Σάββατο 16 Νοεμβρίου 2013

Ολυμπιακός - Παναθηναϊκός 3-2...

Ο Ολυμπιακός πήγε με… φόρα -από το αήττητο σερί του- στην Κυψέλη, όπου τελικά άφησε βαθμό απέναντι σε έναν Παναθηναϊκό που με την είσοδο της Νούσια ανέβασε ρυθμούς και γύρισε από το 0-2, πριν τελικά πανηγυρίσουν οι «ερυθρόλευκες» με 18-16 στο τάι μπρέικ χάρις σε δύο σερί άσους της Κις.

Οι νταμπλούχες Ελλάδας επικράτησαν λοιπόν, σε ένα ματς-διαφήμιση, με 3-2 (25-21, 25-13, 14-25, 23-25, 18-16), διατηρήθηκαν στην κορυφή, αλλά πλέον έχουν και συγκάτοικο (σ.σ. τα Βριλήσσια). Από την άλλη ο Παναθηναϊκός άξιζε ακόμα και το «δίποντο», αλλά και ο πόντος από τον «αιώνιο» ήταν «χρυσάφι».

Στο πρώτο σετ, ο Ολυμπιακός ξέφυγε νωρίς (8-5, 13-9, 18-14) και αφού άντεξε στην μίνι αντεπίθεση των «πράσινων» (μείωσαν σε 14-19 με άσο της Καββαδία), κατέκτησε το σετ με 25-21 με πόντο της Τένεβα.

Στο δεύτερο σετ έκανε… περίπατο, καθώς με την Τένεβα στο σερβίς (δύο άσοι) το σκορ από 3-4 έγινε 3-13. Ο Παναθηναϊκός δεν αντέδρασε καθόλου και οι «ερυθρόλευκες» έκαναν το 2-0 με 25-13, με κορυφαία την Τένεβα που σταμάτησε με μπλοκ την Βασιλαντωνάκη.

Στο τρίτο σετ η Νούσια ξεκίνησε αντί της Μερτέκη και ο Παναθηναϊκός, σε συνδυασμό με την βελτίωση της Τσίμα, έδειξε άλλη ομάδα. «Επέστρεψε» από το 3-6 στο 9-6 και έκτοτε δεν απειλήθηκε από έναν νωθρό Ολυμπιακό, φτάνοντας εύκολα στο 25-14 μετά από δύο «ερυθρόλευκα» λάθη.

Στο τέταρτο σετ έγινε ντέρμπι με τα όλα του… Ο Ολυμπιακός είχε ένα προβάδισμα δύο-τριών πόντων, που φάνηκε εύθραυστο όταν το μπλοκ του Παναθηναϊκού δούλεψε και το σκορ από 12-16 έγινε 19-17! Η Γιώτα, η οποία νωρίτερα τραυματίστηκε αλλά επέστρεψε, αποσόβησε το πρώτο «πράσινο» σετ μπολ, αλλά το άουτ σερβίς της Χριστοδούλου χάρισε στο «τριφύλλι» το 25-23 και το 2-2 στα σετ.

Στο τάι μπρέικ, οι φιλοξενούμενες μπήκαν με 3-0, ο Παναθηναϊκός ισοφάρισε σε 7-7 και έκτοτε οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο πόντο. Στο 14-13 υπέρ του Ολυμπιακού η Τσίμα έκοψε την Κις και χάθηκε το ματς μπολ, ενώ στο 16-15 υπέρ των «πράσινων» η Νούσια σε κόντρα επίθεση σημάδεψε άουτ και σπατάλησε τη δική της ευκαιρία. Με το σκορ στο 16-16 πήγε στο σερβίς η Κις και με δύο σερί άσους «καθάρισε» για την ομάδα της!

Τα σετ: 21-25, 13-25, 25-14, 25-23, 16-18

Παναθηναϊκός (Ρούσης): Γκούζου 9 (3/7 επ., 2 άσοι, 4 μπλοκ), Βασιλαντωνάκη 18 (17/41 επ., 1 άσο), Καββαδία 11 (2/8 επ., 2 άσοι, 7 μπλοκ), Μερτέκη 6 (5/8 επ., 1 μπλοκ, 47% υπ. – 40% άριστες), Τσίμα 19 (17/51 επ., 2 μπλοκ, 67% υπ. – 58% άριστες), Μιλοβάνοβιτς 4 (1/7 επ., 2 άσοι, 1 μπλοκ), Κελεσίδου –λ (51% υπ. – 35% άριστες) / Μπίσκου, Νούσια 5 (4/17 επ., 1 μπλοκ, 42% υπ. – 39% άριστες), Αποστολάκη, Τσατσούρη

Ολυμπιακός (Νικολάκης): Κοσμά 12 (7/23 επ., 1 άσο, 2 μπλοκ, 57% υπ. – 50% άριστες), Κις 15 (11/36 επ., 2 άσοι, 2 μπλοκ), Γιώτα 12 (5/10 επ., 1 άσο, 4 μπλοκ), Μονζόνι 15 (14/17 επ., 1 μπλοκ), Χριστοδούλου 8 (5/11 επ., 1 άσο, 2 μπλοκ), Τένεβα 15 (10/27 επ., 3 άσοι, 2 μπλοκ, 68% υπ. – 41% άριστες), Κονόμι – λ (62% υπ. – 42% άριστες) / Τέζα, Κωνσταντίνου, Λαμπρούση

• Στην αρχή του αγώνα κρατήθηκε ενός λεπτού σιγή στη μνήμη του Γιώργου Περσιανλή.

Δηλώσεις των προπονητών στο τέλος της μετάδοσης του gazzetta.gr

Γιάννης Νικολάκης: «Έγινε ένα μεγάλο ματς με τις δύο ομάδες να έχουν από δύο καλά σετ. Εμείς στα δύο πρώτα σετ είχαμε καλή τακτική και τα κάναμε δικά μας. Στη συνέχεια τα άλλα δύο ανήκουν στον Παναθηναϊκό, το ματς πήγε στη ρώσικη ρουλέτα και ευτυχώς το πήραμε. Συνεχίζουμε, έχουμε πάρα πολλή δουλειά ακόμα και χρειάζεται ηρεμία. Δεν έπαιξε καθοριστικό ρόλο ο τραυματισμός της Γιώτα, δεν αποτελεί δικαιολογία για εμάς. Ο Παναθηναϊκός ρίσκαρε με τη Νούσια και έγινε ένα καλό παιχνίδι. Κρατάμε τα δύο πρώτα καλά σετ και το τελευταίο, όπου είχαμε και την τύχη με το μέρος μας. Συγχαρητήρια και στον Παναθηναϊκό για την απόδοση και την εμφάνιση».

Γιώργος Ρούσης: «Κάναμε πολλή μεγάλη προσπάθεια παρά την κακή εικόνα μας που έφερε εύκολα το 2-0 του Ολυμπιακού. Το ματς κρίθηκε σε δύο λάθη απειρίας θεωρώ. Είχαμε αρκετά προβλήματα στο πρώτο σετ έφταιγε το σερβίς μας, στο δεύτερο είχαμε πρόβλημα στην υποδοχή, αλλά από εκεί και πέρα, μειώσαμε τα λάθη μας και καταφέραμε να πάμε το ματς στο τάι μπρέικ. Ο Ολυμπιακός είναι μια πιο δυνατή από ό,τι πέρυσι και αξίζουν συγχαρητήρια για τη νίκη του. Είμαι ευχαριστημένος από το πώς αντιδράσαμε, αλλά αφού το φτάσαμε ως εκεί έπρεπε να το πάρουμε το ματς. Ο κόσμος είναι ένα αναπόσπαστο κομμάτι μας και η παρουσία του μας δίνει μεγάλη δύναμη και τον ευχαριστούμε. Θα πρέπει όμως, να είναι υπομονετικός γιατί είμαστε μια νεανική ομάδα που χρειάζεται χρόνο».