό του, Βασίλη Σπανούλη, όπως και τους Παπανικολάου, Πρίντεζη. Παράλληλα, δεν κατάφερε να βγάλει ενέργεια και να τρέξει, ένας τρόπος παιχνιδιού που τον χαρακτηρίζει.

Ο αγώνας:

Καμία από τις δύο ομάδες στο πρώτο λεπτό της αναμέτρησης δεν κατάφερε να σημειώσει καλάθι. Ο Τζέιμς Γκιστ με 1/2 βολές έκανε το 0-1 για τους "πράσινους" και ο Κώστας Παπανικολάου σημείωσε το 2-1 για τον Ολυμπιακό στο 2'. Ο Γκιστ ξανά έκανε το 2-3 και ο Ρόκο Λένι Ούκιτς πέτυχε το 2-5 για τους φιλοξενούμενους στο 4ο λεπτό της αναμέτρησης. Ο Γιόνας Ματσιούλις με τρίποντο ανέβασε την διαφορά στους έξι πόντους (2-8) για να μειώσει ο Τζος Πάουελ σε 4-8 στο 5'.

Ο Ούκιτς πέτυχε το 4-10 στο έβδομο λεπτό για να μειώσει και πάλι για τον Ολυμπιακό, ο Βασίλης Σπανούλης (6-10). Ο Γκουίν με σουτ τριών πόντων αύξησε την διαφορά στους επτά πόντους (6-13) και ο Γιώργος Πρίντεζης έκανε το 8-13. Ο Ματσιούλις με ακόμα ένα σουτ τριών πόντων σημείωσε το 8-16, 1,56'' πριν το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου. Ο Σλούκας πέτυχε το 11-16 με τρίποντο και ο Σοφοκλής Σχορτσανίτης με 1/2 βολές έκανε το 11-17. Ο Έλληνας σέντερ, μάλιστα πέτυχε και το 11-19, σκορ με το οποίο έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο του αγώνα.

Στην δεύτερη περίοδο, ο Ρόκο Λένι Ούκιτς σημείωσε το 11-22 στο 11ο λεπτό και ο Βασίλης Σπανούλης σημείωσε το 12-22, 7:46'' πριν από το ημίχρονο. Ο Στράτος Περπέρογλου με σουτ τριών πόντων έκανε το 14-22 και ο Κάιλ Χάινς έφερε τον Ολυμπιακό στο -6 (16-22), αναγκάζοντας τον Αργύρη Πεδουλάκη να πάρει τάιμ άουτ.

Έλεγξε το ματς ο Παναθηναϊκός, αντιαθλητικό ο Άντιτς

Ο Σπανούλης αστόχησε σε σουτ τριών πόντων, ενώ και ο Στεφάν Λάσμε δεν κατάφερε να πετύχει καλάθι. Ο Μάικ Μπράμος με ακόμα ένα τρίποντο για τον Παναθηναϊκό έκανε το 25-16, με τον Πέρο Άντιτς να αστοχεί στη συνέχεια σε τρίποντο. Ο Άντιτς χρεώθηκε με αντιαθλητικό, διότι ζήτησε τον... λόγο από τον Στεφάν Λάσμε που έκανε το 26-16 (είχαν χρεωθεί προηγουμένως με 1 φάουλ ο καθένας), ενώ ο ίδιος παίκτης με κάρφωμα ανέβασε την διαφορά στους 12 πόντους (28-16) και με την εύστοχη συμπληρωματική βολή έκανε το 29-16.

Ο Περπέρογλου μείωσε σε 18-29 για τον Ολυμπιακό, με τον Σοφοκλή Σχορτσανίτη στην επόμενη φάση να κάνει βήματα. Ο Σπανούλης με τρίποντο μείωσε σε 21-29 και ο Μπράμος με δύο εύστοχες βολές ανέβασε την διαφορά και πάλι στους 10 πόντους (31-21). Ο Περπέρογλου με 1/2 βολές έκανε το 22-31. Στην τελευταία φάση του ημιχρόνου ο Κώστας Σλούκας αστόχησε σε σουτ τριών πόντων κι έτσι οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με τον Παναθηναϊκό να βρίσκεται στο +9 (31-22).

Στο τρίτο δεκάλεπτο, ο Ούκιτς σημείωσε το 22-33 για τους "πράσινους", με τον Δημήτρη Κατσίβελη να κερδίζει φάουλ στην επόμενη φάση. Ο Πάουελ πέτυχε το 24-33 στο 22ο λεπτό για τον Ολυμπιακό, ενώ και πάλι ο Αμερικανός σέντερ των Πειραιωτών με δύο εύστοχες βολές έκανε το 26-33, 7,42'' πριν το τέλος της τρίτης περιόδου. Ο Τζέιμς Γκιστ έκανε το 26-35 για το "τριφύλλι", με τον Βασίλη Σπανούλη να σημειώνει το 28-35.

Στο +15 με Κάρι

Ο Τζέιμς Γκιστ με κάρφωμα και εύστοχη συμπληρωματική βολή πέτυχε το 28-38 στο 24', με τον Κώστα Παπανικολάου έπειτα από σουτ τριών πόντων να ρίχνει την διαφορά στους επτά πόντους (31-38). Ο Λάσμε με ένα εντυπωσιακό κάρφωμα πέτυχε το 40-31 και ο Τζέιμς Γκιστ αύξησε την διαφορά στους 11 και πάλι (31-42). Ο Δημήτρης Διαμαντίδης έκανε το 44-31, με τον Σπανούλη να σημειώνει το 33-44 στο 26ο λεπτό.

Ο Κάρι με δύο εύστοχες βολές πέτυχε το 33-46, με τον Αμερικανό να κάνει και το 33-48, ανεβάζοντας την διαφορά στους 15 πόντους στο 28'. Ο Ολυμπιακός μείωσε σε 35-48 και ο Γιόνας Ματσιούλις με 1/2 βολές πέτυχε το 35-49. Ο Περπέρογλου αστόχησε σε δύο βολές, με τον Σχορτσανίτη να κάνει φάουλ στην επόμενη φάση. Το τρίτο του Έλληνα σέντερ.

Ο Κάιλ Χάινς με 1/2 βολές μείωσε σε 36-49, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε το τρίτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης.

Ο Γιώργος Πρίντεζης με την έναρξη της τέταρτης περιόδου πέτυχε το 38-49, Ρόκο Λένι Ούκιτς αστόχησε σε σουτ τριών πόντων, ενώ ο Κάιλ Χάινς ήταν και εκείνος άστοχος σε δύο βολές. Ο Μαρτίνας Γκετσεβίτσιους πέτυχε το 40-49 στο 33ο λεπτό της αναμέτρησης. Ο Ούκιτς στο 34ο λεπτό σημείωσε το 51-40 για τον Παναθηναϊκό, με τον Ολυμπιακό να συνεχίζει να είναι άστοχος.

Ο Μάικ Μπράμος με εύστοχο σουτ τριών πόντων αύξησε την διαφορά στους 14 πόντους 4:29'' πριν το τέλος (40-54). Ο Βασίλης Σπανούλης με 1/2 βολές έκανε το 41-54 και ο αρχηγός του "τριφυλλιού", Δημήτρης Διαμαντίδης σημείωσε το 41-56. Ο Μπράμος ανέβασε την διαφορά στους 18 πόντους (41-59), με τρίποντο 3,25'' πριν το τέλος.

Ο Παναθηναϊκός στο 38' ξέφυγε με 19 πόντους (42-61), έπειτα από κάρφωμα του Λάσμε, φτάνοντας τελικά στην εκτός έδρας με 64-51.

Τα δεκάλεπτα: 11-19, 22-31, 36-49, 51-64.

Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Χάινς 5, Άντιτς, Σπανούλης 11(1), Περπερογλου 5, Σερμαντίνι, Σλούκας 5(1), Παόυελ 6, Γκετσεβίτσιους 2, Πρίντεζης 9(1), Παπανικολάου 6(1), Κατσίβελης 2.

Παναθηναϊκός (Πεδουλάκης): Σχορτσανίτης 3, Μπράμος 11(3), Καρι 6, Ματσιούλις 7(2), Ούκιτς 12(1), Λάσμε 8, Τσαρτσαρής, Διαμαντίδης 4, Γκουίν 3(1).