Παρασκευή 24 Ιανουαρίου 2014

Λαμποράλ Κούτσα - Ολυμπιακός 70-89

Ο Ολυμπιακός πραγματοποίησε εξαιρετική εμφάνιση απέναντι στην Λαμποράλ Κούτσα και κατάφερε να φτάσει στο θετικό αποτέλεσμα στη Βιτόρια με 89-70 για την τέταρτη αγωνιστική του Top-16 της Euroleague.

Με αυτόν τον τρόπο η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα ανέβασε το ρεκόρ της στο 2-2, καθώς είχε επικρατήσει στην πρεμιέρα της δεύτερης φάσης της κορυφαίας διασυλλογικής διοργάνωσης της Φενέρμπαχτσε και ακολούθησαν δύο ήττες από τη Μιλάνο και την Μπαρτσελόνα. Οι Πειραιώτες επέβαλαν από τα πρώτα λεπτά του αγώνα τον ρυθμό τους και δεν δυσκολεύτκαν να φτάσουν στο θετικό αποτέλεσμα απέναντι στην ομάδα του Σέρτζιο Σκαριόλο.

Ο αγώνας:

Ο Αντρές Νοτσιόνι στο πρώτο λεπτό της αναμέτρησης με εύστοχο σουτ τριών πόντων έκανε το 3-0 για τους Βάσκους, ενώ ο Στράτος Περπέρογλου μείωσε σε 3-2 για τον Ολυμπιακό. Ο Μίρζα Μπέγκιτς έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα (3-4). Ο Νοτσιόνι και πάλι, αυτή την φορά με καλάθι και εύστοχη συμπληρωματική βολή πέτυχε το 6-4 στο δεύτερο λεπτό του αγώνα, προτού αστοχήσει ο Γιώργος Πρίντεζης σε σουτ δύο πόντων. Ο Ερτέλ έκανε το 8-4 και ο Τίμπορ Πλάις ανέβασε την διαφορά σε 10-4 στο τέταρτο λεπτό του ματς.

Ο Βασίλης Σπανούλης μείωσε σε 10-6 , ενώ στη συνέχεια ο Ερτέλ αστόχησε σε προσπάθεια δύο πόντων. Ο Γιώργος Πρίντεζης έριξε την διαφορά στο καλάθι (10-8). Ο Ντέιβιντ Γιέλινεκ με δυο εύστοχες βολές πέτυχε το 12-8 στο πέμπτο λεπτό του αγώνα, με τον Τίμπορ Πλάις να αστοχεί στη συνέχεια. Ο Νοτσιόνι χρεώθηκε με τεχνική ποινή, καθώς οι διαιτητές είπαν πως έπεσε επίτηδες στο παρκέ για να κερδίσει φάουλ και οι Σπανούλης, Λοτζέσκι ισοφάρισαν σε 12-12 στο 6ο λεπτό της αναμέτρησης.

Ο Σπανούλης με 1/2 βολές έδωσε το προβάδισμα στον Ολυμπιακό και στη συνέχεια ο Κοζέρ έκανε το 14-13. Ο αρχηγός των Πειραιωτών, Βασίλης Σπανούλης με καλάθι και εύστοχη συμπληρωματική βολή έκανε το 14-16 για τους "ερυθρόλευκους" κι έπειτα οι Βάσκοι έκαναν φάουλ. Ο Ματ Λοτζέσκι στο 8ο λεπτό της αναμέτρησης έκανε το 19-14 για την ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα και ο Σπανούλης με ακόμα ένα τρίποντο ανέβασε την διαφορά στους οκτώ πόντους (14-22). Ο Μπράιαντ Ντάνστον πέτυχε το 14-24 στο 9ο λεπτό, με τον Χάμιλτον έπειτα από 1/2 βολές να μειώνει σε 15-24.
Ο Ντάνστον ανέβασε την διαφορά στους 11 πόντους (15-26), ενώ στη συνέχεια ο Χάμιλτον αστόχησε σε σουτ τριών πόντων. Παρόλα αυτά, οι Βάσκοι ανανέωσαν την επίθεση τους, με τον Μαϊνόλντι να σημειώνει καλάθι, χωρίς όμως να μετράει τελικά, καθώς είχε τελειώσει το πρώτο δεκάλεπτο.

Πάτησαν... γκάζι οι "ερυθρόλευκοι"!

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, ο Βασίλης Σπανούλης με εύστοχο σουτ τριών πόντων ανέβασε την διαφορά στους 14 πόντους (15-29), ανεβάζοντας τα τρίποντα του σε 2/4 στο 11ο λεπτό του αγώνα. Ο Βάλτερ Χοτζ με τέσσερις διαδοχικούς πόντους μείωσε στους 11 πόντους (18-29), με τον Λοτζέσκι στη συνέχεια να αστοχεί σε τρίποντο στο 12ο λεπτό της αναμέτρησης. Ο Μαϊνόλντι αστόχησε σε σουτ τριών πόντων, όμως ο Πλάις, ο οποίος πήρε τη μπάλα δεν κατάφερε να π[ετύχει καλάθι. Ο Κόλινς στη συνέχεια αστόχησε για τον Ολυμπιακό, με τον Κόλινς να πετυχαίνει το 18-31 για τους "ερυθρόλευκους".

Ο Μίρζα Μπέγκιτς έκανε το 18-33, ενώ ο Μπρεντ Πέτγουεϊ με εύστοχο σουτ τριών πόντων πέτυχε το 18-36. Ο Χοτζ με δύο εύστοχες βολές μείωσε σε 20-36 στο 13ο λεπτό του ματς, έπειτα από φάουλ του Μίρζα Μπέγκιτς, ενώ ο Ματ Λοτζέσκι με καλάθι δύο πόντων σημείωσε το 20-38. Ο Πλάις μείωσε σε 22-38 για την Λαμποράλ Κούτσα. Ο Λοτζέσκι και πάλι με δύο εύστοχες βολές έκανε το 22-40 και ο Αντρές Νοτσιόνι μείωσε σε 24-40 στο 14ο λεπτό του αγώνα. Ο Σίμονς δεν θα καταφέρει να πετύχει καλάθι και ο Ερτέλ έκανε το 26-40 στο 15ο λεπτό.

Ο Γιώργος Πρίντεζης με εύστοχο σουτ τριών πόντων ανέβασε την διαφορά στους 17 πόντους (26-43) και ο Ερτέλ έκανε το 28-43. Ο Ματ Λοτζέσκι με ακόμα ένα εύστοχο τρίποντο έκανε το 28-46 για να μειώσει ξανά ο Ερτέλ σε 30-46 στο 16ο λεπτό του αγώνα, με τον Γιώργο Μπαρτζώκα να καλεί τάιμ άουτ.

Στην επόμενη φάση ο Ολυμπιακός θα κάνει λάθος με τον Κώστα Σλούκα, ενώ ο Πρίντεζης έκλεψε τη μπάλα από τον Αντρές Νοτσιόνι. Ο Λοτζέσκι με 1/2 βολές έκανε το 30-47 και στη συνέχεια ο Νοτσιόνι μείωσε σε 33-47, στο 17ο λεπτό της αναμέτρησης.

Ο Κώστας Σλούκας με εύστοχο σουτ τριών πόντων πέτυχε το 33-50 και ο Πρίντεζης έκανε το 33-52 για τους Πειραιώτες. Ο Γιέλινεκ αστόχησε σε προσπάθεια δύο πόντων με τον Κατσίβελη να αυξάνει την διαφορά στους 22 πόντους (33-55)! Ο Ερτέλ κέρδισε φάουλ από τον Κώστα Σλούκα και με δύο εύστοχες βολές έκανε το 35-55. Ο Γιώργος Πρίντεζης σημείωσε το 35-57, 1:18'' πριν το ημίχρονο, με τον Γιέλινεκ να πετυχαίνει το 36-57. Ο Ντιόπ με κάρφωμα σημείωσε το 38-57 και ο Σλούκας έκανε το 38-59 για την ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα. Ο Μαϊνόλντι αστόχησε σε τρίποντο για να πάνε τελικά οι δύο ομάδες στα αποδυτήρια με +21 (38-59).

Το 69% στα τρίποντα του Ολυμπιακού

Το ποσοστό των Πειραιωτών στο πρώτο ημίχρονο του αγώνα στα σουτ τριών πόντων ήταν εξωπραγματικό, καθώς ο Ολυμπιακός είχε 9/13 τρίποντο, ποσοστό που φτάνει το 69%! Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα είχε 13/20 δίποντα και 6/8 βολές. Οι Βάσκοι από την πλευρά τους, είχαν 12/15 βολές, 10/25 δίποντα και 2/10 τρίποντα (20%). Ο Ματ Λοτζέσκι είχε 16 πόντους, με τον Βασίλη Σπανούλη να προσθέτει 13. Για την Λαμποράλ Κούτσα, ο Αντρές Νοτσιόνι σε 13 λεπτά είχε 11 πόντους.

Διατήρησε χωρίς δυσκολίες το προβάδισμα

Στην τρίτη περίοδο, ο Γιέλινεκ με δύο εύστοχες βολές μείωσε σε 40-59, ενώ ο Μπράιαντ Ντάνστον πέτυχε το 40-61 για τους Πειραιώτες. Ο Περπέρογλου με σουτ τριών πόντων πέτυχε το 40-64, ενώ ο ίδιος παίκτης ανέβασε την διαφορά στους 26 πόντους για τους "ερυθρόλευκους" (40-66). Οι Βάσκοι δεν μπορούσαν να ακολουθήσουν τον ρυθμό του Ολυμπιακού, με τον Μπράιαντ Ντάνστον, έπειτα από κάρφωμα να πετυχαίνει το 40-68 στο 23ο λεπτό του παιχνιδιού.

Ο Χάμιλτον στη συνέχεια αστόχησε σε σουτ τριών πόντων για να κερδίσει ο Βασίλης Σπανούλης φάουλ από τον Κοζέρ. Ο Ντάνστον με ακόμα ένα κάρφωμα έκανε το 40-70 για τον Ολυμπιακό στο 24ο λεπτό του ματς. Ο Ντιόπ έκανε το 42-70 για να αστοχήσει στη συνέχεια ο Σπανούλης. Η Λαμποράλ δεν κατάφερε να σημειώσει καλάθι, όμως η μπάλα έφτασε στα χέρια του Ερτέλ. Ο Γιέλινεκ με δύο εύστοχες βολές μείωσε σε 44-70, με τον Λοτζέσκι στη συνέχεια να αστοχεί σε σουτ τριών πόντων. Ο Ντιόπ αστόχησε σε σουτ δύο πόντων, αλλά και πάλι ο Περπέρογλου δεν θα καταφέρει να σημειώσει καλάθι.

Ο Μπράιαντ Ντάνστον με σουτ δύο πόντων πέτυχε το 44-72, με τον Μάντζαρη στη συνέχεια να κάνει φάουλ στον Χοτζ, 3:50'' πριν το τέλος της περιόδου. Ο Λοτζέσκι με 1/2 βολές έκανε το 44-73, με τον Ερτέλ να αστοχεί σε σουτ δύο πόντων. Ο Περπέρογλου αστόχησε με τη σειρά του και ο Ντέιβιντ Γιέλινεκ με σουτ τριών πόντων μείωσε σε 47-73. Ο Ερτέλ μείωσε σε 49-73 για να αστοχήσει στη συνέχεια ο Ντιόπ σε δύο βολές. Οι Πέτγουεϊ, Λοτζέσκι αστοχησαν για να κάνει φάουλ ο Σλούκας.
Ο Χοτζ με δύο εύστοχες βολές μείωσε σε 51-73 και ο Κόλινς με εύστοχο σουτ τριών πόντων ανέβασε την διαφορά στους 25 πόντους για τον Ολυμπιακό (51-76). Ο Γιέλινεκ μείωσε σε 53-76 και ο Κώστας Σλούκας με δύο εύστοχες βολές έκανε το 53-78, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε το τρίτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης.

Στα τελευταία δέκα λεπτά του αγώνα ο Μάρντι Κόλινς ανέβασε την διαφορά στους 27 πόντους (53-80) για τον Ολυμπιακό στο 32ο λεπτό του ματς και ο Ποέτα με τρίποντο μείωσε σε 56-80. Ο Κώστας Σλούκας πέτυχε το 82-56, ενώ ο Ντιόπ σημείωσε το 58-82 στο 33ο λεπτό του αγώνα. Ο Κόλινς αστοχησε σε σουτ δύο πόντων, με τον Ντιόπ να κάνει φάουλ στον Ντάνστον στην αμέσως επόμενη φάση του αγώνα.

Ο Κώστας Σλούκας αστόχησε σε σουτ τριών πόντων και στη συνέχεια ο Μπρεντ Πέτγουεϊ έκανε φάουλ τον Βαν Όστρουμ. Ο παίκτης της Λαμποράλ με δύο εύστοχες βολές μείωσε σε 60-82, με τον Βασίλη Σπανούλη να παιρνάει στη θέση του Κώστα Σλούκα. Ο Σπανούλης αστόχησε σε σουτ τριών πόντων, με τον Περπέρογλου να κάνει φάουλ στον Κοζέρ. Ο Ντιόπ μείωσε σε 62-82 στο 34ο λεπτό, με τον Δημήτρη Κατσίβελη να μην καταφέρνει να πετύχει καλάθι.

Ο Ποέτα έριξε την διαφορά κάτω από τους 20 πόντους μετά από αρκετή ώρα (64-82), ο Βασίλης Σπανούλης έχασε την μπάλα από τον παίκτη των Βάσκων, ο οποίος με δύο εύστοχες βολές μείωσε σε 66-82. Ο Στράτος Περπέρογλου με δύο εύστοχες βολές έκανε το 66-84, ενώ στην επόμενη φάση ο Πρίντεζης αστόχησε σε σουτ τριών πόντων. Ο Ντιόπ μείωσε σε 68-84, ο Σέντρικ Σϊμονς έκανε λάθος, όμως οι Βάσκοι δεν κατάφεραν να ρίξουν ακόμα περισσότερο την διαφορά. Ο Βαγγέλης Μάντζαρης με 1/2 βολές έκανε το 68-85 και ο Στράτος Περπέρογλου έκανε το 68-87. Οι Βάσκοι μείωσαν σε 70-87 με τον Βαν Όστρουμ, ενώ το παιχνίδι ολοκληρώθηκε με 89-70 για τον Ολυμπιακό.

Δεκάλεπτα: 15-26, 38-59, 53-78, 70-89.

Λαμποράλ Κούτσα (Σκαριόλο): Μαϊνόλντι, Νοτσιόνι 11, Ποέτα 7, Βαν Όστρουμ 4, Χάμιλτον 1, Ντιόπ 10, Χοτζ 7, Μαρτίνεθ, Πλάις 4, Ερτέλ 12, Γέλινεκ 12, Κοζέρ 2.

Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Πέτγουεϊ 3, Ντάνστον 14, Σπανούλης 13, Περπέρογλου 11, Σλούκας 9, Κόλινς 5, Σίμονς, Μπέγκιτς 4, Πρίντεζης 9, Μάντζαρης 1, Κατσίβελης 3, Λοτζέσκι 17.

Διαιτητές: Τσέρεμπουχ (Ιταλία), Γιόβτσιτς (Σερβία), Μάριτσιτς (Σερβία).