Ericsson-LG & blue technonologies

Introduce you to iPECS

Κυριακή 3 Μαρτίου 2013

Καβάλα - Ολυμπιακός 76-94...

Ο Ολυμπιακός βρήκε αντίσταση από την Καβάλα για 30 λεπτά, όμως κατάφερε στο τέλος να φτάσει στη νίκη με 94-76 παρά τις απουσίες. Πολύ καλή εμφάνιση από τους Γιώργο Πρίντεζη, Κώστα Παπανικολάου.

Οι γηπεδούχοι, πάντως προσπάθησαν να δημιουργήσουν προβλήματα στους "ερυθρόλευκους", ενώ πέρασαν και μπροστά στο σκορ με 53-52 στο 22' με τρίποντο του Άρμπετ.

Η αντίδραση του Ολυμπιακού, όμως ήταν άμεση, καθώς έλεγξε την αναμέτρηση και στο τέλος δεν δυσκολεύτηκε να φτάσει στο θετικό αποτέλεσμα. Ο Γιώργος Μπαρτζώκας, ο οποίος δεν υπολόγιζε στους Έισι Λο, Γκιόργκι Σερμαντίνι (έχουν πυρετό), όπως και του Γιώργου Γεωργάκη (χτύπησε στον αστράγαλο) χρησιμοποίησε όλους τους παίκτες που είχε στη διάθεση του.

Οι Πειραιώτες ανησύχησαν προς στιγμήν με τον χτύπημα που δέχτηκε στο μάτι ο Κάιλ Χάινς από τον Ταϊρού στο πρώτο ημίχρονο, με τον Αμερικανό να αγωνίζεται όμως στο τέταρτο δεκάλεπτο, δείχνοντας ότι δεν είχε κάτι το ανησυχητικό.

Από τον Ολυμπιακό, ο Γιώργος Πρίντεζης πέτυχε 21 πόντους σε 23 λεπτά χρόνου συμμετοχής, ενώ ο Κώστας Παπανικολάου είχε 17. Για την Καβάλα ο Ατσάρα πέτυχε 16 και ο Μίτροβιτς 14. Ο Ολυμπιακός πλέον στρέφει την προσοχή του στο παιχνίδι με αντίπαλο την Μπαρτσελόνα στο Στάδιο Ειρήνης και Φιλίας.

Ο αγώνας

Ο Ολυμπιακός προσπάθησε να επιβάλει το παιχνίδι του από τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης και με τρίποντο του Βασίλη Σπανούλη προηγήθηκε με 3-5 για να περάσει μπροστά η Καβάλα με 6-5, έπειτα από σουτ τριών πόντων του Άρμπετ. Ο αρχηγός των Πειραιωτών με 1/2 βολές ισοφάρισε σε 6-6 και ο Κατσίβελης έδωσε το προβάδισμα στον Ολυμπιακό με 8-6.

Οι δύο ομάδες συνέχισαν να συμβαδίζουν στο σκορ με τους φιλοξενούμενους να ξεφεύγουν στο τέταρτο λεπτό με επτά πόντους 12-19. Ο Μανωλόπουλος με εύστοχο σουτ τριών πόντων μείωσε σε 18-22 για να κάνει ο Μίτροβιτς το 22-25. Ο Σπανούλης έκανε το 22-27 για να κάνει ο Παπανικολάου το 25-33, σκορ με το οποίο έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο.

Στην δεύτερη περίοδο, ο Παπανικολάου και πάλι με κάρφωμα πέτυχε το 35-25, με τον Μαρτίνας Γκετσεβίτσιους να αυξάνει ακόμα περισσότερο την διαφορά μεταξύ των δύο ομάδων. Ο Ταϊρού έκανε το 29-42 και ο Άρμπετ σημείωσε το 31-42 στο 14ο λεπτό.

Ο Ατσάρα μείωσε σε 36-45, ενώ ο ίδιος παίκτης έκανε το 38-48 για να πετύχει ο Ατσάρα το 40-48. Ο Άρμπετ με τρίποντο πέτυχε το 46-48 και ο Πρίντεζης με 2/2 βολές έκανε το 46-50 για να πετύχει ο ίδιος παίκτης το 46-52. Ο Μίτροβιτς μείωσε σε 48-52, σκορ με το οποίο οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια.

Στην τρίτη περίοδο, η Καβάλα με τον Άρμπετ, ο οποίος ευστόχησε σε σουτ τριών πόντων πέρασε μπροστά με 53-52, αλλά ο Ολυμπιακός αντέδρασε άμεσα και ανέκτησε το προβάδισμα του. Ο Πρίντεζης έκανε το 55-59 και ο Παπανικολάου πέτυχε το 55-61 στο 36ο λεπτό της αναμέτρησης.

Ο Γιώργος Πρίντεζης με εύστοχο σουτ τριών πόντων έκανε το 56-64, ενώ και πάλι ο φόργουορντ του Ολυμπιακού έκανε το 56-67 για να μειώσει ο Άρμπετ σε 58-67. Ο Παπανικολάου με τρίποντο έκανε το 58-70, με τον Μίτροβιτς να μειώνει σε 60-72 στο 39ο λεπτό. Ο Ταϊρού σημείωσε το 62-73 και ο Στεφανίδης με δύο εύστοχες βολές σημείωσε το 64-73, 45 δευτερόλεπτα πριν το τέλος της τρίτης περιόδου. Ο Πάουελ με 1/2 βολές έκανε το 65-74, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε το τρίτο δεκάλεπτο του αγώνα.

Στα τελευταία δέκα λεπτά, ο Ολυμπιακός με τον Πρίντεζη έκανε το 65-79, ενώ ο Στράτος Περπέρογλου ανέβασε την διαφορά στους 18 πόντους (65-83). Ο Ατσάρα σημείωσε το 67-83 και ο Άντιτς έκανε το 67-85, τέσσερα λεπτά πριν τελειώσει το παιχνίδι. Ο Άντιτς με 1/2 βολές έκανε το 67-86 και ο Γκετσεβίτσιους σημείωσε με τρίποντο το 69-89.

Με αυτόν τον τρόπο ο Ολυμπιακός δεν δυσκολεύτηκε να φτάσει στη νίκη με 94-76, στρέφοντας πλέον την προσοχή του στο παιχνίδι με αντίπαλο την Μπαρτσελόνα για την Ευρωλίγκα.

Τα δεκάλεπτα: 25-33, 48-52, 65-74, 76-94.

Καβάλα (Κορωνιός): Πάνος, Άρμπετ 13(3), Μανωλόπουλος 11(2), Στεφανίδης 8, Πιεβάλιτσα, Βελισσαρίου 2, Μίτροβιτς 14(2), Ταϊρού 12(1), Ατσάρα 16.

Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Χάινς 2, Άντιτς 8(1), Σπανούλης 11(2), Περπέρογλου 4, Σλούκας 2, Μαυροειδής 2, Πάουελ 6, Γκετσεβίτσιους 12(4), Πρίντεζης 21(3), Παπανικολάου 17(3), Κατσίβελης 9(2).