Πέμπτη 4 Απριλίου 2013

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ - AEK 3-1

Ο Ολυμπιακός έκανε αυτό που έπρεπε, πέτυχε τη δεύτερη σερί νίκη του επί της ΑΕΚ με 3-1 (25-17, 23-25, 25-23, 25-21) και θα διεκδικήσει το πρωτάθλημα στον πέμπτο τελικό της Α1 βόλεϊ Γυναικών, που θα γίνει στη Φιλαδέλφεια τη Δευτέρα, 8 Απριλίου.

Αυτό που έπρεπε έκανε η ομάδα βόλεϊ Γυναικών του Ολυμπιακού. Νίκησε με 3-1 σετ (25-17, 23-25, 25-23, 25-21) στον δεύτερο τελικό του πρωταθλήματος, έκανε το 2-2 στη σειρά των φετινών παιχνιδιών με την ΑΕΚ και θα παίξει την κούπα σε πέμπτο τελικό στη Φιλαδέλφεια, που θα γίνει τη Δευτέρα.

Φάνηκε, λοιπόν, πόσο σημαντικό ήταν για τον Ολυμπιακό εκείνο το παιχνίδι που χάθηκε- με διαιτητικό δάκτυλο- στο «Μελίνα Μερκούρη» του Ρέντη. Οι «ερυθρόλευκες» έκαναν εκείνη την ήττα και τη στενοχώρια της ενέργεια για να παίξουν και σε αυτόν τον τέταρτο τελικό, τον οποίο και πήραν με τα ανεξάντλητα αποθέματα πάθους και, κυρίως, με τη συναπτή δικαίωση εκείνου του τρικ του Τέλη Σωτήρχου με την αναβάπτιση της Σοφίας Κοσμά (MVP στο ματς μακράν), του οποίου βγήκε ακόμα και η χρησιμοποίηση της Άννας Καββαθά στο δεύτερο σετ. Ο Ολυμπιακός βασάνισε την ΑΕΚ ακόμα και για να χάσει αυτό το σετ. Και είχε, ο ίδιος, τις λύσεις, είτε με την Κοσμά είτε με την επίσης εξαιρετική Μανωλίνα Κωνσταντίνου είτε με τη θετική Ράντι Τένεβα (ακόμα και με παίκτριες, όπως η Δήμητρα Γιακουμή, σε ρόλους-κλειδί) για να πάρει τα δύο σετ που του ανήκαν, το τρίτο και το τέταρτο, ώστε να φθάσει τη σειρά σε πέμπτο τελικό.

Παρών είναι ο πρόεδρος του Ερασιτέχνη, Μιχάλης Κουντούρης. Γίνεται η παρουσίαση των δύο ομάδων.

1ο σετ: Πρώτο σερβίς η Στέλλα Χριστοδούλου.

3-1: Η Ράντι Τένεβα παίρνει τους πρώτους πόντους του Ολυμπιακού, με 2/2 επιθέσεις και έναν άσο.
4-2: Διπλό μπλοκ στην Κις, η οποία σκοράρει μετά.
5-2: Η Κωνσταντίνου σκοράρει.
6-2: Με μπλοκ άουτ η Κοσμά.
7-3:Σκοράρει ξανάη Κοσμά.
8-4: Πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ με μπλοκ άουτ της Τένεβα.
9-4: Η Κωνσταντίνου σκοράρει από άμυνα της Κοσμά.
10-5: Συνεχίζει να παίζει θαυμάσια η Τένεβα.
11-5: Διπλό μπλοκ στη Μέντες. Τάιμ άουτ ο Οικονόμου.
12-5: Άσος της Τρατς.
13-6: Σερβίς άουτ της Μέντες.
14-6: Μπλοκ της Γιακουμή στην Τζανακάκη.
15-6: Διπλό μπλοκ στην Τζανακάκη. Κι άλλο τάιμ άουτ ο Οικονόμου.
16-6: Επίθεση διαρκείας, καρφώνει άουτ η Κις. Δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ.
3/5 επιθέσεις η Τένεβα, 1/8 η Κις.
16-8: Καρφώνει άουτ η Τένεβα.
16-9: 3-0 το σερί, με Κις.
16-10: Τάιμ άουτ ο Σωτήρχος, μετά από διπλή μπαλιά στη Χριστοδούλου.
17-10: Ανάσα. Διπλό μπλοκ στην Κις.
18-11: Παίρνει πόντο η Κωνσταντίνου.
19-12: Ξανά η Μανωλίνα, μπλοκ άουτ.
19-14: Ασος η Μποροβίντσεκ.
19-16: 3-10 το επί μέρους σκορ, η Μποροβίντσεκ κάνει απίθανα σερβίς. Το πρώτο σετ μπορεί να κριθεί στις λεπτομέρειες.
20-16: Σερβίς άουτ η Μποροβίντσεκ.
21-16: Η Κωνσταντίνου κάνει άσο.
22-16: Καρφώνει άουτ η Μέντες.
23-16: Νέος άσος για την Κύπρια.
25-17: Τελειώνει το σετ η Κοσμά. 5-0 μπλοκ ο Ολυμπιακός.

2ο σετ

1-2: Σερβίρει άουτ η Μέντες, σκοράρει η Παπαγεωργίου.
2-2: Η Δήμητρα Γιακουμή σκοράρει.
2-3: Πλασέ της Μποροβίντσεκ.
3-4: Η ΑΕΚ θέλει να ξεφύγει, η Κοσμά κρατάει τον Ολυμπιακό.
3-5: Η Παπαγεωργίου σκοράρει με πλασέ.
3-6: Κόβεται η Κωνσταντίνου.
3-8: Ο Τέλης Σωτήρχος παίρνει τάιμ άουτ, αλλά η ΑΕΚ απομακρύνεται, με μπλοκ στην Τρατς (δεν ήταν στις εντολές του προπονητή του Ολυμπιακού) και με επίθεση της Μέντες. Τεχνικό τάιμ άουτ.
4-8: Ξεκολλάει η Κωνσταντίνου τον Ολυμπιακό. Τέζα αντί Χριστοδούλου, Λούκοβιτς αντί Τένεβα.
5-8: Τελειώνει επίθεση η Λούκοβιτς.
5-9: Δεν κάνει σερί ο Ολυμπιακός, η Κις σκοράρει.
5-10: Η Λούκοβιτς κόβεται.
5-12: Κόβεται η Τρατς, άσος η Μποροβίντσεκ. Τάιμ άουτ ο Σωτήρχος, απονενοημένο διάβημα για να σώσει ό,τι μπορεί από το σετ.
5-13: Καρφώνει άουτ η Κωνσταντίνου.
6-13: Τελειώνει κι άλλη φάση η Λούκοβιτς. Ακραία η Τένεβα, κάνει το 7-13.
7-15: Σερβίς άουτ της Κωνσταντίνου, άσος της Παπαφωτίου.
8-15: Ωραίος πρώτος χρόνος με Τέζα και Τρατς.
9-16: Τελειώνει επίθεση η Λούκοβιτς.
9-17: Στραβή υποδοχή της Γιακουμή χαλάει εκπληκτική διπλή άμυνα.
10-17: Με Κοσμά ο πόντος.
13-17: Τάιμ άουτ ο Οικονόμου. Η Καββαθά αλλάζει τη ροή του ματς. Δύο μπλοκ στην Κις, ένας άσος της Τένεβα.
14-19: Ο Ολυμπιακός πλησιάζει στους 3, αλλά η Παπαγεωργίου ξεκολλάει την ΑΕΚ.
15-19: Μπλοκ άουτ της Κοσμά.
16-21: Άσος και άουτ από Τσοχατζή.
18-21: Άουτ η Μποροβίντσεκ, κόβεται η Παπαγεωργίου. Ο Ολυμπιακός προσπαθεί να διαβεί τον Ρουβίκωνα.
19-22: Η Κωνσταντίνου μειώνει στους 2, η Μποροβίντσεκ απομακρύνει την ΑΕΚ.
20-22: Σερβίς άουτ της Τζανακάκη.
21-22: ΑΣΟΣ της Κωνσταντίνου!!!
22-23: Μπλοκ άουτ για Τένεβα.
23-24: Κόβει η Τένεβα την Κις.
23-25: Χάνει το σετ ο Ολυμπιακός. Σε πρώτο χρόνο η Τζανακάκη.

3ο σετ

0-2: Μπλοκ στην Κοσμά. Τελειώνει φάση η Μποροβίντσεκ.
1-2: Με Κοσμά.
2-3: Κόβει διπλό μπλοκ η Κις.
4-4: Μπλοκ της Κωνσταντίνου στην Μποροβίντσεκ.
6-6: Ωραία επίθεση της Κωνσταντίνου, δεν έχει αντίδραση η ΑΕΚ.
6-8: Πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ, καρφώνει άουτ η Τένεβα.
7-8: Αντένα της Παπαφωτίου.
8-8: Με Τένεβα το επί μέρους 2-0.
9-10: Παίρνει το προβάδισμα ο Ολυμπιακός, γρήγορα το ανακτά η ΑΕΚ.
12-11: Ο Ολυμπιακός κάνει 3-0 σερί, με Γιακουμή και Τένεβα υπαίτιες.
13-12: Στην τρίτη επίθεση του Ολυμπιακού στη φάση παίρνει μπλοκ άουτ η Κοσμά.
14-12: Καρφώνει η Κωνσταντίνου.
15-12: Διπλό μπλοκ στην Μποροβίντσεκ. Τάιμ άουτ ο Οικονόμου.
16-12: 4-0 σερί, με Γιακουμή στο σερβίς και πολλή προσοχή στο μπλοκ. Προβάδισμα καλό για τον Ολυμπιακό στο τρίτο σετ, δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ.
16-13: Η Μποροβίντσεκ σταματάει το σερί.
16-14: Διπλή μπαλιά της Χριστοδούλου δίνει ο Γεωργουλέας. Λανθασμένα.
17-14: Το τάιμ άουτ του Σωτήρχου. Το μπλοκ άουτ που παίρνει η Κοσμά.
18-14: Η Κοσμά σερβίρει, η Κοσμά σκοράρει. Τάιμ άουτ ο Οικονόμου.
18-15: Κόβεται η Τρατς.
19-15: Οργισμένη η Ουκρανή, σκοράρει σε πρώτο χρόνο.
20-15: Παράβαση Μέντες.
21-15: Με Τένεβα, μετά από ώρα. Γκούζου αντί Τζανακάκη.
23-20: Η ΑΕΚ προσπαθεί να πλησιάσει, 3-0 σερί. Ο Ολυμπιακός χρειάζεται πόντο, ο Σωτήρχος παίρνει τάιμ άουτ.
22-16: Κρίσιμος πόντος από Τένεβα.
23-17: Τρίτος σερί πόντος για Ράντι.
23-21: Άσος η Τζανακάκη. 4-0 σερί.
24-21: ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ σε πρώτο χρόνο η Γιακουμή.

6-3: Πανέξυπνο πλασέ Κοσμά.
7-4: Με την Κοσμά πρωταγωνίστρια ο Ολυμπιακός κάνει 3-0 σερί, το οποίο διακόπτει η Κις.
8-4: Απίθανη η Κοσμά, πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ.
9-5: Τυχερή με το φιλέ η Κωνσταντίνου, ρεφάρει τον πόντο της Μποροβίντσεκ.
10-5: Λάθος της Μέντες.
11-5: Η Κοσμά συνεχίζει να τελειώνει φάσεις. Παίκτρια μεγάλων αγώνων. Τάιμ άουτ ο Οικονόμου.
12-6: Άσος Κοσμά, πόντος Τζανακάκη.
13-7: Λάθος της Χριστοδούλου, λάθος σερβίς της Κις.
15-8: Λάθος σερβίς Μέντες, καρφώνει άουτ η Τζανακάκη.
16-9: Τεχνικό τάιμ άουτ από πλασέ της Κωνσταντίνου. 13/25 επιθέσεις η Κοσμά, 89-74 οι κερδισμένοι πόντοι, 14-8 τα μπλοκ.
17-11: Σημαντικός πόντος από Κοσμά, που σταματάει την Κις από το σερβίς.
19-14: Η Γιακουμή σκοράρει σε πρώτο χρόνο, η ΑΕΚ κατεβάζει τη διαφορά στους 5, με επίθεση άουτ της Κωνσταντίνου. Ο Σωτήρχος παίρνει τάιμ άουτ.
20-15: Πολύ κρίσιμο μπλοκ άουτ παίρνει η Κωνσταντίνου.
21-15: Άσος της Κοσμά!!! Ο Ολυμπιακός αντιδρά.
22-15: Έξυπνο πλασέ της Χριστοδούλου.
23-15: Μπλοκ άουτ της Κωνσταντίνου.
23-19: Με σερβίς Παπαφωτίου η ζημιά.
24-19: Δίνει οριστική λύση η Κωνσταντίνου.
24-21: Τάιμ άουτ Σωτήρχου, 2-0 σερί η ΑΕΚ