ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ - ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ 1-1 (Μιραλααααααςςςςς 43')

Πανιώνιος (Τάκης Λεμονής): Μάχο, Γιόνσον, Λάτκα, Σιόβας, Κοντοές, Κβιρκβέλια, Γουνδουλάκης, Κουμορτζί, Σάμαρης, Τσότσαλιτς, Μπάλαμπαν

Στον πάγκο: Πρελ, Βαρό, Κούκετς, Κολοβός, Αναστασόπουλος, Σαλαλί, Σβέρκος

Ολυμπιακός (Ερνέστο Βαλβέρδε): Πάρντο, Α. Παπαδόπουλος, Ρ. Μπράβο, Μανιάτης, Μοντέστο, Ιμπαγάσα, Φουστέρ, Ντουντού, Ριέρα, Μιραλάς, Τζεμπούρ.

Στον πάγκο: Νικοπολίδης, Πάντελιτς, Ζαϊρί, Χολεμπάς, Ρόμενταλ, Μοϊσές, Ποτουρίδης

Διαιτητής: Παμπορίδης (Κιλκίς)
Βοηθοί: Πάνου (Αιτ/νιας), Ευθυμιάδης (Πιερίας)
Γήπεδο: Νέας Σμύρνης-

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ - ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ  1-1 ΤΕΛΙΚΟ

90' Τρία λεπτά οι καθυστερήσεις

89' Κίτρινη στον Σβέρκος.
89' Ο Μπάλαμπαν παραχωρεί τη θέση του στον Κούκετς.

82' Ο Σάμαρης αποχωρεί και τη θέση του παίρνει ο Αναστασόπουλος.Αλλαγή και για τον Ολυμπιακό, ο Ρόμενταλ στη θέση του Ιμπαγάσα.

80' Ο Πανιώνιος πιέζει. Πέρασαν τρία κόρνερ για τους γηπεδούχους και ένα σουτ του Γουνδουλάκη ψηλά άουτ.

75' Κίτρινη κάρτα στον Κοντοέ.

73' Με δέκα ο Ολυμπιακός, καθώς ο Άλμπερτ Ριέρα δέχεται κόκκινη για χτύπημα εκτός φάσης.
72' Κεφαλιά απο τον αμαρκάριστο Ντουντού, αλλά πάνω στη γραμμή ο Κοντοές απομακρύνει με το γόνατο.
71' Να δούμε ποια θα είναι η αντίδραση του Θρύλου
68' Γκολ. Από κόντρα στον Σβέρκος η μπάλα παίρνει φηλοκρεμαστή τροχιά και ο Πάρντο δεν προλαβαίνει.

67' Ο Τζιμπούρ αποχωρεί από τον αγωνιστικό και ο Ισπανός μέσος μπαίνει στο ματς. Θα υπάρξουν και εσωτερικές αλλαγές με την αντικατάσταση του Αλγερινού. Δεξιά ο Φουστέρ, επιτελικός ο Ιμπαγάσα και στην κορυφή ο Μιραλάς.

64' Τον Ουρτάδο έχει σηκώσει για αλλαγή ο Ερνέστο Βαλβέρδε. Αντε να ξαναδούμε τον Μοϊσές.
61' Ο Γουνδουλάκης μπήκε από δεξιά στην περιοχή του Ολυμπιακού, αλλά την τελευταία στιγμή τον πρόλαβε ο Μοντέστο, από του οποίου το τάκλιν η μπάλα πήγε στον Πάρντο.
58' Βολίδα του Ριέρα, χαμηλά, αλλά ο Μάχο απέκρουσε. Στη συνέχεια με δεύτερη προσπάθεια μπλόκαρε κιόλας, αφού ο Τζιμπούρ δεν μπόρεσε να πλασάρει όπως ήθελε για το 0-2.
57' Ο Τζιμπούρ άδειασε τον Λάτκα στο ημικύκλιο της περιοχής και πήρε το φάουλ, για να δούμε...
55' Μιραλάς, Ριέρα και Ιμπαγάσα είναι οι παίκτες που έχουν αναλάβει μέχρι τώρα τις περισσότερες πρωτοβουλίες για να βγάλουν τον Ολυμπιακό μπροστά. Πάντως, στο δεύτερο ημίχρονο ο ρυθμός δεν είναι όπως στο πρώτο.
51' Ο Πανιώνιος προσπαθεί να παίξει ποδόσφαιρο για να φέρει το ματς στα ίσια. Το έκανε και στο 0-0, το κάνει και τώρα. Βέβαια, μόνο εύκολο δεν είναι να παίξει κάποιος έτσι τον Θρύλο.
 47' Με ανάποδα πόδια ξεκινούν το δεύτερο ημίχρονο οι Πειραιώτες στις πτέρυγες. Αριστερά ο Μιραλάς, δεξιά ο Ριέρα.
46' Πάμε γερά και για το δεύτερο ημίχρονο. Έκανε τη σέντρα ο Θρύλος. Αλλαγή για τον Πανιώνιο, ο Σβέρκος στη θέση του Κουμορτζί. Μικρή καθυστέρηση σημειώθηκε στην έναρξη του β' μέρους λόγω μίας τρύπας στα δίχτυα του Πάρντο.

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ-ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ 0-1 ΗΜΙΧΡΟΝΟ

43' ΓΚΟΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛ. Μιραλάς πλασέ μετά από κάθετη του Ριέρα και 0-1!!!!!!!!!!!!!!!!!
41' Φάουλ από αριστερά για τον Ολυμπιακό, Ο Ιμπαγάσα γέμισε, ο Τζιμπούρ που πήρε την μπάλα τη σήκωσε μέσα στην περιοχή, αλλά ο Φουστέρ έκανε επιθετικό φάουλ.
38' Ο Ιμπαγάσα εκτέλεσε ένα ακόμη κόρνερ για τον Ολυμπιακό από δεξιά, όμως κι αυτό πέρασε ανεκμετάλλευτο.

33' Ο Μπράβο έχει πρόβλημα στον δικέφαλο και τη θέση του θα πάρει ο Χολέμπας
31' Ο Βαλβέρδε έχει σηκώσει παίκτες για ζέσταμα. Τους Χολέμπας, Ρόμενταλ και Πάντελιτς.
31' Ο Ολυμπιακός βγήκε στην κόντρα και ο Μιραλάς που πήρε την μπάλα από λάθος του Λάτκα έκανε το σουτ, όμως κατέληξε άουτ.
30' Συρτό σουτ του Σάμαρη έξω από την περιοχή και αυτή τη φορά η μπάλα βγήκε άουτ.
28' Κι άλλο κόρνερ για τον Ολυμπιακό, που είναι δραστήριος και ψάχνει τα κενά για να κάνει τη ζημιά.

25 Εξαιρετική κάθετη μπαλιά του Ιμπαγάσα, αλλά Μιραλάς και Φουστέρ δεν μπόρεσαν να συνδυαστούν στην αντίπαλη περιοχή.
24' Ο Πανιώνιος συνεχίζει να πιέζει και να φτάνει στην περιοχή του Ολυμπιακού που του δίνει χώρο.
23' Σουτ του Μιραλάς έξω από την περιοχή, αλλά η μπάλα κόντραρε και βγήκε κόρνερ.

22' Ο Πανιώνιος απείλησε από κόρνερ του Μπάλαμπαν, αλλά ο Πάρντο μπλόκαρε με δεύτερη προσπάθεια και κέρδισε φάουλ.
20' Ο Γουνδουλάκης κάνει το πρώτο σουτ κοντά στην εστία του Ολυμπιακού από θέση μέσα δεξιά, αλλά έφυγε άουτ, μακίά από το δεξί δοκάρι του Πάρντο.
17' Προϋποθέσεις για κόντρα από τον Πανιώνιο με τον Κουμορτζί, όμως ο Αβραάμ έκοψε καθαρά τον Γκανέζο πριν φτάσει στην περιοχή.
14' Ο Μιραλάς βγήκε με πείσμα ανάμεσα σε τρεις στην αντίπαλη περιοχή, βρήκε τρόπο να πλασάρει, αλλά ο Μάχο έβγαλε το τετ α τετ
12' Ο Θρύλος μπήκε πιο δυνατά στο ματς, αλλά οι γηπεδούχοι ανέβασαν την πίεσή τους προσπαθώντας να ισορροπήσουν το ματς.

11' Ο Μανιάτης παίρνει κίτρινη κάρτα γιά μαρκάρισμα στον Κοντοέ

5' Ο Ολυμπιακός δείχνει τις διαθέσεις του να πιέσει τον Πανιώνιο για το λάθος, με τους γηπεδούχους να προσπαθούν όπως όπως να διώξουν πλάγια ή στα τυφλά.
2' Πρώτη καλή στιγμή για τον Θρύλο με τον Άλμπερτ Ριέρα, που μπήκε από αριστερά στην περιοχή, αλλά ο Μάχο έδιωξε σε κόρνερ το πλασέ του.
1' Έγινε η σέντρα από τον Πανιώνιο

Ο ΑΓΩΝΑΣ ΞΕΚΙΝΗΣΕ...

19:16 Οι παίκτες και των δύο ομάδων ολοκλήρωσαν το ζέσταμά τους και πήγαν στα αποδυτήρια. Σε, περίπου, ένα τέταρτο θα ξεκινήσει το παιχνίδι.

19:11 Μέχρι στιγμής, ο κόσμος δεν έχει ασχοληθεί καθόλου με τον Γιάννη Μανιάτη.

19:08 Κάτι... καλό ετοιμάζουν οι Πάνθηρες. Οι οργανωμένοι οπαδοί του Πανιωνίου έχουν στήσει πανιά κυανέρυθρης απόχρωσης στο πέταλο, τα οποία, λογικά, θα σηκώσουν με την είσοδο στον αγωνιστικό χώρο των δύο ομάδων για τη σέντρα.

19:05 Κι αυτό με αφορμή μια μικροένταση στα επίσημα…

19:03 Από τα μεγάφωνα γίνεται έκκληση στους οπαδούς του Πανιωνίου να μην απαντήσουν σε τυχόν προκλήσεις οπαδών του Ολυμπιακού, που, όπως φαίνεται, έχουν μπει μεμονωμένα στο γήπεδο.

- Στον αντίποδα, ο Ντάτο Κβιρκβέλια ξεκινάει βασικός, στο ντεμπούτο του με την κυανέρυθρη φανέλα. Ο Γεωργιανός αναμένεται να ξεκινήσει αριστερά, στα χαφ και όχι στη φυσική του θέση, στο αριστερό άκρο της άμυνας. Επίσης, στην κορυφή της επίθεσης θα παίξει ο Μπάλαμπαν και όχι ο Σβέρκος.

Χωρίς εκπλήξεις η ενδεκάδα του Ολυμπιακού. Βασικός -αντί του τιμωρημένου Τοροσίδη- ο Μανιάτης, που τίθεται αντιμέτωπος της πρώην ομάδας του.

18:50 Οι παίκτες του Πανιωνίου βγήκαν για προθέρμανση.

18:47 Μόλις βγήκε για ζέσταμα και ο Πάρντο.

18:43 Ο Γιούργκεν Μάχο βγήκε για προθέρμανση και αποθεώθηκε από τον κόσμο.

18:28 Ελάχιστος ο κόσμος που βρίσκεται αυτή την ώρα στο γήπεδο. Βέβαια, είναι νωρίς ακόμα. Θυμίζουμε ότι οι φιλοξενούμενοι δεν θα έχουν τη συμπαράσταση των οπαδών τους, λόγω της σχετικής συμφωνίας μεταξύ των δύο ομάδων.

18:25 Έξω από το γήπεδο τριγυρίζει και ο γνωστός Μητσάρας. Πάνω του έχει ένα χαρτόνι που «γράφει»: Βεντούρη, όσα πούρα καπνίζεις, τόσα τασάκια αδειάζεις στον Μαρινάκη...

18:23 Πολύ κρύο στη Νέα Σμύρνη, όπως και σε όλη την Ελλάδα, φυσικά. Απειλητικά σύννεφα έχουν κάνει την εμφάνισή τους... Ας ελπίσουμε μόνο να μην βρέξει.

18:20 Ο πρόεδρος του Πανιωνίου, Γεράσιμος Βεντούρης, απολαμβάνει το πούρο του... κόβοντας βόλτες στον αγωνιστικό χώρο.

18:15 Οι ποδοσφαιριστές του Ολυμπιακού βγήκαν για μία αναγνωριστική βόλτα στον αγωνιστικό χώρο.

18:00 Μόλις έφτασε στη Νέα Σμύρνη η αποστολή του Ολυμπιακού, χωρίς κανένα πρόβλημα.