Ericsson-LG & blue technonologies

Introduce you to iPECS

Δευτέρα 1 Απριλίου 2013

Ολυμπιακός - Ρέθυμνο 88-73...

Το Ρέθυμνο δημιούργησε πολλά προβλήματα στον Ολυμπιακό για 35 λεπτά, ξεφεύγοντας μάλιστα και με 10 πόντους (51-61), αλλά οι "ερυθρόλευκοι" σε σερί 14-0 στο τέλος πέρασαν μπροστά και πήραν τη νίκη με 88-73.

Ο Ολυμπιακός δυσκολεύτηκε σε ακόμα ένα παιχνίδι, αυτή την φορά απέναντι στο Ρέθυμνο, όμως κατάφερε να φτάσει στην 21η του νίκη σε 22 αγώνες στο πρωτάθλημα της Basket League ΟΠΑΠ, καθώς επικράτησε με 88-73.

Οι Κρητικοί με διαδοχικά σουτ τριών πόντων, κάτι το οποίο αποτελεί και το... βαρύ χαρτί τους κατάφεραν να προηγηθούν με 61-51 και με 68-58 των Πειραιωτών στο ΣΕΦ, οι οποίοι όμως στα τελευταία πέντε λεπτά του ματς και με επιμέρους σκορ 29-5 σε 8 λεπτά έφτασε στο θετικό αποτέλεσμα.

Το Ρέθυμνο είχε 12/39 τρίποντα και 17/31 δίποντα στην αναμέτρηση, πραγματοποιώντας πολύ καλή εμφάνιση. Ο Ολυμπιακός που με την είσοδο του Κάιλ Χάινς στο παρκέ έβαλε τη μπάλα κοντά στο καλάθι είχε τον Παπανικολάου στους 24 πόντους, τον Σπανούλη στους 15 και τον Αμερικανό στους 14.

Οι Πειραιώτες πλέον στρέφουν την προσοχή τους στην άκρως σημαντική αναμέτρηση με την Χίμκι στο Στάδιο Ειρήνης και Φιλίας την Πέμπτη (4/04, 21:45).

Ο αγώνας:

Το Ρέθυμνο ξεκίνησε πιο δυνατά την αναμέτρηση και κατάφερε, ανεβάζοντας... στροφές από το πρώτο λεπτό του αγώνα να προηγηθεί των Πειραιωτών στο Στάδιο Ειρήνης και Φιλίας με 2-7. Οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα σε εκείνο το σημείο αντέδρασαν και πέρασαν μπροστά με τέσσερις πόντους, έπειτα από σουτ τριών πόντων του αρχηγού των "ερυθρολεύκων", Βασίλη Σπανούλη (13-9).

Ο Έισι Λο με δύο εύστοχες βολές έκανε το 21-16, με το Ρέθυμνο πάντως να βρίσκει λύσεις και να μένει κοντά στο σκορ. Ο Πέτγουεϊ έκανε το 21-18, με τον Σπανούλη να ανεβάζει την διαφορά μεταξύ των δύο ομάδων στους οκτώ πόντους με δύο εύστοχες βολές (28-20). Ο Ντούβνιακ έκανε το 28-23 με τρίποντο, ενώ ο Πάουελ σημείωσε το 31-23.

Τελικά το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με τον Ολυμπιακό στο +6 (31-25), ύστερα από καλάθι του Χορν.

Στην δεύτερη περίοδο, το Ρέθυμνο μπήκε στο παρκέ το ίδιο δυνατά και κατάφερε με σουτ τριών πόντων, αλλά και τρέχοντας στο παρκέ να πιάσει τον Ολυμπιακό στο 33-33, έπειτα από τρίποντο του Χορν, ενώ ο Μπρεντ Πέτγουεϊ με ακόμα ένα σουτ τριών πόντων σημείωσε το 33-36 για τους Κρητικούς, οι οποίοι πέρασαν μπροστά στο σκορ για πρώτη φορά μετά του 6-7 των πρώτων λεπτών.
Ο Κώστας Σλούκας μείωσε στον πόντο για τον Ολυμπιακό (35-36) και ο Πρίντεζης τέσσερα λεπτά πριν πάνε οι δύο ομάδες στα αποδυτήρια έδωσε το προβάδισμα και πάλι στον Ολυμπιακό (39-38). Ο Πέρκινς με 1/2 βολές πέτυχε το 40-38, αλλά ο Αγγελόπουλος ισοφάρισε σε 40-40. Ο Πρίντεζης έκανε το 42-40, με τον Νταμίρ Λάτοβιτς να διαμορφώνει το 42-43, σκορ με το οποίο πήγα οι δύο ομάδες στα αποδυτήρια.

Με τον ίδιο τρόπο το Ρέθυμνο

Στην τρίτη περίοδο το Ρέθυμνο μπήκε δυνατά και κατάφερε με τρίποντο του Κόμματου προηγήθηκε με 48-50. Ο Κώστας Παπανικολάου με σουτ τριών πόντων έδωσε το προβάδισμα στον Ολυμπιακό στο 25ο λεπτό του αγώνα (51-50). Οι φιλοξενούμενοι έκαναν το 51-53 με τον Ντούβνιακ, έπειτα από καλάθι και εύστοχη συμπληρωματική βολή, ενώ και πάλι ο Ντούβνιακ με σουτ τριών πόντων ανέβασε την διαφορά στους πέντε πόντους για τους Κρητικούς (51-56).

Ο Πέτγουεϊ με ακόμα ένα σουτ τριών πόντων ανέβασε την διαφορά στους οκτώ πόντους (51-59) και ο Ντούβνιακ στο 26ο λεπτό ανέβασε την διαφορά στους 10 πόντους (51-61). Ο Πρίντεζης έκανε το 53-61, ενώ ο Σπανούλης έριξε την διαφορά στους έξι πόντους για τον Ολυμπιακό (55-61). Στη συνέχεια, ο Κάιλ Χάινς με καλάθι και εύστοχη συμπληρωματική βολή μείωσε σε 58-61 με ένα γρήγορο 7-0.

Ο Λο με 1/2 βολές έκανε το 59-61 και ο Αγγελόπουλος με τρίποντο πέτυχε το 59-64, σκορ με το οποίο έκλεισε το τρίτο δεκάλεπτο.

Στα τελευταία δέκα λεπτά του αγώνα, ο Πέτγουεϊ με ένα εντυπωσιακό κάρφωμα σημείωσε το 59-66 και ο Χορν πέτυχε το 59-68, ενώ ο Μπρεντ Πέτγουεϊ στο 32ο λεπτό χρεώθηκε με τέταρτο φάουλ και κάθισε στον πάγκο. Ο Στράτος Περπέρογλου μείωσε σε 61-68 και ο Χάινς με 1/2 βολές σημείωσε το 62-68.

Ο Αμερικανός και πάλι με καλάθι και εύστοχη συμπληρωματική βολή το 65-68 και ο Περπέρογλου με τρίποντο ισοφάρισε για τον Ολυμπιακό στο 35' (68-68), αναγκάζοντας τον Θανάση Γιαπλέ να καλέσει τάιμ άουτ. Ο Σπανούλης έδωσε το προβάδισμα στον Ολυμπιακό με 70-68 και ο Κάιλ Χάινς με καλάθι και εύστοχη βολή ανέβασε την διαφορά στους πέντε πόντους για τους Πειραιώτες (73-68).
Ο Κάρτερ με ένα όμορφο κάρφωμα μείωσε στους τρεις για το Ρέθυμνο (73-70), δίνοντας τέλος στο σερί 14-0 του Ολυμπιακού. Ο Χάινς και πάλι έκανε το 75-70, ενώ ο Κώστας Παπανικολάου με τρίποντο ανέβασε την διαφορά στους οκτώ πόντους. Ο Έλληνας φόργουορντ και πάλι με καλάθι και βολή αυτή την φορά σημείωσε το 81-70 για να πάρει τελικά το θετικό αποτέλεσμα με 88-73.

Τα δεκάλεπτα: 31-25, 42-43, 59-64, 88-73.

Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Χάινς 14, Λο 6(1), Σπανούλης 15(1), Περπέρογλου 7(1), Σερμαντίνι, Σλούκας 2, Παόυελ 7, Πέρκινς 1, Πρίντεζης 12, Παπανικολάου 24(2).

Ρέθυμνο (Γιαπλές): Χορν 9(1), Καλλινικίδης, Κόλιμον, Αγγελόπουλος 8(2), Τσόχλας 2, Ντούβνιακ 11(1), Κόμματος 10(2), Κάρτερ 7(1), Λάτοβιτς 5(1), Πέτγουεϊ 21(3), Σιζόπουλος.