Παρασκευή 22 Νοεμβρίου 2013

Μάλαγα - Ολυμπιακός 74-82...

Ο Ολυμπιακός, πραγματοποιώντας εξαιρετική εμφάνιση επέστρεψε από το -11 (24' 56-45) και με σερί 13-0 πήραν την έκτη του νίκη σε ισάριθμα παιχνίδια στην Euroleague. Καθοριστικός ο Βασίλης Σπανούλης, ο οποίος ευστόχησε σε τέσσερα διαδοχικά σουτ τριών πόντων στο 4ο δεκάλεπτο.

Ο Ολυμπιακός νίκησε την Μάλαγα με 82-74, πραγματοποιώντας πολύ καλή εμφάνιση στο τέταρτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης.

Από εκεί και πέρα, ο Βασίλης Σπανούλης κατάφερε να ξεπεράσει στον πίνακα με τους κορυφαίους στις ασίστ τον Τζέι Αρ Χόλντεν, ο οποίος μετρούσε 608 και αναρριχήθηκε στην πέμπτη θέση.

Ο αγώνας

Ο Πρίντεζης έκανε το 0-2 για τον Ολυμπιακός, ενώ οι γηπεδούχοι με καλάθι από τον Βάσκεθ και τον Γκρέιτζερ προηγήθηκαν με 4-2 στο δεύτερο λεπτό της αναμέτρησης. Ο Βάσκεθ πέτυχε το 6-2, με τον Μπράιαντ Ντάνστον να μειώνει σε 6-4. Ο Γκρέιντζερ έκανε το 8-6 και ο Σπανούλης έφερε τον Ολυμπιακό σε απόσταση δύο πόντων (8-6). Ο Πρίντεζης στο τέσσερα ισοφάρισε σε 8-8 για να κάνει ο Στράτος Περπέρογλου με καλάθι και εύστοχη συμπληρωματική βολή το 8-11. Ο Ντάνστον έκανε το 13-8 στο 5' και ο Μέντλεϊ μείωσε σε 13-10.

Ο Βάσκεθ στο έξι μείωσε σε 12-13 και ο Σπανούλης αύξησε την διαφορά στους τρεις πόντους για την ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα, τρία λεπτά πριν από το ημίχρονο. Ο Μέντλεϊ έφερε τη Μάλαγα στον πόντο (14-15) και ο Μπράιαντ Ντάνστον με κάρφωμα έκανε το 17-14. Ο Χετσχάιμερ μείωσε σε 15-17, ο Κουζμίνσκας έκανε το 17-17 και ο Σλούκας με σουτ τριών πόντων πέτυχε το 17-20. Ο Κάλογουεϊ μείωσε σε 19-20, με τον ίδιο παίκτη να σημειώνει και το 21-20. Ο Μέντλεϊ με 2/2 βολές έδωσε προβάδισμα τριών πόντων στη Μάλαγα (23-20), σκορ με το οποίο έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο του αγώνα.

Ξέφυγε η Μάλαγα

Ο Ολυμπιακός κατάφερε στο 12ο λεπτό να περάσει μπροστά με καλάθι του Λοτζέσκι (24-27) για να ισοφαρίσουν οι γηπεδούχοι σε 27-27. Ο Λοτζέσκι και πάλι με εύστοχο σουτ τριών πόντων έδωσε προβάδισμα τριών πόντων στους Πειραιώτες για να μειώσει ο Ζόραν Ντράγκιτς σε 29-30. Ο Κουζμίνσκας με κάρφωμα έκανε το 31-30 και ο Λοτζέσκι με κάρφωμα σημείωσε το 31-32 για τους "ερυθρόλευκους". Ο Ντράγκιτς σημείωσε το 33-32, με τον Κάλογουεϊ να σημειώνει το 35-32. Οι Ισπανοί, όμως δεν έμειναν εκεί και με τον Σαμπόνις αποσπάστηκε με πέντε πόντους (37-32).

Ο Λοτζέσκι μείωσε σε 37-34, ο Μέντλεϊ έκανε το 39-34 για να ρίξει την διαφορά στους τρεις πόντους ο Βαγγέλης Μάντζαρης (39-36). Στο 27ο λεπτό ο Γιώργος Μπαρτζώκας χρεώθηκε με τεχνική ποινή και ο Σουάρεθ αύξησε την διαφορά στους έξι πόντους (42-36). Ο Σουάρεθ και πάλι με 1/2 βολές έκανε το 43-36, ενώ οι Ισπανοί έπειτα από λάθος του Βασίλη Σπανούλη αποσπάστηκαν με εννέα πόντους (45-36).

Ο Σουάρεθ με 1/2 βολές έκανε το 46-36, με τον Σπανούλη να μειώνει σε 46-38, 1:35'' πριν πάνε οι δύο ομάδες στα αποδυτήρια. Τελικά το ημίχρονο της αναμέτρησης έκλεισε στο 46-41, ύστερα από τρίποντο του Στράτου Περπέρογλου.

Οι Ισπανοί αύξησαν την διαφορά τους στους επτά πόντους (48-41), ο Γιώργος Πρίντεζης αστόχησε από κοντά και ο Μέντλεϊ με το πρώτο εύστοχο σουτ τριών πόντων για τη Μάλαγα έκανε το 51-41. Ο Πρίντεζης μείωσε σε 51-43 για να αυξήσει την διαφορά στους 11 πόντους ο Σουάρεθ στο 23ο λεπτό του ματς. Ο Γιώργος Πρίντεζης μείωσε σε 54-45 και οι Ισπανοί έκαναν το 56-45.

Ο Ντάνστον με 1/2 βολές μείωσε στους δέκα πόντους (56-46) και ο Λοτζέσκι έκανε το 56-48 στο 25ο λεπτό. Ο Τούλσον σημείωσε το 58-48 για να μειώσει και πάλι ο Ματ Λοτζέσκι σε 58-51 και στους επτά πόντους, με τον Χοάν Πλάθα να παίρνει τάιμ άουτ. Ο αρχηγός του Ολυμπιακού, Βασίλης Σπανούλης με καλάθι και εύστοχη συμπληρωματική βολή έφερε τους Πειραιώτες στο -4 (58-54). Ο Μέντλεϊ έκανε λάθος 3:43'' πριν ολοκληρωθεί το τρίτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης, αλλά ο Κάλογουεϊ αύξησε την διαφορά στους έξι πόντους (60-54). Ο Ματ Λοτζέσκι με 1/2 βολές μείωσε σε 60-56 και ο Μπρεντ Πέτγουεϊ 1:24'' πριν το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου με εύστοχο σουτ τριών πόντων έφερε τους Πειραιώτες στο -1 (60-59).

Ο Κουζμίνσκας έκανε το 62-59, με τον Έισι Λο από τη γραμμή των 6μ.75 να μειώνει σε 62-60. Ο Κάλογουεϊ έκανε το 64-60 και ο Στράτος Περπέρογλου με δύο εύστοχες βολές μείωσε σε 64-62, ενώ ο Κουζμίνσκας με 1/3 διαμόρφωσε το 65-62, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε το τρίτο δεκάλεπτο του αγώνα.

Τρίποντα από τον Σπανούλη και προσπέρασμα

Ο Σαμπόνις έκανε το 67-62 στο 31ο λεπτό του ματς, με τους παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα να φτάνουν τα 17 λάθη στο 32ο λεπτό του αγώνα. Παρόλα αυτά, οι γηπεδούχοι δεν κατάφεραν να επωφεληθούν από την αστοχία και τα λάθη των "ερυθρολεύκων", με τον αρχηγό του Ολυμπιακού να μειώνει με τρίποντο σε 67-65, επτά λεπτά πριν το τέλος του παιχνιδιού. Ο Σπανούλης με εύστοχο σουτ τριών πόντων έδωσε τοι προβάδισμα στους Πειραιώτες με 68-67 στο 34', ενώ ξανά ο αρχηγός των φιλοξενούμενων με τρίτο εύστοχο διαδοχικό τρίποντο πέτυχε το 71-67 στο 35'

Ο Μπράιαντ Ντάνστον με κάρφωμα πέτυχε το 73-67 για τους "ερυθρόλευκους", ενώ και πάλι ο Αμερικανός σέντερ των Πειραιωτών πέτυχε το 75-67, αναγκάζοντας τον Χοάν Πλάθα να καλέσει τάιμ άουτ. Οι παίκτες του Ολυμπιακού έφτασαν το σερί τους στο 13-0 (67-62 στο 31'). Οι Ισπανοί μείωσαν σε 69-75, αλλά οι φιλοξενούμενοι με ακόμα ένα τρίποντο του Σπανούλη έκαναν το 78-69.

Ο Ολυμπιακός με τον Ντάνστον έκανε το 80-72, ενώ η λήξη του αγώνα βρήκε τους Πειραιώτες να παίρνουν τη νίκη με 82-74 και να κάνουν το 6/6 στον τρίτο όμιλο της Euroleague.

Δεκάλεπτα: 23-20, 46-41, 65-62, 74-82.

Ουνικάχα (Πλάθα): Σαμπόνις 4, Βιδάλ, Κάλογουεϊ 10, Σουάρεθ 10, Γκρέιντζερ 6, Βάσκεθ 6, Τούλσον 2, Κουζμίνσκας 8, Ντράγκιτς 6, Χετσχάιμερ 11, Κέινερ-Μέντλεϊ 11.

Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Πέτγουεϊ, Λο 3, Ντάνστον 13, Σπανούλης 21, Περπέρογλου 8, Σλούκας 3, Μπέγκιτς, Πρίντεζης 8, Μάντζαρης 4, Κατσίβελης, Λοτζέσκι 22.

Διαιτητές: Τσέρεμπουχ (Ιταλία), Ρότσα (Πορτογαλία), Παστούσιακ (Πολωνία).