Δευτέρα 3 Ιουνίου 2013

Ρέθυμνο - Ολυμπιακός 67-80...

Ο Ολυμπιακός νίκησε και στην Κρήτη το Ρέθυμνο με 80-67, έκανε το 3-0 και πήρε το "εισιτήριο" για τον τελικό του πρωταθλήματος. Πολύ καλή εμφάνιση από τους γηπεδούχους που πλησίασαν στους 3 πόντους τους Πειραιώτες στο 28' (50-53). Κατάμεστο το "Μελίνα Μερκούρη"...

Οι Πειραιώτες έλεγξαν από τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης το ματς, φτάνοντας στο θετικό αποτέλεσμα χωρίς να απολέσουν το προβάδισμα στο σκορ σε κανένα σημείο του παιχνιδιού.

Tο ημίχρονο βρήκε τους "ερυθρόλευκους" στο +15 (31-46), όμως στην επανάληψη το Ρέθυμνο αντέδρασε και κατάφερε, ύστερα από σουτ τριών πόντων να μαζέψει την διαφορά, πλησιάζοντας ακόμα και στους 3 πόντους στο 28ο λεπτό, έπειτα από λέι-απ του Κάρτερ. Σε εκείνο το σημείο ο Ολυμπιακός αφυπνίστηκε και με επιμέρους σκορ 11-3 έκλεισε την τρίτη περίοδο με 64-53.

Οι φιλοξενούμενοι διατήρησαν το προβάδισμα τους, πήραν τη νίκη και πλέον ετοιμάζονται για τους τελικούς του πρωταθλήματος. Οι Κρητικοί πριν από την έναρξη της αναμέτρησης βράβευσαν την ΚΑΕ Ολυμπιακός για την κατάκτηση της Ευρωλίγκας, με τον κόσμο στο "Μελίνα Μερκούρη" να χειροκροτά τους παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα κατά την απονομή.

Να θυμίσουμε ότι ο Ολυμπιακός αγωνίστηκε χωρίς τους Έισι Λο (γαστρεντερίτιδα) και Στράτο Περπέρογλου (κάκωση στο μεματάρσιο του δεξιού του ποδιού), οι οποίοι έμειναν στην Αθήνα.

Ο αγώνας

Ο Ολυμπιακός μπήκε δυνατά στην αναμέτρηση και κατάφερε από τα πρώτα λεπτά του αγώνα να επιβάλει το παιχνίδι του. Οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα με τον Γιώργο Πρίντεζη ξέφυγαν με 0-4, ενώ ο Αγγελόπουλος στο τρίτο λεπτό πέτυχε το 2-6 για να κάνει ο Τζος Πάουελ με δύο εύστοχες βολές το 2-8. Ο Πρίντεζης ανέβασε την διαφορά στους 8 πόντους (2-10) και ο Σπανούλης στο 6ο λεπτό πέτυχε το 2-15.

Οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν με τον ίδιο ρυθμό και ο Πέρο Άντιτς με σουτ τριών πόντων ανέβασε την διαφορά στους 13 (5-18). Ο Προύτι πέτυχε το 10-20 και ο Πάουελ σημείωσε το 10-22 για τους Πειραιώτες. Ο Κώστας Παπανικολάου έκανε το 12-24 για τους "ερυθρόλευκους", σκορ τελικά με το οποίο έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο του αγώνα.

Τα πράγματα δεν άλλαξαν στην δεύτερη περίοδο, με τον Κατσίβελη να σημειώνει το 15-31 και τον Κάιλ Χάινς, ο οποίος είχε περάσει στο παρκέ να ανεβάζει την διαφορά στους 16 πόντους για τον Ολυμπιακό στο 14ο λεπτό του ματς (17-33). Ο Νταμίρ Λάτοβιτς πέτυχε το 19-33 και ο Πέτγουεϊ έκανε το 21-33. Ο Κώστας Σλούκας με όμορφη προσπάθεια έκανε το 21-35, ενώ ο Μαρτίνας Γκετσεβίτσιους ανέβασε την διαφορά στους 16 πόντους (21-37).

Ο Μπρεντ Πέτγουεϊ έριξε την διαφορά στους 14 πόντους (23-37), ενώ οι γηπεδούχοι με τρίποντο από τον Προύιτ έκαναν και το 27-37, δύο λεπτά πριν πάνε οι δύο ομάδες στα αποδυτήρια. Ο Δημήτρης Κατσίβελης με σουτ τριών πόντων ανέβασε την διαφορά στους 13 (27-40) και ο Γιώργος Πρίντεζης πέτυχε το 27-42. Ο Γκιόργκι Σερμαντίνι με δύο εύστοχες βολές σημείωσε το 27-43 και ο Πέτγουεϊ έριξε την διαφορά στους 15 πόντους (29-44). Ο Σπανούλης έκανε το 29-46 για να μειώσει ο Ντούβνιακ σε 31-46, σκορ με το οποίο τελικά ολοκληρώθηκε το ημίχρονο.

Αντέδρασε το Ρέθυμνο

Το Ρέθυμνο, όμως μπήκε πολύ δυνατά στην τρίτη περίοδο και κατάφερε να ροκανίσει την διαφορά από τον Ολυμπιακό, ο οποίος δεν μπορούσε να πάρει σκορ. Οι Κρητικοί με διαδοχικά σουτ τριών πόντων μάζεψαν την διαφορά απέναντι στην ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα, με αποτέλεσμα στο 25ο λεπτό της αναμέτρησης ο Απόλλωνας Τσόχλας με σουτ τριών πόντων να φέρει το Ρέθυμνο στο -4 (43-47).

Στη συνέχεια, ο Βασίλης Σπανούλης έκανε το 43-49, πετυχαίνοντας το πρώτο καλάθι του Ολυμπιακού στην τρίτη περίοδο (25'). Το Ρέθυμνο κατάφερε να μείνει κοντά στο σκορ και με τον Κάρτερ έριξε την διαφορά στους τρεις πόντους (50-53), δύο λεπτά πριν το τέλος του δεκαλέπτου. Σε εκείνο το σημείο, ο Κάρτερ χρεώθηκε με τεχνική ποινή και οι Κώστας Σλούκας (2/2 βολές), Κάιλ Χάινς έδωσε "αέρα" επτά πόντων στους Πειραιώτες (50-57).

Ο Έλληνας γκαρντ με δύο εύστοχες βολές έκανε το 50-59 και ο Σπανούλης ανέβασε την διαφορά στους 11 πόντους (50-61). Ο Πέρο Άντιτς με σουτ τριών πόντων αύξησε την διαφορά στους 14 πόντους (50-64) για να κλείσει τελικά το τρίτο δεκάλεπτο με 53-64.

Στα τελευταία δέκα λεπτά του ματς, ο Νταμίρ Λάτοβιτς σημείωσε το 55-64, ενώ ο Βασίλης Σπανούλης πέτυχε το 55-67 στο 32ο λεπτό. Ο Αγγελόπουλος με σουτ τριών πόντων κάνει το 69-58, ρίχνοντας την διαφορά και πάλι στους 11 πόντους. Ο Παπανικολάου με τρίποντο πέτυχε το 58-72, στο 35ο λεπτό. Οι "ερυθρόλευκοι" αποσπάστηκαν και με 75-61, έπειτα από σουτ τριών πόντων του Κώστα Παπανικολάου, φτάνοντας τελικά στο θετικό αποτέλεσμα με 67-80.

Τα δεκάλεπτα: 12-24, 31-46, 53-64, 67-80.

Ρέθυμνο (Γιαπλές): Χορν 9, Καλλινικίδης, Προύιτ 6(2), Αγγελόπουλος 5(1), Τσαρούχας, Τσόχλας 7(1), Ντούβνιακ 4, Κόμματος, Κάρτερ 9(1), Λάτοβιτς 15(3), Πέτγουεϊ 12, Σιζόπουλος.

Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Χάινς 4, Άντιτς 9(2), Σπανούλης 15(2), Σερμαντίνι 2, Σλούκας 10, Πάουελ 6, Γκετσεβίτσιους 2, Πρίντεζης 12, Παπανικολάου 15(3), Κατσίβελης 5(1).