Πέμπτη 7 Μαρτίου 2013

Ολυμπιακός - Μπαρτσελόνα 77-90...

Ανώτερη η Μπαρτσελόνα νίκησε στο ΣΕΦ τον Ολυμπιακό με 90-77 και έκανε το πιο αποφασιστικό βήμα για την κατάκτηση της πρώτης θέσης του ΣΤ' Ομίλου. Οι "ερυθρόλευκοι" επέστρεψαν από το -12 στις αρχές του τρίτου δεκαλέπτου, όμως δεν κατάφεραν να φτάσουν στην πολυπόθητη νίκη. Οι γηπεδούχοι είχαν 2/17 τρίποντα (11%)

Οι "ερυθρόλευκοι" πλέον έχουν ρεκόρ 6-4, ενώ η Μπαρτσελόνα βρίσκεται στο 9-1. Οι γηπεδούχοι αντέδρασαν σωστά στις αρχές του δευτέρου δεκαλέπτου και στο -12 της Μπαρτσελόνα, όμως οι παίκτες του Τσάβι Πασκουάλ δεν έχασαν την συγκέντρωση τους και πήραν το θετικό αποτέλεσμα.

Να προσθέσουμε πώς ο Ολυμπιακός είχε 2/17 τρίποντα στην αναμέτρηση (11%), χωρίς να καταφέρει να απειλήσει από μακριά το καλάθι των φιλοξενούμενων.

Ο αγώνας:

Ο Ολυμπιακός προσπάθησε να επιβάλει το παιχνίδι του από τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, με τη βοήθεια του κόσμου του, ο οποίος γέμισε το Στάδιο Ειρήνης και Φιλίας για να ενισχύσει την προσπάθεια των παικτών του Γιώργου Μπαρτζώκα. Παρόλα αυτά, η Μπαρτσελόνα προηγήθηκε στο 2ο λεπτό με 2-6, αλλά ο Ολυμπιακός με δύο εύστοχες βολές του αρχηγού της ομάδας, Βασίλη Σπανούλη πήρε και πάλι το προβάδισμα στο σκορ (8-6).

Στη συνέχεια ο Χουάν Κάρλος Ναβάρο έδωσε το προβάδισμα στην Μπαρτσελόνα (8-10), καθώς είχε ισοφαρίσει ο Πιτ Μάικλ σε 8-8. Η είσοδος του Κάιλ Χάινς στο παρκέ βοήθησε τους Πειραιώτες, οι οποίοι κατάφεραν να ελέγξουν σταδιακά το ματς και να σταματήσουν τους Άντε Τόμιτς, Χουάν Κάρλος Ναβάρο, με αποτέλεσμα το πρώτο δεκάλεπτο να κλείσει στο 20-17 για τους γηπεδούχους.

Στην δεύτερη περίοδο, ο Ολυμπιακός προσπάθησε να συνεχίσει με τον ίδιο ρυθμό στο παιχνίδι. Η Μπαρτσελόνα πέρασε και πάλι στο παρκέ τον Εράζεμ Λόρμπεκ, ενώ μπήκε και ο Μαρσελίνιο Χουέρτας, με τον τελευταίο να ανοίγει με εύστοχα σουτ τριών πόντων την άμυνα των "ερυθρολεύκων".

Με αυτόν τον τρόπο, ο Άντε Τόμιτς ανέβασε την διαφορά στο παιχνίδι στους εννέα πόντους (30-39), περίπου δύο λεπτά πριν πάνε οι δύο ομάδες στα αποδυτήρια. Ο Ολυμπιακός σε εκείνο το σημείο με ένα καλάθι του Πάουελ και δύο βολές του Βασίλη Σπανούλη, ο οποίος κέρδισε και αντιαθλητικό φάουλ πλησίασε στους πέντε πόντους (34-39), αλλά και πάλι η Μπαρτσελόνα με καλάθι και εύστοχη συμπληρωματική βολή του Ναβάρο και τρίποντο από τον Χουέρτας κατάφερε να κλείσει το ημίχρονο με προβάδισμα δέκα πόντων στην αναμέτρηση (36-46).

Ο Λόρμπεκ σημείωσε το 36-48, με την έναρξη της τρίτης περιόδου, ενώ ο Έισι Λο μείωσε σε 38-48 στο 22ο λεπτό του αγώνα. Ο Πάουελ με ακόμα ένα σουτ δύο πόντων έριξε την διαφορά στους οκτώ (40-48). Ο Αμερικανός και πάλι με καλάθι και εύστοχη συμπληρωματική βολή έφερε τον Ολυμπιακό σε απόσταση πέντε πόντων από την Μπαρτσελόνα (43-48).

Πλησίασε γρήγορα ο Ολυμπιακός, 0/10 τρίποντα...

Ο Πρίντεζης με ένα δύσκολο καλάθι έφερε τον Ολυμπιακό στο -3 για να πάει στη γραμμή των βολών ο Χουάν Κάρλος Ναβάρο. Ο Ισπανός με 1/2 βολές κάνει το 45-49 και ο Σπανούλης φέρνει τις δύο ομάδες στον πόντο στο 25'. Ο Ουάλας με σουτ τριών πόντων έκανε το 47-52, δίνοντας ανάσα στην Μπαρτσελόνα, αλλά ο Πρίντεζης με καλάθι και εύστοχη συμπληρωματική βολή σημείωσε το 50-52 στο 26', την ώρα που ο Ολυμπιακός είχε 0/10 τρίποντα στον αγώνα και οι Καταλανοί 4/10.

Ο Τζαβάι με δύο εύστοχες βολές έκανε το 50-54 και ο Πέρκινς μείωσε σε 52-54. Οι "ερυθρόλευκοι" με τρίποντο του Βασίλη Σπανούλη στο 27' (πρώτο στο ματς 1/11) πέρασαν μπροστά με 55-54 εν μέσω αποθέωσης. Στο 28ο λεπτό ο αρχηγός των γηπεδούχων με καλάθι και εύστοχη συμπληρωματική βολή έκανε το 60-58 και ο Λόρμπεκ με 1/2 βολές έκανε το 60-59.

Ο Ολυμπιακός στο δεν εκμεταλλεύτηκε τις βολές από το φάουλ του Τόμιτς και την τεχνική ποινή στον Γιασικεβίτσιους για διαμαρτυρία, καθώς Χάινς και Σπανούλης είχαν 0/4. Ο Τζαβάι με 1/2 βολές έκανε το 60-60 για να σημειώσει με 2/2 βολές ο Σπανούλης το 62-60. Ο Μάικλ ισοφάρισε σε 62-62 και ο Τζαβάι με 1/2 βολές έκανε το 62-63, σκορ με το οποίο έκλεισε το τρίτο δεκάλεπτο.

Ο Μάικλ με την έναρξη της τέταρτης περιόδου έκανε το 62-65 και ο Λόρμπεκ ανέβασε την διαφορά στους πέντε πόντους για τη Μπαρτσελόνα (62-67). Ο Άντιτς, πετυχαίνοντας το δεύτερο τρίποντο του Ολυμπιακού στο ματς μείωσε σε 65-67 για να απαντήσει ο Λόρμπεκ (65-70). Ο Μάικλ πέτυχε το 65-72 για να μειώσει ο Σπανούλης σε 67-72, με τον Αμερικανό της Μπαρτσελόνα πετυχαίνει στο 33' το 67-74.

Ο Χάινς μείωσε σε 69-76 και ο Λόρμπεκ πέτυχε το 69-78 στο 35ο λεπτό της αναμέτρησης. Ο Πέρπέρογλου σημείωσε το 71-78 και ο Λόρμπεκ έκανε το 71-80, με τον Γιώργο Μπαρτζώκα να καλεί τάιμ άουτ. Η Μπαρτσελόνα θα προηγηθεί με 88-75 για να φτάσει τελικά στην ένατη νίκη της στο "Top-16" της Ευρωλίγκας με 90-77.

Τα δεκάλεπτα: 20-17, 36-46, 62-63, 77-90.

Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Χάινς 4, Λο 6, Άντιτς 7(1), Σπανούλης 23(1), Περπερογλου 2, Σλούκας 2, Πάουελ 15, Πέρκινς 2, Πρίντεζης 16, Παπανικολάου.

Μπαρτσελόνα (Πασκουάλ): Σάδα 2, Χουέρτας 5(1), Ναβάρο 10, Γιασικεβίτσιους 6(1), Τοντόροβιτς, Ουάλας 6(2), Ινγκλς 2, Ραμπασεδα, Λόρμπεκ 21(2), Τζαβάι 8, Μάικλ 20, Τόμιτς 10.

Με τις κόκκινες εμφανίσεις θα αγωνιστεί ο Ολυμπιακός. Με τις θαλασσί η Μπαρτσελόνα....