Τετάρτη 20 Απριλίου 2011

Ηρακλής - Ολυμπιακός 44-83

Ο Ολυμπιακός διέλυσε τον Ηρακλή στο Ιβανώφειο με σκορ 44-83 πραγματοποιώντας ένα ιστορικό ρεκόρ στο πρωτάθλημα, καθώς έμεινε αήττητος στην κανονική διάρκεια της διοργάνωσης, κάνοντας το "26 στα 26". Το γεγονός έχει επιτευχθεί ξανά στο παρελθόν, αλλά είναι η πρώτη φορά που συνέβη επί εποχής Α1 (1991-92).

Η ομάδα του Ντούσαν Ίβκοβιτς διέλυσε στο Ιβανώφειο τον ήδη υποβιβασμένο στην Α2, Ηρακλή, με σκορ 44-83, με τον Ολυμπιακό να πραγματοποιεί ένα ιστορικό ρεκόρ στο πρωτάθλημα, καθώς ολοκλήρωσε την κανονική διάρκεια της διοργάνωσης όντας αήττητος, σημειώνοντας το "26 στα 26" στην "regular season". Τελευταία φορά που συνέβη το γεγονός ήταν την σεζόν 1987-88, όταν ο Άρης είχε σημειώσει το 18-0, αλλά, τώρα, είναι η πρώτη φορά που συμβαίνει επί εποχής Α1 (1991-92), όπου το μπάσκετ στην Ελλάδα έγινε επαγγελματικό, αλλά και που οι ομάδες είναι δεκατέσσερις. Οι Πειραιώτες τερμάτισαν πρώτοι και θα έχουν το πολύτιμο πλεονέκτημα έδρας έως τους τελικούς των πλέι-οφ. Επόμενος αντίπαλος, στα προημιτελικά, ο Κολοσσός Ρόδου, το Σάββατο 30 Απριλίου.
Ο Ολυμπιακός επέβαλε από το ξεκίνημα του αγώνα τον ρυθμό του στο παιχνίδι, εκμεταλλεύθηκε την κυριαρχία του στα ριμπάουντ (44-22), έπαιξε ένα γρήγορο (9/12 αιφνιδιασμούς) και ομαδικό (27 ασίστ) μπάσκετ ενώ με την πιεστική του άμυνα κράτησε σε χαμηλό σκορ τον "γηραιό". Βέβαια, δεν έλειψαν για ακόμη μία φορά τα πολλά λάθη από τους Πειραιώτες (18), τα οποία όμως δεν τους κόστισαν. Πέτυχαν πόντους και οι 12 παίκτες του Ντούσαν Ίβκοβιτς, με τον Σέρβο τεχνικό να μοιράζει τον χρόνο συμμετοχής των αθλητών του.

Κορυφαίος παίκτης στον αγώνα για τους ερυθρόλευκους ο φορμαρισμένος Χαλπερίν, ο οποίος "πυροβολούσε" (3/5τρ) στην επίθεση (11π), όντας "μαέστρος" στην δημιουργία με 6 ασίστ ενώ μάζεψε 5 ριμπάουντ και έκανε 2 κλεψίματα, με τον Γιοτάμ να παίζει και άμυνα. Πρώτος σκόρερ για τον Ολυμπιακό ο Γλυνιαδάκης (17π) αγωνιζόμενος για 20 λεπτά, θετική παρουσία από τον Μαυροκεφαλίδη (14π, 6ρ, 3ασ), βοήθησε και ο Γκόρντον (12π, 4ασ).

Το ματς

Ο Ολυμπιακός αγωνίστηκε στη Θεσσαλονίκη δίχως τους Παπαλουκά και Σπανούλη που έμειναν στην Αθήνα, με τον Ντούσαν Ίβκοβιτς να ξεκινάει τους ερυθρόλευκους απέναντι στον Ηρακλή με πεντάδα τους Τεόντοσιτς, Γκόρντον Κέσελ, Μαυροκεφαλίδη και Μπουρούση. Οι Πειραιώτες πήραν από νωρίς προβάδισμα στο σκορ, σημειώνοντας τρεις φορές "νταμπλ-σκορ" επί του "γηραιού", πρώτα στο 4' (6-12) με καλάθι του Τζαμόν, μετά στο 8' με λέι-απ του Λουκά (8-16) και στη συνέχεια με τον Γλυνιαδάκη (10-20), με την πρώτη περίοδο να βρίσκεται την ομάδα του "Ντούντα" να προηγείται με +8 (12-20).

Στην δεύτερη περίοδο ο Ολυμπιακός έκανε ένα επί μέρους 14-1, φτάνοντας στο 13-34, έχοντας για κύρια όπλα του στην επίθεση τους Γλυνιαδάκη, Χαλπερίν, Μαυροκεφαλίδη και Γκόρντον. Οι ερυθρόλευκοι πάτησαν... γκάζι στα επόμενα λεπτά και έκαναν ένα σερί 12-0, με το σκορ από το 21-39 να φτάνει στο 21-51, το οποίο ήταν και το σκορ του πρώτου ημιχρόνου, με τους Πειραιώτες να φτάνουν στο +30 στο Ιβανώφειο.

Στα πρώτα 20 λεπτά οι φιλοξενούμενοι εκμεταλλεύθηκαν την κυριαρχία τους στα ριμπάουντ (10-22), έπαιξαν ομαδικό μπάσκετ μοιράζοντας 14 ασίστ, σε αντίθεση με τους γηπεδούχους που δεν έδωσσαν ούτε μία (!) τελική πάσα, καθώς η άμυνα των παικτών του Ντούσαν Ίβκοβιτς ήταν υποδειγματική, κρατώντας τον Ηρακλή, μόλις, στους 9 πόντους στο δεύτερο δεκάλεπτο. Στην επανάληψη η διαφορά έφτασε στο +36 (33-69), στο τελευταίο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι βρέθηκαν στο +42 (41-83) με το τελικό σκορ να γράφει, Ηρακλής - Ολυμπιακός 44-83.

Τα δεκάλεπτα: 12-20, 21-51, 33-69, 44-83

Ανά δεκάλεπτο: 12-20, 9-31, 12-18, 11-14

ΗΡΑΚΛΗΣ (Χουγκάζ): Πεταλωτής 4, Δεμερτζής 9(1), Αγγελακόπουλος, Πέτροβιτς 10(2), Τραϊανός 4, Δέσπος 10, Ηλιάδης, Εουταβίτσιους 7(1)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Ίβκοβιτς): Γκόρντον 7(1), Μπουρούσης, Κέσελ 7(1), Πελεκάνος 2, Μαυροεφαλίδης 14, Χαλπερίν 11(3), Γλυνιαδάκης 17, Παπανικολάου 4, Έρτσεγκ 7, Τεόντοσιτς 3(1), Κατσίβελης 4