Δευτέρα 22 Απριλίου 2013

Ολυμπιακός - Πανελευσινιακός 85-60...

Ο Ολυμπιακός νίκησε χωρίς δυσκολίες τον Πανελευσινιακό (85-60) στο κεκλεισμένων των θυρών ΣΕΦ και πλέον στρέφει την προσοχή του στο πέμπτο ματς των πλέι οφ με την Εφές. (Παρασκευή 26/04).

Η αναμέτρηση με τον σύλλογο της Ελευσίνας ήταν και η τελευταία κεκλεισμένων των θυρών για τον Ολυμπιακό. Οι "ερυθρόλευκοι" πήραν ακόμα μία νίκη για το ελληνικό πρωτάθλημα και αρχίζουν την προετοιμασία τους για τον... τελικό με τους Τούρκους.

Η σειρά βρίσκεται στο 2-2 και ο νικητής της Παρασκευής εξασφαλίζει και το "εισιτήριο" για το φάιναλ-φορ του Λονδίνου. Πρώτος σκόρερ των "ερυθρολεύκων" στο παιχνίδι με τον Πανελευσινιακό, ήταν ο Γιώργος Πρίντεζης, με τον Ντορόν Περκινς να είναι πολύ καλός. Εξαιρετική εμφάνιση από την ομάδα του Γιώργου Σκαραφίγκα πραγματοποίησε ο Νίκος Λιακόπουλος. Ο Μπαρτζώκας χρησιμοποίησε όλους τους παίκτες που είχε στη διάθεση του πλην του Έισι Λο.

Ο αγώνας:

Ο Ολυμπιακός μπήκε δυνατά στην αναμέτρηση και προσπάθησε να δημιουργήσει διαφορά ασφαλείας απέναντι στον Πανελευσινιακό από τα πρώτα λεπτά του αγώνα. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 8-0, αλλά οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν και μείωσαν σε 10-6. Ο Τζος Πάουελ με δύο εύστοχες βολές έκανε το 12-6 για να μειώσουν και πάλι οι παίκτες του Γιώργου Σκαραφίγκα.

Ο Νίκος Λιακόπουλος έκανε το 15-11 και ο Ντορόν Πέρκινς ανέβασε την διαφορά σε 17-11. Ο Εζιούκου σημείωσε το 17-13 για να κάνει ο Πάουελ το 21-16, με το πρώτο δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται με 21-18, ύστερα από λέι-απ του Σπύρου Μαγκουνή.

Στην δεύτερη περίοδο, Ο Ολυμπιακός ανέβασε ακόμα περισσότερο την απόδοση του και με κάρφωμα του Γκιόργκι Σερμαντίνι αποσπάστηκε με εννέα πόντους στο 14ο λεπτό του αγώνα (29-20). Ο Στράτος Περπέρογλου, ο οποίος είχε περάσει στο παρκέ έκανε το 31-22 για να μειώσει ο Νίκος Λιακόπουλος με σουτ τριών πόντων σε 32-25.

Ο Περπέρογλου και πάλι πέτυχε το 34-25, με τον Σερμαντίνι να κάνει το 38-25 στο 16ο λεπτό του παιχνιδιού. Οι "ερυθρόλευκοι" στο 18' ανέβασαν την διαφορά στους 19 πόντους 44-25 για να πάνε τελικά οι δύο ομάδες στα αποδυτήρια με 46-30, έπειτα από καλάθι του Κώστα Παπανικολάου.

Διατήρησε το προβάδισμα του

Ο Ολυμπιακός συνέχισε να διατηρεί το προβάδισμα του και με την έναρξη της τρίτης περιόδου. Ο Νίκος Λιακόπουλος μείωσε σε 46-35 στο 14ο λεπτό της αναμέτρησης, με τον Κάιλ Χάινς να σημειώνει το 48-35. Ο Πρίντεζης με κάρφωμα έκανε το 50-35 για να πετύχει ο Πέρκις με ακόμα ένα κάρφωμα το 54-39 στο 26'.

Ο αρχηγός των Πειραιωτών, Βασίλης Σπανούλης με τρίποντο έκανε το 62-41 και ο Πρίντεζης ανέβασε την διαφορά στους 23 πόντους (64-41). Ο Ντορόν Πέρκινς με 1/2 βολές έκανε το 65-43 για να κλείσει το τρίτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης με 65-46, ύστερα από σουτ τριών πόντων του Σπύρου Μαγκουνή.

Με την έναρξη της τέταρτης περιόδου, ο Γκίμπσον με καλάθι και εύστοχη συμπληρωματική βολή σημείωσε το 65-49, μειώνοντας για τον Πανελευσινιακό. Ο Γκίμπσον μείωσε σε 66-50 για την ομάδα του Γιώργου Σκαραφίγκα, ενώ ο Λιακόπουλος έκανε το 66-51. Ο Γκίμπσον με δύο εύστοχες βολές πέτυχε το 66-53 στο 33' και ο Γιώργος Πρίντεζης με σουτ τριών πόντων έκανε το 69-53.

Ο Νίκος Λιακόπουλος με σουτ τριών πόντων μείωσε σε 69-56, αλλά ο Στράτος Περπέρογλου επίσης με τρίποντο σημείωσε το 71-56. Ο Σπύρος Μαγκουνής μείωσε σε 71-58 για να ανεβάσει την διαφορά ο Τζος Πάουελ με δύο εύστοχες βολές (73-58). Ο Αμερικανός του Ολυμπιακού και πάλι με 2/2 βολές έκανε το 75-58. Ο Πάουελ ξανά πέτυχε το 77-58 για να μειώσει ο Εζιούκου σε 79-60.

Οι γηπεδούχοι με αυτόν τον τρόπο κατάφεραν να σημειώσουν την 22η νίκη τους στο πρωτάθλημα της Basket League ΟΠΑΠ με 85-60.

Τα δεκάλεπτα: 21-18, 46-30, 65-46, 85-60.

Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Χάινς 6, Άντιτς 3, Σπανούλης 10(2), Περπέρογλου 15(1), Σερμαντίνι 10, Σλούκας, Πάουελ 15, Πέρκινς 7, Πρίντεζης 17(1), Παπανικολάου 2, Κατσίβελης.

Πανελευσινιακός (Σκαραφίγκας): Νίκου, Παπανικολόπουλος 2, Παπανικολαόυ 5(1), Δημάκος 2, Γκίμπσον 10, Μαγκουνής 9(1), Λιακόπουλος 20(4), Δεληγιάννης 2, Ουίλσον, Μαντζιώρης, Αβραμίδης, Εζιούκου 10.