Ericsson-LG & blue technonologies

Introduce you to iPECS

Παρασκευή 12 Απριλίου 2013

Ολυμπιακός - Εφές 71-53...

Ένα βήμα μακριά από το φάιναλ-φορ του Λονδίνου είναι πλέον ο Ολυμπιακός, ο οποίος νίκησε ξανά την Εφές στο ΣΕΦ με 71-53, παίζοντας εξαιρετική άμυνα και έκανε το 2-0 στη σειρά των πλέι οφ της Ευρωλίγκας. Οι "ερυθρόλευκοι" επέβαλαν το παιχνίδι τους στο δεύτερο ημίχρονο.

Οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα μετά το πρώτο... μουδιασμένο δεκάλεπτο επέβαλαν το παιχνίδι τους και κατάφεραν να φτάσουν στο θετικό αποτέλεσμα, αξιοποιώντας στο έπακρο την έδρας τους, προτού η σειρά μεταφερθεί στην Κωνσταντινούπολη.

Ο Ολυμπιακός για ακόμα μία φορά έβγαλε ενέργεια προσπάθησε και κατάφερε να ελέγξει τα ριμπάουντ, με τον Κώστα Παπανικολάου να κυριαρχεί κάτω από τα δύο καλάθια μαζί με τον Πέρο Άντιτς. Οι Πειραιώτες πλέον χρειάζονται μία νίκη στα δύο παιχνίδια της Κωνσταντινούπολης για να εξασφαλίσουν την πρόκριση τους για τέταρτη φορά τα τελευταία πέντε χρόνια σε φάιναλ-φορ.

Στα τελευταία δέκα λεπτά της αναμέτρησης με την Εφές οι γηπεδούχοι βρήκαν κι άλλες λύσεις από τη γραμμή των 6μ.75, οι Τούρκοι έδειχναν να έχουν χάσει την συγκέντρωση τους με την διαφορά να ανοίγει ακόμα περισσότερο. Τελευταία αναλαμπή της ομάδας του Οκτάι Μαχμουτί η μείωση του σκορ σε 49-40 με τον Γκόνλουμ, προτού ο Κώστας Σλούκας με τρίποντο αρχίσει το σερί 10-0 του Ολυμπιακού, ο οποίος αποσπάστηκε με 19 πόντους (59-40) στο 33'.

Ο αγώνας:

Οι Τούρκοι μπήκαν δυνατά στην αναμέτρηση και κατάφεραν να επιβάλουν το παιχνίδι τους στα πρώτα λεπτά του αγώνα, αιφνιδιάζοντας τον Ολυμπιακό. Με αυτόν τον τρόπο η Αναντόλου Εφές κατάφερε να προηγηθεί, αυξάνοντας σταδιακά την διαφορά της με 2-10 στο τέταρτο λεπτό του αγώνα με σουτ δύο πόντων από τον Μπάρατς, ο οποίος δημιούργησε προβλήματα στους Πειραιώτες στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης.

Ο Σιπ πέτυχε το 2-12, με τον Γιώργο Πρίντεζη να μειώνει σε 4-12 και ο Πάουελ να κάνει το 6-12. Ο Μπάρατς με 1/2 βολές σημείωσε το 6-13 για την ομάδα του Οκτάι Μαχμουτί για να πετύχει ο Σαβάνοβιτς με σουτ τριών πόντων το 6-17 για τους Τούρκους στο 7'. Ο Έισι Λο μείωσε σε 9-16 για να συνεχίσει ο Ολυμπιακός με τον ίδιο ρυθμό και να πλησιάσει την Εφές στο καλάθι με τη λήξη της πρώτης περιόδου (14-16), έπειτα από λέι-απ του αρχηγού της ομάδας, Βασίλη Σπανούλη.

Στην δεύτερη περίοδο ο Ολυμπιακός ξεκίνησε δυνατά και με τον Πέρο Άντιτς πήρε προβάδισμα στο σκορ. Οι Τούρκοι πέρασαν και πάλι μπροστά με 17-18, αλλά οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα ανέβασαν την απόδοση τους, έπαιξαν πολύ καλή άμυνα και κατάφεραν να ελέγξουν την αναμέτρηση. Ο Στράτος Περπέρογλου έκανε το 23-18 για να πετύχει ο Βασίλης Σπανούλης με σουτ τριών πόντων το 28-22 για τους "ερυθρόλευκους" τέσσερα λεπτά πριν πάνε οι δύο ομάδες στα αποδυτήρια.

Ο Σπανούλης είχε ανεβάσει κατακόρυφα την απόδοση του στο δεύτερο μισό του δεύτερου δεκαλέπτου, με τον Γκιόργκι Σερμαντίνι, ο οποίος είχε περάσει στο παρκέ να κάνει το 31-24 για τον Ολυμπιακό, ο οποίος κατάφερε να διατηρήσει το προβάδισμα του και να κλείσει το ημίχρονο με 35-26, ύστερα από σουτ δύο πόντων του Γκόνλουμ που προσπαθούσε να βάλει και πάλι στο κόλπο της νίκης την Εφές.

Έλεγξε το παιχνίδι

Ο Κώστας Παπανικολάου με την έναρξη της τρίτης περιόδου έκανε το 37-26 για τον Ολυμπιακό, με τον Σιπ έπειτα από σουτ τριών πόντων να μειώνει σε 37-29 στο 21ο λεπτό του αγώνα για να πετύχει ο Τζος Πάουελ το 39-29, ανεβάζοντας την διαφορά στους δέκα πόντους για τους γηπεδούχους. Ο Φάρμαρ με δύο εύστοχες βολές μείωσε σε 39-31, ενώ και πάλι ο Αμερικανός έριξε την διαφορά στους έξι πόντους για την Εφές (39-33).

Ο Πρίντεζης έκανε το 41-34 για τον Ολυμπιακό στο 24ο λεπτό του αγώνα και ο Κάιλ Χάινς ανέβασε την διαφορά στους εννέα πόντους. Ο Αμερικανός των "ερυθρολεύκων", με καλάθι και εύστοχη συμπλήρωματική βολή σημείωσε το 46-34, τέσσερα λεπτά πριν το τέλος του δεκαλέπτου. Ο Γιώργος Πρίντεζης ανέβασε την διαφορά στους 15 πόντους (49-34) και ο Φάρμαρ έκανε το 49-36.

Ο Μπάρατς πέτυχε το το 49-38, με τον Γκόνλουμ έπειτα από καλάθι να ρίχνει την διαφορά στους εννέα πόντους (49-40), αλλά ο Κώστας Σλούκας στην εκπνοή της περιόδου με εύστοχο σουτ τριών πόντων έκανε το 52-40.

Στα τελευταία δέκα λεπτά της αναμέτρησης, ο Ολυμπιακός θα πατήσει ακόμα περισσότερο... γκάζι και ένα σερί 10-0 κατάφερε να ξεφύγει με 19 πόντους (59-40). Οι Τούρκοι μείωσε σε 59-41 για να ακολουθήσει τρίποντο από τον Πέρο Άντιτς, ο οποίος ανέβασε για πρώτη φορά την διαφορά στους 21 πόντους για τους γηπεδούχους (62-41).

Ο Γκόνλουμ μείωσε σε 62-45, πέντε λεπτά πριν ολοκληρωθεί ο αγώνας και ο Στράτος Περπέρογλου σημείωσε το 64-45 για να πετύχει ο Σπανούλης το 66-45. Ο Βούγιασιτς στο 38ο λεπτό μείωσε σε 69-49 για να πάρει τελικά ο Ολυμπιακό τη δεύτερη νίκη σε ισάριθμα παιχνίδια με την Εφές με 71-53.

Τα δεκάλεπτα: 14-16, 35-26, 52-40, 71-53

Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Χάινς 12, Λο 3, Άντιτς 11(3), Σπανούλης 15(1), Περπέρογλου 8, Σερμαντίνι 1, Σλούκας 5(1), Πάουελ 4, Πρίντεζης 7(1), Παπανικολάου 5(1), Κατσίβελης.

Εφές (Μαχμουτί): Φάρμαρ 8, Βούγιασιτς 2, Ερντέν 3, Τουντσερί, Σιπ 7(1), Γκόνλουμ 13, Σαβάνοβιτς 5(1) , Λούκας 4, Γκιουλέρ 2, Μπάρατς 9.