Παρασκευή 28 Φεβρουαρίου 2014

Φενέρμπαχτσε - Ολυμπιακός 78-74 ....

Ο Ολυμπιακός χωρίς τον Βασίλη Σπανούλη ηττήθηκε από τη Φενέρμπαχτσε στην Πόλη (78-74) και γνώρισε το τέταρτο αρνητικό αποτέλεσμα του στο Top-16. Δεν κάλυψαν οι Τούρκοι την διαφορά του πρώτου ματς.

Η Φενέρμπαχτσε προσπάθησε να επιβάλει το παιχνίδι της απέναντι στον Ολυμπιακό. Ο Μπιέλιτσα με εύστοχο σουτ τριών πόντων πέτυχε το 3-0 και ο Μπογκντάνοβιτς, έπειτα από κλέψιμο σημείωσε το 5-0 για την ομάδα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς. Οι Πειραιώτες και πάλι δεν κατάφεραν να σημειώσουν καλάθι για να κάνει ο Πρέλτζιτς το 7-0 στο τρίτο λεπτό του αγώνα. Ο Μπογκντάνοβιτς έκανε το 9-0, ενώ ο Μπράιαντ Ντάνστον μείωσε σε 9-2. Ο Στράτος Περπέρογλου στο 4' έκανε το 9-4 για να ανεβάσει την διαφορά στους επτά πόντους ο Μπόγιαν Μπογκντάνοβιτς και πάλι (11-4). Ο Γιώργος Πρίντεζης μείωσε σε 11-6, ενώ έπειτα από άστοχο σουτ δύο πόντων των Τούρκων ο Έλληνας φόργουορντ και πάλι έκανε το 11-8 στο 5ο λεπτό του αγώνα.

Ο Στράτος Περπέρογλου με εύστοχο σουτ τριών πόντων ισοφάρισε σε 11-11 και ο ΜακΚάλεμπ έδωσε το προβάδισμα στη Φενέρμπαχτσε (13-11). Ο Περπέρογλου ξανά σημείωσε το 13-13 και ο Ζόριτς με κάρφωμα έδωσε το προβάδισμα στους γηπεδούχους με 15-13 στο 7ο λεπτό του παιχνιδιού. Οι δύο ομάδες συμβάδιζαν από εκείνο το σημείο κι έπειτα με τον Μπράιαντ Ντάνστον να ισοφαρίζει σε 20-20, 41 δευτερόλεπτα πριν το τέλος του αγώνα. Ο Μπο ΜακΚάλεμπ με 1/2 βολές έδωσε το προβάδισμα στη Φενέρμπαχτσε για να κλείσει το δεκάλεπτο με τους "ερυθρόλευκους" μπροστά στο σκορ με 21-22, ύστερα από σουτ τριών πόντων του Κώστα Σλούκα.

Με την έναρξη της δεύτερης περιόδου, ο Λίνας Κλέιζα πέτυχε το 24-22 και ο Κώστας Σλούκας ισοφάρισε σε 24-24 στο 11ο λεπτό του ματς. Ο Πρέλτζιτς έδωσε εκ νέου το προβάδισμα στη Φενέρμπαχτσε (26-24). Ο Μπο ΜακΚάλεμπ σημείωσε το 28-24 και ο Κώστας Σλούκας με τρίποντο μείωσε σε 28-27. Ο Λίνας Κλέιζα με δύο εύστοχες βολές έκανε το 30-27 για να καρφώσει ο Σέντρικ Σίμονς για το 30-29 στο 14'.

Κοντά στο σκορ οι δύο ομάδες

Ο Ομέρ Ονάν με καλάθι έκανε το 32-29 για τη Φενέρμπαχτσε, με τον Σίμονς να μην καταφέρνει να πετύχει καλάθι. Ο Πιέρ Τζάκσον δεν σημείωσε καλάθι, ενώ στη συνέχεια ο Τζαμάριο Μουν έκανε λάθος. Οι Τούρκοι δεν πέτυχαν καλάθι, όπως και ο Στράτος Περπέρογλου στη συνέχεια. Ο Λούκα Ζόριτς ανέβασε την διαφορά στους πέντε πόντους (34-29) και ακολούθησε φάουλ από τον Περπέρογλου. Ο Μουν αστόχησε σε σουτ τριών πόντων και ο Λίνας Κλέιζα ανέβασε την διαφορά στους επτά πόντους στο 17ο λεπτό του παιχνιδιού (36-29). Ο Στράτος Περπέρογλου με εύστοχο σουτ τριών πόντων μείωσε σε 36-32 και ο Μπόγιαν Μπογκντάνοβιτς με 1/2 βολές έκανε το 37-32.

Ο Βαγγέλης Μάντζαρης με εύστοχο σουτ τριών πόντων ρίχνει την διαφορά στους δύο πόντους για τον Ολυμπιακό (37-35), δύο λεπτά για το ημίχρονο, με τον Ζέλικο Ομπράντοβιτς να καλεί τάιμ άουτ. Ο Κλέιζα έκανε το 39-35 και ο Ματ Λοτζέσκι μείωσε σε 39-27 στο 38ο λεπτό του αγώνα. Ο Μπλάγκοτα Σέκουλιτς έκανε το 41-37 για να μειώσει με 1/2 βολές ο Γιώργος Πρίντεζης σε 41-38, ένα λεπτό πριν το ημίχρονο. Ο Σαβάς δεν μπορεί να σημειώσει καλάθι, ενώ στη συνέχεια ο Βαγγέλης Μάντζαρης αστόχησε σε σουτ τριών πόντων. Ο Λοτζέσκι δεν καταφέρνει να σημειώσει καλάθι, με τον ημίχρονο να κλείνει στο 41-38 για τη Φενέρμπαχτσε.

Ο Ολυμπιακός στην έναρξη του τρίτου δεκαλέπτου δεν κατάφερε να σημειώσει καλάθι, όπως άστοχη ήταν και η Φενέρμπαχτσε. Ο Κώστας Σλούκας έφερε τους Πειραιώτες στον πόντο (41-40) το 21ο λεπτό του ματς, με τον Μπο ΜακΚάλεμπ στη συνέχεια να κερδίζει φάουλ. Ο παίκτης των Τούρκων με 1/2 βολές έκανε το 42-40 και ο Περπέρογλου στη συνέχεια αστόχησε σε σουτ δύο πόντων. Ο Κλέιζα με τρίποντο έκανε το 45-40 στο 22ο λεπτό του αγώνα, αλλά ο Γιώργος Πρίντεζης δεν κατάφερε στη συνέχεια, έπειτα από εξαιρετική πάσα του Σλούκα να σημειώσει καλάθι, αναγκάζοντας τον Γιώργο Μπαρτζώκα να καλέσει τάιμ άουτ.

Ο Μπο ΜακΚάλεμπ με δύο εύστοχες βολές ανέβασε την διαφορά στους επτά πόντους για τη Φενέρμπαχτσε (47-40). Ο Σλούκας αστόχησε σε σουτ δύο πόντων, με τον ΜακΚάλεμπ να πετυχαίνει το 49-40 στο 23ο λεπτό του αγώνα. Ο Σίμονς με κάρφωμα μείωσε σε 49-42 για να κάνει ο Λούκα Ζόριτς το 51-42. Ο Πρίντεζης μείωσε σε 51-44 στο 24', με τον Ομέρ Ονάν στη συνέχεια να αστοχεί. Ο Πρίντεζης μείωσε με εύστοχο σουτ τριών πόντων σε 51-47, με τον Μπογκντάνοβιτς να αστοχεί σε τρίποντο στο 25'.

Ξέφυγε η Φενέρ

Ο Λίνας Κλέιζα δεν κατάφερε να σημειώσει καλάθι, όμως στη συνέχεια ο Γιώργος Μπαρτζώκας χρεώθηκε με τεχνική ποινή για διαμαρτυρία σε φάουλ επάνω στον Λιθουανό. Ο Κλέιζα με δύο εύστοχες βολές σημείωσε το 54-47, ενώ ο ίδιος παίκτης έκανε το 56-47, ανεβάζοντας την διαφορά και πάλι στους εννέα πόντους. Ο Πέτγουεϊ στη συνέχεια έκανε επιθετικό φάουλ, με τον Μπιέλιτσα να πηγαίνει στη γραμμή των βολών, έπειτα από φάουλ του Αμερικανού του Ολυμπιακού.

Ο Μπιέλιτσα με 1/2 βολές έκανε το 57-47, αλλά οι Τούρκοι πήραν επιθετικό ριμπάουντ στο 27'. Η Φενέρμπαχτσε δεν σημείωσε καλάθι, αλλά και ο Μουν δεν θα ευστοχήσει σε σουτ τριών πόντων. Παρόλα αυτά, ο Λοτζέσκι πήρε το ριμπάουντ και μείωσε σε 57-49. Οι Τούρκοι με τον ΜακΚάλεμπ πέτυχαν το 59-49, με τον Ολυμπιακό να μην σημειώνει καλάθι στην επόμενη φάση. Ο Λοτζέσκι αστόχησε στη συνέχεια, όπως και ο Πρέλτζιτς, με τον Ονάν να κάνει φάουλ στον Λοτζέσκι. Ο Ντάνστον μείωσε σε 59-51, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε το τρίτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης.

Στα τελευταία δέκα λεπτά του αγώνα, ο Ολυμπιακός με τον Μπράιαντ Ντάνστον μείωσε σε 59-53, αλλά ο Μαχμούτογλου με τρίποντο έκανε το 62-53 για τους γηπεδούχους. Ο Κώστας Σλούκας με τρίποντο μείωσε σε 62-56, με τον Μπιέλιτσα να κάνει το 64-56 στο 32'. Ο Κόλινς κάνει φάουλ στον ΜακΚάλεμπ, με τον Μπογκντάνοβιτς να αστοχεί. Ο Μπιέλιτσα έκανε φάουλ, ο Σλούκας αστόχησε σε σουτ δύο πόντων στη συνέχεια, αλλά και πάλι ο Μπογκντάνοβιτς δεν σημείωσε καλάθι.

Ο ΜακΚάλεμπ με δύο εύστοχες βολές έκανε το 66-56 στο 34'. Ο Σλούκας με 1/2 βολές μείωσε σε 66-57 στο 35', αλλά ο Μαχμούτογλου αστόχησε σε σουτ τριών πόντων. Ο Στράτος Περπέρογλου μείωσε σε 66-59 και ο Πρέλτζιτς σημείωσε το 68-59 στο 36'. Ο Πέτγουεϊ αστόχησε σε σουτ τριών πόντων, όμως ο Σέκουλιτς έκανε φάουλ στον Ντάνστον στη συνέχεια. Ο Ντάνστον με 1/2 βολές μείωσε σε 68-60, αλλά ο Μπογκντάνοβιτς έκανε το 70-60. Ο Ολυμπιακός μείωσε σε 70-62 και ο Κλέιζα έκανε το 72-62. Ο Μάντζαρης με τρίποντο μείωσε σε 72-65, με τον ΜακΚάλεμπ στη συνέχεια να κερδίζει φάουλ.

Ο ΜακΚάλεμπ με δύο εύστοχες βολές έκανε το 74-65 και ο Μάντζαρης μείωσε σε 74-67 και ο Πρέλτζιτς αστόχησε σε σουτ δύο πόντων. Ο Λοτζέσκι αστόχησε σε σουτ τριών πόντων 1:10'' πριν το τέλος του αγώνα. Ο Μάντζαρης, όμως στη συνέχεια έκλεψε τη μπάλα και ο Λοτζέσκι με καλάθι και εύστοχη συμπληρωματική βολή μείωσε σε 74-70. Ο Κλέιζα αστόχησε σε σουτ δύο πόντων και ο Μάντζαρης μείωσε σε 74-72. Ο ΜακΚάλεμπ έκανε το 76-72 στα 20'' πριν το τέλος, με τον Γιώργο Μπαρτζώκα να παίρνει τάιμ άουτ. Ο Σλούκας με δύο εύστοχες βολές μείωσε σε 76-74, με τις δύο ομάδες να περνάνε και πάλι μπροστά από τους πάγκους τους 14 δευτερόλεπτα πριν το τέλος του ματς.

Ο Κλέιζα στα 13 δευτερόλεπτα πήγε στη γραμμή των βολών και με δύο εύστοχες έκανε το 78-74.

Δεκάλεπτα: 21-22, 41-38, 59-51, 78-74.

Φενέρμπαχτσε/Ούλκερ (Ομπράντοβιτς): ΜακΚάλεμπ 20, Τζάκσον, Ονάν 2, Μπιέλιτσα 8, Μαχμούτογλου 3, Κλέιζα 21, Τουρκγιλμάζ, Σέκουλιτς 2, Σαβάς, Ζόριτς 9, Μπογκντάνοβιτς 9, Πρέλτζιτς 4.

Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Πέτγουεϊ, Ντάνστον 9, Περπέρογλου 17, Σλούκας 17, Κόλινς, Σίμονς 4, Πρίντεζης 10, Μάντζαρης 10, Κατσίβελης, Λοτζέσκι 7, Μουν.

Διαιτητές: Μαρτίν (Ισπανία), Κοντέ (Ισπανία), Τσμίκιεβιτς (Πολωνία).