Ericsson-LG & blue technonologies

Introduce you to iPECS

Σάββατο 30 Μαρτίου 2013

Φενέρμπαχτσε - Ολυμπιακός 73-78...

Ο Ολυμπιακός βρήκε σθεναρή αντίσταση από την Φενέρμπαχτσε, η οποία προηγήθηκε στο 35' με 8 πόντους (69-61), όμως με σερί 13-0 έκανε την ολική επαναφορά στο τέλος και πήρε την άκρως σημαντική νίκη με 78-73.

Οι "ερυθρόλευκοι" με τρίποντα από τον αρχηγό της ομάδας, Βασίλη Σπανούλη και τον Έισι Λο, βελτιώνοντας παράλληλα την αμυντική τους λειτουργία ολοκλήρωσαν ένα σερί 13-0 και μπροστά στο σκορ με πέντε πόντους (69-74). Η Φενέρμπαχτσε στα δύο λεπτά που απέμεναν για το τέλος του ματς δεν κατάφερε να απειλήσει τους Πειραιώτες που πήραν την πολύτιμη νίκη.

Οι Τούρκοι δημιούργησαν πολλά προβλήματα στον Ολυμπιακό, ελέγχοντας στο μεγαλύτερο μέρος της αναμέτρησης τα ριμπάουντ. Οι "ερυθρόλευκοι", μάλιστα κατάφεραν να πάρουν το πρώτο τους επιθετικό ριμπάουντ στο παιχνίδι στο 28ο λεπτό με τον Κάιλ Χάινς, την στιγμή που η Φενέρμπαχτσε είχε 11.

Στα τελευταία δέκα λεπτά και μετά το ξέσπασμα του Ονάν οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα ισορρόπησαν το ματς και το σερί τους (13-0) πέρασαν μπροστά, σημειώνοντας την όγδοη νίκη τους στο "Top-16" της Ευρωλίγκας, παραμένοντας παράλληλα στην διεκδίκηση της δεύτερης θέσης.

Εξαιρετικό παιχνίδι για τον Ολυμπιακό έκανε ο Κώστας Παπανικολάου, ο οποίος σημείωσε 16 πόντους με 4/4 τρίποντα, ενώ ο Βασίλης Σπανούλης είχε 14 πόντους, πετυχαίνοντας σημαντικά καλάθια στα τελευταία λεπτά. Ο Κάιλ Χάινς... θωράκισε στο τέλος το καλάθι της ομάδας του και ο Πέρο Άντιτς έδωσε ώθηση κυρίως στις αρχές του τρίτου δεκαλέπτου. Από την Φενέρμπαχτσε οι ΜακΚάλεμπ, Ονάν και Σάτο είχαν από 12 πόντους, με τον Πεκέρ να προσθέτει 10.
Ο αγώνας:

Ο Ολυμπιακός προσπάθησε να επιβάλει το παιχνίδι του στα πρώτα λεπτά του αγώνα και ο Βασίλης Σπανούλης στο δεύτερο λεπτό έκανε το 2-5 για τους "ερυθρόλευκους". Ο Σάτο μείωσε σε 4-5 και ο ΜακΚάλεμπ έδωσε το προβάδισμα στους Τούρκους (6-5). Ο Σαβάς στο 5ο λεπτό πέτυχε το 9-7, με τον Σάτο και πάλι να ανεβάζει την διαφορά στους τέσσερις πόντους για την Φενέρμπαχτσε (11-7). Ο Σερμαντίνι με κάρφωμα μείωσε σε 11-9, ενώ και πάλι ο Γεωργιανός ισοφάρισε για τον Ολυμπιακό με δύο εύστοχες βολές (11-11).

Ο Πρίντεζης πέτυχε το 11-13 και ο Σάτο έφερε το ματς στα ίδια για τους Τούρκους (13-13), ενώ ο αρχηγός του Ολυμπιακού, Βασίλης Σπανούλης πέτυχε το 13-15. Ο Πάουελ σημείωσε το 13-17, με τον Κώστα Σλούκα να κάνει με δύο εύστοχες βολές το 13-19, ανεβάζοντας την διαφορά στο +6 για τους Πειραιώτες, σκορ με το οποίο έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο.

Στην δεύτερη περίοδο, ο Μπο ΜακΚάλεμπ μείωσε σε 15-19 και ο Στράτος Περπέρογλου με δύο εύστοχες βολές σημείωσε το 15-21 για τον Ολυμπιακό. Ο Πρέλτζιτς μείωσε σε 17-21, με τον Μπατίστ έπειτα από ένα τραβηγμένο τρίποντο να μειώνει σε 20-21. Ο Πεκέρ πέτυχε το 22-21 και ο Περπέρογλου έδωσε εκ νέου το προβάδισμα στους "ερυθρόλευκους".

Ο Ολυμπιακός με τον Κάιλ Χάινς έκανε το 22-24, ενώ ο Βασίλης Σπανούλης με τον Αμερικανό και πάλι έδωσε προβάδισμα έξι πόντων για τους παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα (22-28). Οι Τούρκοι με 8-0 σερί πέρασαν μπροστά στο σκορ (30-28), με τον Πέρο Άντιτς να δίνει το προβάδισμα στον Ολυμπιακό, ύστερα από εύστοχο σουτ τριών πόντων (30-31). Ο Σαβάς σημείωσε το 32-31, με τον Έισι Λο να κάνει το 32-33. Το σκορ του ημιχρόνου το διαμόρφωσε ο Μπαρίς Ερμίς με καλάθι στην εκπνοή (34-33).

Με την έναρξη της τρίτης περιόδου ο Κάραμαν με κάρφωμα έκανε το 36-33, ενώ ο Κώστας Παπανικολάου ύστερα από εύστοχο σουτ τριών πόντων ισοφάρισε σε 36-36 στο 21ο λεπτό του αγώνα. Οι Τούρκοι απαλλαγμένοι από το άγχος έκαναν με τον Ονάν το 38-36, με τον Γιώργο Πρίντεζη στη συνέχεια να αστοχεί σε σουτ τριών πόντων. Ο Κάραμαν με εύστοχο σουτ τριών πόντων πέτυχε το 41-36 στο 23ο λεπτό του ματς, με τον Πέρο Άντιτς να απαντά, μειώνοντας για τον Ολυμπιακό σε 41-39.

Ο Άντιτς και πάλι έπειτα από άστοχο σουτ τριών πόντων του Σάτο έδωσε το προβάδισμα στους Πειραιώτες (41-42) στο 24'. Ο Σκοπιανός, όμως αντιαθλητικό στην επόμενη φάση στον Κάραμαν, ο οποίος ισοφάρισε με 1/2 βολές σε 42-42, ενώ ο Μπο ΜακΚάλεμπ σημείωσε το 44-42, 5,20'' πριν το τέλος του τρίτου δεκάλεπτο. Η Φενέρμπαχτσε σε εκείνο το σημείο πήρε τέσσερα επιθετικά ριμπάουντ, χωρίς να καταφέρει να πετύχει καλάθι, με τον Σαβάς να κάνει το 45-42 και ο Σπανούλη να ισοφαρίζει σε 45-45 με εύστοχο σουτ τριών πόντων.

Ο ΜακΚάλεμπ πέτυχε το 47-45, αλλά ο Παπανικολάου με ακόμα ένα τρίποντο έδωσε το προβάδισμα στους Πειραιώτες (47-48). Ο Σάτο με δύο εύστοχες βολές έβαλε τους Τούρκους σε ρόλο οδηγού (49-48) και ο Πρέλτζιτς έπειτα από άστοχο τρίποντο του Άντιτς έκανε το 51-48 για τη Φενέρμπαχτσε. Οι Παπανικολάου, Σπανούλης έκαναν το 51-51 και ο ΜακΚάλεμπ πέτυχε το 53-51. Ο Κώστας Παπανικολάου, όμως με πέντε διαδοχικούς πόντους έκανε το 53-56, σκορ με το οποίο έκλεισε το τρίτο δεκάλεπτο.

Στα τελευταία δέκα λεπτά ο Πεκέρ, μείωσε σε 55-56, ο οποίος πέτυχε και το 57-56 και ο Ονάν έδωσε αέρα τριών πόντων στη Φενέρμπαχτσε (59-56). Ο Χάινς μείωσε σε 59-58, με τον Ονάν ξανά έπειτα από τρίποντο να σημειώνει το 62-58. Ο Βασίλης Σπανούλης έκανε λάθος και ο Τούρκος Γκαρντ ύστερα από ακόμα δύο πόντους ανέβασε την διαφορά στους έξι πόντους για την Φενέρμπαχτσε στο 34΄(64-58). Ο Σπανούλης με τρίποντο μείωσε σε 64-61, αλλά ο Ονάν με τρίποντο έκανε το 67-61.

Ο Έισι Λο έκανε λάθος και ο Ογκούζ Σαβάς έδωσε προβάδισμα 8 πόντων στους Τούρκους (69-61). Ο Γιώργος Πρίντεζης με καλάθι και εύστοχη συμπληρωματική βολή μείωσε σε 69-64, 4:42'' πριν το τέλος του αγώνα. Ο Στράτος Περπέρογλου έκανε το 69-66 και ο Πρίντεζης έφερε τον Ολυμπιακό σε απόσταση αναπνοής (69-68), με τους Πειραιώτες να έχουν σερί 7-0. Ο Σπανούλης με τρίποντο 2:24'' πριν την εκπνοή με τρίποντο έδωσε το προβάδισμα στους φιλοξενούμενους (69-71), με Ερντογάν να καλεί τάιμ άουτ.

Ο Έισι Λο με τρίποντο έκανε το 74-69 για τον Ολυμπιακό και ο Μπο ΜακΚάλεμπ μείωσε σε 71-74 για τη Φενέρμπαχτσε. Ο Ονάν θα αστοχήσει, ύστερα από τάιμ άουτ σε σουτ τριών πόντων κι ενώ απέμεναν 28 δευτερόλεπτα για το τέλος της αναμέτρησης. Ο αρχηγός των Πειραιωτών, Βασίλης Σπανούλης με 1/2 βολές ανέβασε την διαφορά στους πέντε πόντους για την ομάδα (71-75) και ο Πρίντεζης με 1/2 βολές πέτυχε το 71-76. Ο ΜακΚάλεμπ μείωσε σε 73-76 για να πάρουν οι "ερυθρόλευκοι" το θετικό αποτέλεσμα με 78-73, έπειτα από καλάθι του Πρίντεζη στην εκπνοή.

Τα δεκάλεπτα: 13-19, 34-33, 53-56, 73-78.

Φενέρμπαχτσε (Ερντογάν): ΜακΚάλεμπ 12, Ονάν 12(2), Ερμίς 4, Σάτο 12, Τρίπκοβιτς, Πεκέρ 10, Σαβάς 8, Μπατίστ 3(1), Κάραμαν 6(1), Πρέλτζιτς 6.

Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Χάινς 5, Λο 5(1), Άντιτς 9(3), Σπανούλης 14(2), Περπέρογλου 9(1), Σερμαντίνι 4, Σλούκας 2, Πάουελ 2, Γκετσεβίτσιους, Πέρκινς, Πρίντεζης 12, Παπανικολάου 16(4).

Όλα τα σενάρια από 2η θέση μέχρι αποκλεισμό του Ολυμπιακού...

Ο Ολυμπιακός με νίκη επί της Χίμκι είναι τουλάχιστον 3ος κι αν χάσει η Μακάμπι στη Βαρκελώνη αποκτά και πλεονέκτημα έδρας! "Σώζεται" ακόμη και με ήττες, ενώ ουσιαστικά χάνει το τρένο για τους "8" μόνο αν χάσει με 5 πόντους ή σε άλλα σενάρια με 12 ή 20. Διαβάστε αναλυτικά ΟΛΑ ΤΑ ΣΕΝΑΡΙΑ.

Μπαίνουμε στην τελική ευθεία και πλέον ξέρουμε ξεκάθαρα τι χρειάζεται ο Ολυμπιακός για να βγει 2ος και τι πρέπει να αποφύγει για να μείνει μακριά από τις περιπέτειες.

Η ουσία είναι ότι το καλύτερο σενάριο που χαρίζει πλεονέκτημα έδρας είναι το εξής: νίκη επί της Χίμκι και νίκη της Μπαρτσελόνα επί της Μακάμπι. Υπάρχουν όμως σενάρια που "σώζεται" ακόμη και με ήττα.

Να σημειωθεί ότι αν γίνει τριπλή ή τετραπλή ισοβαθμία καμιά ομάδα δεν θα έχει κερδίσει την άλλη δύο φορές! Οπότε θα την πληρώσουν η Σιένα που έχασε με 31 πόντους στο Τελ Αβίβ και ενδεχομένως η Μακάμπι που επίσης έχασε με μεγάλη διαφορά στη Μόσχα (-21).

Το φάσμα του αποκλεισμού απειλεί τους πάντες μα πάνω από όλα τον χαμένο του Κάχα Λαμποράλ - Σιένα που δεν έχει άλλη τύχη.

Ο Ολυμπιακός είναι 2ος:

Αν κερδίσει την Χίμκι και χάσει η Μακάμπι στη Βαρκελώνη.

Ο Ολυμπιακός είναι σίγουρα 3ος αν κερδίσει την Χίμκι και η Μακάμπι κερδίσει την Μπαρτσελόνα.
Σε οποιαδήποτε από τις παραπάνω περιπτώσεις (ήττα της Χίμκι δηλαδή) την 4η θέση θα πάρει ο νικητής του Κάχα Λαμποράλ - Σιένα. Θα μείνει εκτός η Χίμκι και ο ηττημένος του ματς στη Βιτόρια.
Από εκεί και πέρα:
Αν ο Ολυμπιακός χάσει...

α) κερδίσει η Μακάμπι κι η Κάχα Λαμποράλ τότε έχουμε τριπλή ισοβαθμία (Ολυμπιακός, Χίμκι, Κάχα Λαμποράλ).

Θα παίξει ρόλο δηλαδή η τελική διαφορά.

1) Μέχρι έναν πόντο ο Ολυμπιακός είναι 3ος (Μπαρτσελόνα 12-2, Μακάμπι 9-5, Ολυμπιακός 8-6, Χίμκι 8-6 --- Κάχα Λαμποράλ 8-6, Σιένα 7-7).

2) Από 2-12 πόντους είναι 4ος (Μπαρτσελόνα 12-2, Μακάμπι 9-5, Χίμκι 8-6, Ολυμπιακός 8-6 --- Κάχα Λαμποράλ 8-6, Σιένα 7-7).

3) Από 12 πόντους και πάνω μένει εκτός! (Μπαρτσελόνα 12-2, Μακάμπι 9-5, Χίμκι 8-6, Κάχα Λαμποράλ 8-6 --- Ολυμπιακός 8-6, Σιένα 7-7).

Κι αυτό γιατί μέχρι στιγμής το goal average είναι Ολυμπιακός +5, Χίμκι +3, Κάχα Λαμποράλ -8.
β) κερδίσει η Μακάμπι κι η Σιένα τότε έχουμε τριπλή ισοβαθμία (Ολυμπιακός, Χίμκι, Σιένα)
Θα παίξει ρόλο και πάλι η τελική διαφορά:

1) Μέχρι 3 πόντους ο Ολυμπιακός είναι τρίτος (Μπαρτσελόνα 12-2, Μακάμπι 9-5, Ολυμπιακός 8-6, Σιένα 8-6 --- Χίμκι 8-6, Κάχα Λαμποράλ 7-7).

2) Από 5 πόντους και πάνω ο Ολυμπιακός μένει εκτός (Μπαρτσελόνα 12-2, Μακάμπι 9-5, Χίμκι 8-6, Σιένα 8-6 --- Ολυμπιακός 8-6, Κάχα Λαμποράλ 7-7).

Κι αυτό γιατί μέχρι στιγμής το goal average είναι Ολυμπιακός +4, Σιένα 0, Χίμκι -4.

γ) χάσει η Μακάμπι και κερδίσει η Κάχα Λαμποράλ τότε έχουμε 4πλη ισοβαθμία.

1) Μέχρι 10 πόντους ο Ολυμπιακός είναι τρίτος (Μπαρτσελόνα 13-1, Χίμκι 8-6, Ολυμπιακός 8-6, Κάχα Λαμποράλ --- Μακάμπι 8-6, Σιένα 7-7).

2) Με 11 πόντους είναι 4ος (Μπαρτσελόνα 13-1, Χίμκι 8-6, Κάχα Λαμποράλ 8-6, Ολυμπιακός 8-6 --- Μακάμπι 8-6, Σιένα 7-7).

3) Από 12 πόντους και πάνω μένει εκτός (Μπαρτσελόνα 13-1, Χίμκι 8-6, Κάχα Λαμποράλ 8-6, Μακάμπι 8-6 --- Ολυμπιακός 8-6, Σιένα 7-7).

δ) χάσει η Μακάμπι και κερδίσει η Σιένα, τότε έχουμε 4πλη ισοβαθμία.

Θα παίξει ρόλο η τελική διαφορά (επί της ουσίας όχι και τόσο):

1) Από 1 ως 20 πόντους θα είναι 4ος (Μπαρτσελόνα 13-1, Χίμκι 8-6, Μακάμπι 8-6, Ολυμπιακός 8-6 --- Σιένα 8-6, Κάχα Λαμποράλ 7-7).

2) Από 20 πόντους και πάνω μένει εκτός (Μπαρτσελόνα 13-1, Χίμκι 8-6, Μακάμπι 8-6, Σιένα 8-6 --- Ολυμπιακός 8-6, Κάχα Λαμποράλ).