Πέμπτη 12 Δεκεμβρίου 2013

Ολυμπιακός - Σιένα 78-73

Ο Ολυμπιακός έκανε την ολική επαναφορά στο τελευταίο δεκάλεπτο κόντρα στη Σιένα και επικρατησε με 78-73. Οι Πειραιώτες μετρούν 21 νίκες σε ισάριθμα ματς.

Οι Ιταλοί που αγωνίστηκαν χωρίς το βαρύ χαρτί τους τον Ντάνιελ Χάκετ είχαν τον έλεγχο του ματς στο μεγαλύτερο μέρος του, όμως στην τέταρτη περίοδο οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα έφτασαν στο τελικό αποτέλεσμα. Ο Στράτος Περπέρογλου έκανε πολύ καλό ματς (18π.), όπως και ο Βασίλης Σπανούλης.

Για τη Σιένα ο Γκριν είχε 28 πόντους. Με αυτόν τον τρόπο ο Ολυμπιακός έκανε το 21/21 φέτος σε όλες τις διοργανώσεις.

Ο αγώνας:

Στα πρώτα δύο λεπτά της αναμέτρησης καμία από τις δύο ομάδες δεν κατάφερε να σημειώσει καλάθι. Ο Κούργουοθ και ο Γκριν, όμως έδωσαν προβάδισμα με 4-0 στους πρωταθλητές Ιταλίας, οι οποίοι αποσπάστηκαν και με 6 πόντους στο τρίτο λεπτό του αγώνα. Ο Βαγγέλης Μάντζαρης με εύστοχο σουτ τριών πόντων μειωσε σε 3-6 για την ομάδα του Γιώργου Μπαρτζωκα, με τον Ρες στη συνέχεια να αστοχεί σε τρίποντο για τους Ιταλούς. Ο Ολυμπιακός... κόλλησε, καθώς δεν μπορούσε να σημειώσει καλάθι και ο Ρες με εύστοχο σουτ δύο πόντων πέτυχε το 3-8 για τη Σιένα στο 5ο λεπτό του ματς.

Στο έκτο λεπτό του ματς ο αρχηγός του Ολυμπιακού, Βασίλης Σπανούλης με δύο εύστοχες βολές μείωσε σε 5-8, ενώ ο Γκριν έπειτα από φάουλ του Βαγγέλη Μάτζαρη έκανε το 5-10 (2/2 βολές). Οι Πειραιώτες μείωσαν σε 9-11 για να κάνουν οι πρωταθλητές Ιταλίας το 9-13. Ο Μπράιαντ Ντάνστον στο 8ο λεπτό του αγώνα μείωσε σε 11-13 για να φέρει την διαφορά στον πόντο ο Σπανούλης (12-13). Η Σιένα αποσπάστηκε με 12-15 για να μειώσει ο Ολυμπιακός σε 13-15. Ο Ντάνστον ισοφάρισε σε 15-15 για να κλείσει το πρώτο δεκάλεπτο με 15-17, έπειτα από καλάθι του Κάρτερ.

Με την έναρξη της δεύτερης περιόδου, η Σιένα αποσπάστηκε με τέσσερις πόντους (15-19), με τον Μπρεντ Πέτγουεϊ να μειώνει σε 18-19, ύστερα από εύστοχο σουτ τριών πόντων. Ο Αμερικανος του Ολυμπιακού έκανε και το 20-19 στο 12ο λεπτό της αναμέτρησης, με τον Ματ Λοτζέσκι να αυξάνει την διαφορά στους τρεις πόντους (22-19). Η Σιένα μείωσε σε 22-21 και ο Ρες με τρίποντο εδωσε το προβάδισμα και πάλι στην ομάδα του Κρέσπι (22-24) στο 14ο λεπτό.

Ο Βασίλης Καββαδάς με 1/2 βολές έκανε το 23-24 και ο Νέλσον σημείωσε το 23-26 στο 16ο λεπτό του αγώνα, αναγκάζοντας τον Γιώργο Μπαρτζώκα να καλέσει τάιμ άουτ. Ο Έισι Λο έριξε την διαφορά στους δύο πόντους (24-26) και ο Γκριν με κάρφωμα αύξησε το προβάδισμα για τους φιλοξενούμενους στους τέσσερις πόντους (24-28). Ο Λο ξανά με 1/2 βολές μείωσε σε 25-28, αλλά ο Γκριν έκανε το 25-30 για τη Σιένα. Ο Κάρτερ αύξησε την διαφορά στους επτά πόντους για πρώτη φορά στον αγώνα (25-32), ενώ ο ίδιος παίκτης με 2/2 βολές πέτυχε το 25-34. Ο Γκριν σημείωσε το 25-36, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε το πρώτο ημίχρονο.

Ξέφυγε και με 15 πόντους η Σιένα!

Ο Μπράιαντ Ντάνστον πέτυχε το πρώτο καλάθι στο δεύτερο ημίχρονο στο 22ο λεπτό, μειώνοντας σε 27-36. Παρολα αυτά, οι Ιταλοί έκαναν το 27-38 για να μειώσει ο Ματ Λοτζέσκι σε 29-38 στο 23ο λεπτό του αγώνα για τον Ολυμπιακό. Ο Γκριν, όμως ο οποίος πραγματοποίησε εξαιρετικό παιχνίδι έκανε το 29-41 για τους πρωταθλητές Ιταλίας, ενώ μείωσε ο Σπανούλης σε 31-41. Ο Πέτγουεϊ στο 24' πέτυχε το 33-43, μειώνοντας για τον Ολυμπιακό, αλλά ο Ρες από τα 6 μέτρα έκαε το 33-45.

Οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό και με τον Βιτζιάνο αποσπάστηκαν με 14 πόντους (33-47) στο 25', αναγκάζοντας τον Γιώργο Μπαρτζώκα να καλέσει τάιμ άουτ. Ο Κώστας Σλούκας με 12 βολές μείωσε σε 34-47 και ο Ντάνστον με επίσης 1/2 βολές έκανε το 35-47 στο 26ο λεπτό. Ο Χάντερ σημείωσε το 35-49 και ο Σλούκας έριξε την διαφορά στους 12 πόντους (37-49). Ο Νέλσον με καλάθι και εύστοχη συμπληρωματική βολή έκανε το 37-52, ανεβάζοντας την διαφορά στους 15 πόντους (στο 28'). Ο Έισι Λο με 1/2 βολες πέτυχε το 38-52 για να ρίξει την διαφορά στους 11 πόντους ο Στράτος Περπέρογλου με τρίποντο (41-52). Ο Λο και πάλι με 1/2 βολές σημείωσε το 42-52 για να ευστοχήσει σε τρίποντο ο Γκριν, πετυχαίνοντας το 42-55. Ο Σλούκας μείωσε σε 44-55 και ο Περπέρογλου έριξε μετά από ώρα την διαφορά κάτω από τους δέκα πόντους (46-55). Το τρίτο δεκάλεπτο τελικά ολοκληρώθηκε με καλάθι του Γκριν (46-57).

Ο Σλούκας με δίποντο μείωσε σε 48-57 για να κάνουν οι Ιταλοί το 48-59. Ο Περπέρογλου με τρίποντο μείωσε στους οκτώ πόντους (51-59) στο 32ο λεπτό, αλλά ο Γκριν με τρίποντο έκανε το 51-62. Ο ίδιος παίκτης πέτυχε το 51-64 και ο Περπέρογλου μείωσε σε 53-64. Ξανά ο Έλληνας παίκτης μείωσε σε 55-64 στο 34'. Ο Βασίλης Σπανούλης με τρίποντο μείωσε στους έξι πόντους (58-64), με τον Καρτερ, έπειτα από κάρφωμα να σημειώνει το 58-66. Ο Περπέρογλου με τρίποντο μείωσε σε 61-66 για να κάνει ο Γκριν το 61-68.

Ο Κάρτερ έκανε φάουλ στον Σπανούλη, όμως οι Ιταλοί κατάφεραν να κλέψουν τη μπάλα και με τον Γκριν αποσπάστηκαν με εννέα πόντους (61-70). Ο Ολυμπιακός μετά από αντιαθλητικό φάουλ που δέχτηκε ο Μπράιαντ Ντάνστον μείωσε σε 65-70 (2/2 βολές του Λοτζέσκι), ενώ ο αρχηγός της ομάδας, Βασίλης Σπανούλης με 1/2 βολές έριξε την διαφορά στους τέσσερις πόντους (66-70). Ο Χάντερ έκανε το 66-72 στο 37' και ο Σπανούλης σημείωσε το 68-72. Ο Περπέρογλου με τρίποντο έφερε τον Ολυμπιακό στο -1 (71-72). Ο Γκριν με 12 βολές έκανε το 73-71, με τον Γιώργο Μπαρτζώκα να παίρνει τάιμ άουτ στα 58 δευτερόλεπτα. Ο Σπανούλης με τρίποντο σημειώσε το 74-73, ο Ντάνστον έκλεψε τη μπάλα και ο Ματ Λοτζέσκι 15 δευτερόλεπτα πριν το τέλος έκανε το 76-73, με τον Κρέσπι να παίρνει τάιμ άουτ. Ο Βιτζιάνο αστόχησε σε δύο βολές με τον Ματ Λοτζέσκι να πετυχαίνει το 78-73, το οποίο ήταν και το τελικό αποτέλεσμα.

Τα δεκάλεπτα: 15-17, 25-36, 46-57, 78-73.

Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Πέτγουεϊ 9, Λο 6, Ντάνστον 7, Σπανούλης 16, Περπέρογλου 18, Σλούκας 8, Αγραβάνης, Μάντζαρης 3, Καββαδάς 1, Λοτζέσκι 10.

Σιένα (Κρέσπι): Βιτζιάνο 4, Χάντερ 6, Κούρνο 4, Ρότσεστι 2, Κάρτερ 10, Ρες 10, Όρτνερ, Νέλσον 9, Γκριν 28.

Διαιτητές: Ανκαραλί (Τουρκία), Ιερεθουέλο (Ισπανία), Ζαμοΐσκι (Πολωνία).