Τρίτη 30 Απριλίου 2013

Πανιώνιος - Ολυμπιακός 57-66...

Ο Ολυμπιακός μετά την πρόκριση του στο φάιναλ-φορ του Λονδίνου επέστρεψε στις υποχρεώσεις του στο ελληνικό πρωτάθλημα και κατάφερε να πάρει τη νίκη στο κεκλεισμένων των θυρών κλειστό της Νέας Σμύρνης με 66-57.

Οι Νεοσμυρνιώτες ξεκίνησαν δυνατά την αναμέτρηση και κατάφεραν να αιφνιδιάσουν τον Ολυμπιακό, όμως όσο περνούσε η ώρα οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα έλεγχαν το ματς, παίρνοντας στο τέλος το θετικό αποτέλεσμα χωρίς δυσκολίες.

Ο Γιώργος Πρίντεζης στο πρώτο ημίχρονο στραβοπάτησε χωρίς να έχει πάντως κάτι το ανησυχητικό, όμως οι "ερυθρόλευκοι" προτίμησαν να μην τον χρησιμοποιήσουν στο δεύτερο. Ο Πανιώνιος κατάφερε να ξεκινήσει με 8-0, έπειτα από καλάθι του Μίλμπουρν, ενώ ο Πάουελ σημείωσε το πρώτο καλάθι του Ολυμπιακού στο τέταρτο λεπτό. Ο Μπόγρης έκανε το 10-2 και ο Βλαδίμηρος Γιάνκοβιτς έκανε το 13-4 για την ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου.

Αποτέλεσμα ήταν ο Πανιώνιος να κλείσει την πρώτη περίοδο με 16-13. Οι Πειραιώτες ισοφάρισαν για πρώτη φορά στο ματς στο 12' με τον Γκιόργκι Σερμαντίνι, ενώ ο Περπέρογλου έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα του με 20-18. Ο Έλληνας φόργουορντ ήταν εκείνος που έκανε το 18-24, με τους φιλοξενούμενους να ελέγχουν τον αγώνα και να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με 36-29.

Στην τρίτη περίοδο, ο Ολυμπιακός δεν δυσκολεύτηκε να ανεβάσει την διαφορά μέχρι και τους 18 πόντους (58-40) για να φτάσει τελικά στο θετικό αποτέλεσμα με 66-57 και να σημειώσει την 23η νίκη του στο πρωτάθλημα της Basket League ΟΠΑΠ. Από τους νικητές ο Βασίλης Σπανούλης είχε 14 πόντους, με τον Σερμαντίνι να προσθέτει 10. Ο Πέρκινς ήταν θετικός για ακόμα μία φορά, πετυχαίνοντας 5 πόντους, μάζεψε 3 ριμπάουντ και μοίρασε 3 ασίστ.

Για τον Πανιώνιο, ο Πέιν είχε 12 πόντους, με τον Γιώργο Μπόγρη να προσθέτει 10 σε 23 λεπτά χρόνου συμμετοχής. Ο ολυμπιακός πλέον στρέφει την προσοχή του στο φάιναλ-φορ του Λονδίνου, το οποίο θα διεξαχθεί το διάστημα 10-12 Μαϊου.

Τα δεκάλεπτα: 16-13, 29-36, 40-58, 57-66.

Πανιώνιος (Σφαιρόπουλος): Μπόγρης 10, Πέιν 12(1), Μοτσενίγκος, Αθηναίου 6(1), Κις 3, Μίλμπουρν 7(1), Αθανασούλας 1, Μπατής 6(1), Γιάνκοβιτς 8, Καββαδάς, Αγραβάνης, Μπούκερ 4.

Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Χάινς 8, Λο 6, Άντιτς 7(1), Σπανούλης 14(2), Περπέρογλου 8, Σερμαντίνι 10, Σλούκας 2, Πάουελ 2, Πέρκινς 5(1), Πρίντεζης, Παπανικολάου 1, Κατσίβελης 3(1).