Introduce you to iPECS

Τετάρτη 27 Μαρτίου 2013

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ - Ηρακλής Κηφισιάς 3-2...

Στον τελικό με επική ανατροπή...

Εκπληκτικό ματς στο «Μελίνα Μερκούρη» του Ρέντη, με την ομάδα βόλεϊ Γυναικών του Ολυμπιακού να κάνει μία θεαματική ανατροπή επί του Ηρακλή Κηφισιάς, να νικάει με 3-2 σετ (16-25, 23-25, 28-26, 25-12, 19-17) και να παίρνει την πρόκριση για τους τελικούς του πρωταθλήματος, αφού συμπλήρωσε τρεις νίκες επί της αντίπαλού του.

Στο πιο ανατρεπτικό παιχνίδι του φετινού πρωταθλήματος, η ομάδα βόλεϊ Γυναικών του Ολυμπιακού έδειξε, για πρώτη φορά σε τέτοιο βαθμό, χαρακτήρα και ότι πιστεύει ότι μπορεί να τα καταφέρει να φθάσει ως το τέλος του δρόμου, όσο δύσβατος κι αν είναι αυτός.

Ο Ολυμπιακός απέδρασε από ένα ματς που η Κηφισιά είχε έξι match ball: τέσσερα στο τρίτο σετ (εκεί που ανέλαβαν εξαρχής η Ιβάνα Λούκοβιτς και έπειτα η Όλγκα Τρατς να βγάλουν την ομάδα τους από το αδιέξοδο) και δύο στο πέμπτο, στο 13-14 και στο 16-17, που οι Λούκοβιτς και Σοφία Κοσμά αποδείχθηκαν αρκούντως ψύχραιμες για να βγάλουν την ομάδα του Τέλη Σωτήρχου από το αδιέξοδο.

Οι «ερυθρόλευκες» συνελήφθησαν κοιμώμενες στα δύο πρώτα σετ και κυριολεκτικά ανένηψαν εκεί που φαινόταν ότι δεν υπάρχει ώρα για ανατροπές, διεκδικώντας το απίστευτο. Διέβηκαν τον Ρουβίκωνα του παιχνιδιού, που έμοιαζε εντελώς χαμένο και το πήραν στα πέντε σετ, μετατρέποντας μία εξευτελιστική ήττα σε μία θριαμβευτική νίκη και κάνοντας μία ανέλπιστη ένεση ηθικού για τους τρεις, όπως ελπίζουν, τελικούς με την ΑΕΚ, η οποία, πάντως, έχει προβάδισμα στη σειρά αφού χρειάζεται μία νίκη για να πάρει το πρωτάθλημα.

A' ΣΕΤ

Ο Ολυμπιακός κατεβάζει στο αρχικό σχήμα τις Χριστοδούλου, Κοσμά, Κωνσταντίνου, Τένεβα, Τρατς, Γιακουμή, με λίμπερο την Κονόμη. Για τον Ηρακλή Κηφισιάς ξεκινούν οι Γκλιγκόροβιτς, Γέλιτς, Ιβάνοβα, Καραγκούνη, Καλογριδάκη, Λαμπρούση, η Κίτσου λίμπερο.
5-2 με καλές άμυνες, που δίνουν δεύτερες ευκαιρίες στην επίθεση ο Ολυμπιακός παίρνει προβάδισμα +3 με την Τρατς.
5-5 Η Ιβάνοβα δημιουργεί προβλήματα στην υποδοχή και με άσο πάνω στην Κοσμά οι φιλοξενούμενες ισοφαρίζουν.
6-7 για πρώτη φορά μπροστά ο Ηρακλής Κηφισιάς με άσο της Καλογριδάκη.
6-8 συνεχίζει να δυσκολεύεται στην υποδοχή η Κοσμά, προβάδισμα στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ για την ομάδα των βορείων προαστίων.
7-9 μπλοκ άουτ βλέπει ο Κομπούρας και δίνει τον πόντο στην Καραγκούνη.
8-11 χαμηλή η πάσα της Χριστοδούλου, δεν μπορεί να περάσει η Γιακουμή από το μπλοκ της Λαμπρούση.
8-12 άουτ η επίθεση της Κωνσταντίνου, τάιμ άουτ παίρνει ο Σωτήρχος.
8-14 μπλοκ της Λαμπρούση στην Τένεβα συνεχίζει στο σερβίς η Καραγκούνη.
8-16 από την Ιβάνοβα. Τίποτα δεν λειτουργεί σωστά για τον Ολυμπιακό, με το πρόβλημα να ξεκινά από την κακή υποδοχή.
9-17 επιτέλους η Τένεβα καλύπτει την Κοσμά στην υποδοχή και η Κωνσταντίνου παίρνει τον πόντο, για να σταματήσει στο 8-0 το σερί του Ηρακλή Κηφισιάς.
9-18 μπλοκ της Ιβάνοβα στην Κοσμά και ο Σωτήρχος παίρνει το δεύτερο τάιμ άουτ του.
10-20 μπλοκ της Καλογριδάκη στην Κοσμά.
12-22 φοβερή άμυνα της Τρατς, τελειώνει η Κωνσταντίνου.
13-24 μπλοκ της Λαμπρούση στην Τένεβα.

14-24 Τρατς
15-24 Τένεβα
16-25 η Λαμπρούση παίρνει τον τελευταίο πόντο για το 0-1.

Β' ΣΕΤ

2-2 η Τένεβα τελειώνει την κόντρα επίθεση

4-6 ακόμα μία άουτ επίθεση από την Βουλγάρα.
6-7 παίρνει το μπλοκ άουτ η Κοσμά.
7-8 η Γέλιτς στέλνει τον Ηρακλή Κηφισιάς με προβάδισμα στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ.
7-10 δεύτερος σερί άσος της Γέλιτς, τάιμ άουτ για τον Ολυμπιακό.
9-11 δεύτερος διαδοχικός πόντος από την Τρατς, που προς το παρόν είναι η μόνη που το παλεύει.
10-11 πρώτος άσος για τον Ολυμπιακό από την Κοσμά.
11-12 και πάλι καθαρίζει η Ουκρανή κεντρική.
12-14 μπλοκ της Καλογριδάκη στην Τένεβα.
12-15 μπλοκ της Ιβάνοβα στην Κωνσταντίνου.

14-15 από την Κοσμά.

14-16 Η Ιβάνοβα στέλνει την μπάλα στη δεξιά γωνία του Ολυμπιακού.
17-17 η Κωνσταντίνου τελειώνει την επίθεση και η Γιακουμή με άσο ισοφαρίζει για τον Ολυμπιακό. Τάιμ άουτ για τον Παπαδόπουλο.

18-19
Λαμπρούση, μπέρδεμα στην άμυνα του Ολυμπιακού.
19-21 μπλοκ της Καλογριδάκη στην Τένεβα, που δεν καταφέρνει να τελειώσε ακόμα μία επίθεση.
21-21 περνάει αυτή τη φορά το πλασέ της Τένεβα.

22-23 η Λούκοβιτς περνά αντί της Κοσμά.

22-24 καμία αντίδραση στο εύκολο πέρασμα της Καραγκούνη.

23-25 Μετά από ένα άουτ σερβίς της, η Ιβάνοβα τελειώνει την επίθεση για το 2-0.

Γ΄ΣΕΤ

Με δίδυμο ακραίων τις Κοσμά-κωνσταντίνου και διαγώνια την Λούκοβιτς ξεκινά ο Ολυμπιακός.
1-2 από την Λούκοβιτς.
4-2 με δύο συνεχόμενα μπλοκ της Τρατς, στην Καλογριδάκη και στην Ιβάνοβα. Τάιμ άουτ για τον Ηρακλή Κηφισιάς.
6-4 αντένα στη Γέλιτς

6-6 άσος της Καλογριδάκη.
7-8 λάθος υποδοχή της Κωνσταντίνου, στο ριμπάουντ σκοράρει η Λαμπρούση.
8-9 από την Ιβάνοβα
8-10 άουτ δίνεται η επίθεση της Λούκοβιτς.
9-10 λάθος επίθεση από την Ιβάνοβα.
10-12 παίρνει το μπλοκ άουτ η Καλογριδάκη.
12-13 εύστοχη η επίθεση της Λούκοβιτς.
12-15 άσος της Καλογριδάκη. Τάιμ άουτ για τον Ολυμπιακό.
14-16 ο Ολυμπιακός πλησίασε στον πόντο με δύο σερί άουτ επιθέσεις του ΓΣΚ Ηρακλή, αλλά η Γέλιτς έστειλε ξανά προπορευόμενη την ομάδα της στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ.
14-17 λάθος της Λούκοβιτς.
15-19 μπλοκ της Γκλιγκόροβιτς στη Λούκοβιτς.
17-19 από τη Γιακουμή, τάιμ άουτ για τον Παπαδόπουλο.
17-20 άουτ δόθηκε τελικάτο πέρασμα της Κοσμά.
17-21 πάλι στέκονται και κοιτούν οι «ερυθρόλευκες» και δεν δίνεται συνέχεια στην υποδοχή της Κωνσταντίνου.
17-22 άσος της Λαμπρούση. Τένεβα αντί Κωνσταντίνου.
17-23 υπέρβαση στην Χριστοδούλου, στην προσπάθεια να σώσει την μπάλα από υποδοχή της Τένεβα.
19-23 η Κοσμά παίρνει το μπλοκ άουτ.
20-23 από την Τρατς. Διώτη αντί Γέλιτς.
20-24 η Γκλιγκόροβιτς νίκησε την Κοσμά πάνω στο φιλέ.
21-24 Λούκοβιτς
22-24 άσος της Λούκοβιτς. Γέλιτς αντί Διώτη.
23-24 άουτ η επίθεση της Ιβάνοβα. Γιώτα αντί Καλογριδάκη.
24-24 Τρατς
25-24 η Κοσμά στην αριστερή γωνία της Κηφισιάς. Πρώτο σετ μπολ στο ματς για τον Ολυμπιακό. Καλογριδάκη αντί Γιώτα.
25-25 από τη Γέλιτς.
26-25 Κοσμά.
26-26 η Τένεβα στέλνει άουτ με πλασέ την μπάλα.
27-26 τρίτο σετ μπολ με την Τρατς.
28-26 άουτ επίθεση της Γέλιτς, 1-2 ο Ολυμπιακός μειώνει.

Δ' ΣΕΤ

Συνεχίζει με Λούκοβιτς διαγώνια ο Ολυμπιακός και δίδυμο ακραίων Τένεβα-Κοσμά.
2-1 από την Κοσμά
3-3 ισοφαρίζει η Ιβάνοβα
3-4 άσος της Γκλιγκόροβιτς.
7-5 μπλοκ της Τρατς στη Γέλιτς.
6-4 άουτ η επίθεση της Ιβάνοβα.
8-6 η Λούκοβιτς στέλνει τον Ολυμπιακό με προβάδισμα σε τεχνικό τάιμ άουτ.
9-7 περνάει πάνω από το τριπλό μπλοκ η Κοσμά.

11-7 επίθεση από τη Γιακουμή σε πρώτο χρόνο και άσος της Τένεβα φέρνουν στο +3 τον Ολυμπιακό και υποχρεώνουν τον Παπαδόπουλο σε εσπευσμένο τάιμ άουτ.
14-8 από άουτ επίθεση της Ιβάνοβα, άσο της Γιακουμή και τριπλό μπλοκ στην Γέλιτς.
15-11 η Κονόμη βγάζει άμυνα μετά το μπλοκ στην Τρατς, όμως η Διώτη σταματά την επίθεση της Κοσμά.
16-11 έχει ανέβει πολύ η Κοσμά παίζοντας στη φυσική της θέση και τελειώνει ακόμα μία επίθεση.
17-11 η Τένεβα τελειώνει την επίθεση. Ο Παπαδόπουλος παίρνει τάιμ άουτ για να κόψει τον ρυθμό της Κοσμά που σερβίρει.
19-12 Τένεβα.
20-12 ασταμάτητη είναι η Κοσμά.
21-12 στην τρίτη προσπάθεια του Ολυμπιακού η Γιακουμή καρφώνει. Ντε Σόουζα αντί Καραγκούνη.
24-12 άσος της Τρατς, μπλοκ της Τένεβα στην Διώτη και μπλοκ της Γιακουμή στη Ντε Σόουζα. σετ μπολ για τον Ολυμπιακο.
25-12 ακόμα ένας άσος της Τρατς. Ισοφαρίζει σε 2-2 ο Ολυμπιακός!

Ε' ΣΕΤ

0-3 με τρεις άσους της Καραγκούνη πάνω στην Κοσμά. Τάιμ άουτ για τον Ολυμπιακό.
1-3 πλασέ της Χριστοδούλου
1-4 άουτ το σερβίς της Τρατς
2-4 κι άλλο πλασέ της Χριστοδούλου.
4-5 από την Κοσμά.
5-7 στο φιλέ το σερβίς της Γιακουμή.
5-8 από τη Γέλιτς, οι ομάδες αλλάζουν τερέν.
5-9 άσος της Καλογριδάκη. Τάιμ άουτ για τον Ολυμπιακό.
6-10 λάθος σερβίς της Λούκοβιτς. Διώτη αντί Γέλιτς στο σερβίς.
7-10 Τρατς
7-11 μπλοκ της Λαμπρούση στην κόντρα της Τένεβα.
8-12 περνάει η Γκλιγκόροβιτς.
9-12 Τένεβα.
10-12 μπλοκ της Λούκοβιτς στην Ιβάνοβα. Τάιμ άουτ για τον Παπαδόπουλο.
11-12 άουτ επίθεση της Διώτη, επιστρέφει η Γέλιτς.
12-12 η Τένεβα παίρνει το μπλοκ άουτ μετά από φάση διαρκείας! Τάιμ άουτ για τον Παπαδόπουλο.
13-13 ισοφαρίζει ξανά η Τένεβα, μετά τον πόντο της Καλογριδάκη.
13-14 από την Ιβάνοβα, ματς μπολ για τις φιλοξενούμενες.
14-14 Λούκοβιτς! Κωνσταντίνου αντί Κοσμά
15-14 μέσα η «μπανάνα» της Κωνσταντίνου.
15-15 Γέλιτς. Κοσμά αντί Κωνσταντίνου.
16-15 Λούκοβιτς.
16-16 οριακά άουτ το σερβίς της Λούκοβιτς.
16-17 Λαμπρούση