Κυριακή 10 Μαρτίου 2013

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ - ΑΕΚ 3-0 (Παπαδόπουλος Α. 14') (Παπαδόπουλος Α. 56') (Abdoun 62')

90'+2' Δοκάρι για τον Ολυμπιακό μετά το σουτ που έκανε ο Μανιάτης.

62' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟ! Εξαιρετικός συνδυασμός μεταξύ Βλαχοδήμου και Τζεμπούρ. Ο Αλγερινός έκανε την σέντρα στη μεγάλη περιοχή της ΑΕΚ προς τον Αμπντούν, ο οποίος από κοντά έκανε το 3-0.

56' - ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟ!Μετά από εκτέλεση φάουλ από δεξιά, ο Χολέβας βρέθηκε αμαρκάριστος από αριστερά και σέντραρε παράλλληλα με την εστία, για να έρθει ο Παπαδόπουλος και να σπρώξει με κεφαλιά την μπάλα στα δίχτυα!
14' - ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟ! Μετά από σέντρα που έγινε από δεξιά, ο Τζεμπούρ γύρισε την μπάλα με το κεφάλι και ο προωθημένος Παπαδόπουλος την έστειλε με προβολή στα δίχτυα

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μίτσελ): Μέγιερι, Χολέβας, Παπαδόπουλος, Μανωλάς, Παπάζογλου, Φέισα, Γκρέκο, Μανιάτης, Αμπντούν, Βλαχοδήμος, Τζεμπούρ.
Στον πάγκο για τους "ερυθρόλευκους" οι: Κάρολ, Μασάντο, Ιμπαγάσα, Μήτρογλου, Κοντρέρας, Φουστέρ, Σιόβας.
ΑΕΚ (Έβαλντ Λίνεν): Κωνσταντόπουλος, Τσουμάγκας, Μπουγαΐδης, Κουτρουμπής, Τσουκαλάς, Φέτσης, Κορδέρο, Ρίκκα, Γκερέιρο, Κατίδης, Φούντας.
 Αναπληρωματικοί για την "Ένωση" οι: Αραμπατζής, Κατσικοκέρης, Τσίτας, Αναστασόπουλος, Ανάκογλου, Παπαδημητρίου, Τσούπρος.

Ούτε μία ούτε δύο, αλλά 12 φορές έχει... ξεφύγει το κοντέρ σε ντέρμπι μεταξύ Ολυμπιακού και ΑΕΚ στην Α’ Εθνική ανεξαρτήτου έδρας.

Ωστόσο, στο Καραϊσκάκη έχουν σημειωθεί τα μεγαλύτερα σκορ.

Την Κυριακή είναι το μεγάλο ντέρμπι μεταξύ της «Ένωσης» και των «ερυθρολεύκων», με τους δύο αντιπάλους κατά το παρελθόν να έχουν προσφέρει θέαμα είτε ως γηπεδούχοι είτε ως φιλοξενούμενοι, με τον δείκτη του σκορ να φτάνει μέχρι και τα έξι τέρματα.

Μάλιστα, με τους Πειραιώτες «οικοδεσπότες» έχουν σημειωθεί από 4 γκολ και πάνω 8 φορές, και στις 7 από αυτές γνώρισε τη χαρά της νίκης.

Αναλυτικά:

(1960-61) ΑΕΚ-ΟΣΦΠ 4-1

Την αγωνιστική περίοδο 1960-61 η ΑΕΚ φιλοξενούσε τον Ολυμπιακό και όπως αποδείχθηκε δεν ήταν και πολύ καλή οικοδέσποινα, αφού φιλοδώρησε τους «ερυθρολεύκους» με 4 τέρματα. Υπενθυμίζουμε, ότι οι φιλοξενούμενοι είχαν προηγηθεί στον αγώνα.  Τελικό σκορ 4-1.

(1965-66) ΟΣΦΠ-ΑΕΚ 4-0

Με «4άρα» όμως... απάντησαν και οι Πειραιώτες τη σεζόν 1965-66 ως γηπεδούχοι. Στα 4 γκολ σταμάτησε το κοντέρ με την «Ένωση» να παραμένει «άσφαιρη» στο συγκεκριμένο ματς.

(1967-68) ΟΣΦΠ-ΑΕΚ 1-4

Μεγάλη εκτός έδρας νίκη για τους «κιτρινόμαυρους». Αυτή τη φορά, ο Ολυμπιακός αποδείχθηκε πολύ καλός οικοδεσπότης, αφού γνώρισε βαριά εκτός έδρας ήττα από την ΑΕΚ με σκορ 4-1, την αγωνιστική περίοδο 1967-68. Το ημίχρονο, είχε βρει τις δύο ομάδες ισόπαλες με σκορ 1-1.

Αναλυτικά:

(1972/73) ΑΕΚ-Ολυμπιακός 1-5

Είναι πρώτη φορά που μία από τις δύο ομάδες ξεπέρασαν τα τέσσερα τέρματα. Τη σεζόν 1972-73, λοιπόν, οι «ερυθρόλευκοι», παρότι αγωνίζονταν εκτός έδρας, αυτό δεν τους εμπόδισε να επικρατήσουν της “Ένωσης” με σκορ 5-1.

(1973-74) ΟΣΦΠ-ΑΕΚ 4-0

Και την επόμενη αγωνιστική περίοδο, όμως, οι Πειραιώτες δεν χαρίστηκαν στους «κιτρινόμαυρους», αν και το 0-0 του ημιχρόνου δεν προμήνυε τέτοια συνέχεια. Πιο συγκεκριμένα, ο Ολυμπιακός, αυτήν τη φορά ως γηπεδούχος, σημείωσε 4 τέρματα κόντρα στην ΑΕΚ, η οποία δεν μπόρεσε να... απαντήσει. Τελικό σκορ 4-0.

(1980-81) ΟΣΦΠ-ΑΕΚ 6-0

Είναι ο αγώνας που όλοι θέλουν να ξεχάσουν. Το αποτέλεσμα δεν έχει σημασία. Το μόνο που θυμούνται από το ματς της 8ης Φεβρουαρίου του 1981 είναι τα 21 θύματα της Θύρας 7, μετά τη λήξη του παιχνιδιού. Για την ιστορία, ο Ολυμπιακός επικράτησε της ΑΕΚ με σκορ 6-0.

(1991-92) ΟΣΦΠ-ΑΕΚ 4-2

Την αγωνιστική περίοδο 1991-92 οι «ερυθρόλευκοι» επιστρέφουν στις «4άρες». Στο «Γ.Καραϊσκάκης» πετυχαίνουν 4 τέρματα κόντρα στους «κιτρινόμαυρους», με τους φιλοξενούμενους να “απαντούν” τις 2 .  Τελικό σκορ 4-2.

(2000-01) ΟΣΦΠ-ΑΕΚ 4-1

Χρειάστηκαν να περάσουν σχεδόν 10 χρόνια για να σημειώσει 4 γκολ κόντρα στην ΑΕΚ ο Ολυμπιακός. Αν και η «Ένωση» πήρε «κεφάλι» στο σκορ στο 10’ με γκολ του Ντέμη Νικολαΐδη, ο Τζιοβάνι στο 19’ έφερε το ματς στα ίσια. Στην επανάληψη, οι “ερυθρόλευκοι’ σημείωσαν ακόμα 3 τέρματα με τους Ανδρέα Νινιάδη (52’), Γκάμπριελ Άλβες (63’) και Πρέντραγκ Τζόρτζεβιτς (77’).

(2001-02) ΟΣΦΠ-ΑΕΚ 4-3

Σ’ένα συναρπαστικό παιχνίδι οι Πειραιώτες παίρνουν τη νίκη κόντρα στους «κιτρινόμαυρους» με σκορ 4-3. Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να προηγηθούν στο σκορ με γκολ του Βασίλη Τσιάρτα στο 24ο λεπτό, με τον Ολυμπιακό να ισοφαρίζει στο 43’ με τον Αλέκο Αλεξανδρή.

Στο β’ ημίχρονο οι γηπεδούχοι παίρνουν το προβάδισμα με γκολ του Χρήστου Πατσατζόγλου στο 52’, ενώ ο Αλεξανδρής στο 58’ με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα στον αγώνα κάνει το 3-1. Δεύτερο τέρμα και για τον Τσιάρτα που μειώνει στο 75’ σε 3-2. Το 4-2 κάνει ο Τζόρτζεβιτς στο 91’, με τον Λάκη να διαμορφώνει το τελικό 4-3 στο 95ο λεπτό.

(2007-08) ΑΕΚ-ΟΣΦΠ 4-0

Μεγάλη βραδιά για την ΑΕΚ. Οι «κιτρινόμαυροι» βάζουν φωτιά στην υπόθεση τίτλος, ύστερα από την επικράτησή της με σκορ 4-0 επί του Ολυμπιακού στο ΟΑΚΑ. τα γκολ των γηπεδούχων σημείωσαν οι Ισμαέλ Μπλάνκο (10’), Εντίνιο (12’), Νίκος Λυμπερόπουλος (32’) και Παντελής Καφές (60’).

2010/11 ΟΣΦΠ-ΑΕΚ 6-0

Είναι η δεύτερη φορά που οι πρωταθλητές Ελλάδας σημειώνουν 6 τέρματα κόντρα στην «Ένωση».  Στις 20/3/11, στο πλαίσιο της 28ης αγωνιστικής ο Ολυμπιακός κατακτά και μαθηματικά τον 38ο τίτλο του και μάλιστα με τρόπο εμφατικό.

Οι «ερυθρόλευκοι» σκορπούν την ΑΕΚ στους... έξι ανέμους, παίρνοντας τη νίκη με το ευρύ 6-0, χάρη σε γκολ των Ράφικ Τζεμπούρ (2’, 61’), Όλοφ Μέλμπεργκ (7’), Νταβίντ Φουστέρ (19’), Κέβιν Μιραλάς (68’) και Χοσέ Χολέμπας  (71’).

2012/13 ΑΕΚ-ΟΣΦΠ 0-4

Βαριά ήττα για την ΑΕΚ στο ματς του πρώτου γύρου, μια κι έχασε με το βαρύ 4-0 στο ΟΑΚΑ με τον Ολυμπιακό, σ’ένα παιχνίδι που από άποψη θεάματος ήταν μέτριο, παρά το εμφατικό τελικό σκορ. Πολλά παράπονα από τη διαιτησία είχε η «Ένωση».