Δευτέρα 18 Νοεμβρίου 2013

Ρέθυμνο - Ολυμπιακός 79-103...

Ο Ολυμπιακός φιλοδώρησε με... κατοστάρα το Ρέθυμνο (103-79) στην Κρήτη, πετυχαίνοντας την έκτη του νίκη σε ισάριθμα ματς στο πρωτάθλημα. Οι "ερυθρόλευκοι" έκαναν το 14/14 σε όλες τις διοργανώσεις... Κορυφαίος με 20π. ο Περπέρογλου....

Ο Ολυμπιακός πραγματοποίησε πολύ καλή εμφάνιση απέναντι στο Ρέθυμνο στην Κρήτη, φτάνοντας στο θετικό αποτέλεσμα με 103-79.

Αυτή ήταν η έκτη νίκη σε ισάριθμα ματς στο πρωτάθλημα, με τους παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα να κάνουν και το 14/14 σε όλες τις διοργανώσεις από την αρχή της σεζόν.

Οι Πειραιώτες πλέον στρέφουν την προσοχή τους στο παιχνίδι με αντίπαλο τη Μάλαγα για την Euroleague στην Ισπανία. Ο Κώστας Σλούκας, ο οποίος πονούσε στη δεξιά κνήμη αγωνίστηκε για 13 λεπτά, σημειώνοντας και 4 πόντους. Οι Πειραιώτες είχαν υψηλό ποσοστό στα σουτ δύο πόντων, καθώς σούταραν με 77% (27-35).

Ο πρωταγωνιστής

Ο Στράτος Περπέρογλου (20 πόντους, 4/5 βολές, 2/6 τρίποντα, 5/5 δίποντα, 5 ριμπάουντ και 2 ασίστ) πραγματοποίησε εξαιρετική εμφάνιση και ήταν ο μεγάλος πρωταγωνιστής των "ερυθρολεύκων" στη νίκη τους επί του Ρεθύμνου στην Κρήτη.

Ο αριθμός

Ο αρχηγός του Ολυμπιακού, Βασίλης Σπανούλης σε 19 λεπτά χρόνου συμμετοχής πρόλαβε να μοιράσει εννέα ασίστ στους συμπαίκτες του.

Που κρίθηκε

Ο Ολυμπιακός επέβαλε από την αρχή τον ρυθμό του και δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στο Ρέθυμνο, φτάνοντας τελικά και στους 100 πόντους.

Ο αγώνας

Ο Ολυμπιακός επέβαλε από τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης το παιχνίδι του και κατάφερε να αποσπαστεί με 8-2, έπειτα από καλάθι του Βασίλη Σπανούλη, ενώ ο Στράτος Περπέρογλου αύξησε την διαφορά στους οκτώ πόντους (10-2). Ο Μπρεντ Πέτγουεϊ με τρίποντο έκανε το 13-2 για να ανεβάσει ο Μίρζα Μπέγκιτς τη διαφορά στους 14 πόντους (21-7) στο όγδοο λεπτό του ματς.

Οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να έχουν το προβάδισμα στο σκορ για να κλείσουν τελικά την πρώτη περίοδο με 23-12, καθώς μείωσε για το Ρέθυμνο ο Γκάμπριελ. Στην δεύτερη περίοδο, ο Μπέγκιτς έκανε το 25-12 με δύο εύστοχες βολές και ο Λοτζέσκι πέτυχε το 28-14 στο 13ο λεπτό. Ο Λάτοβιτς με τρίποντο μείωσε σε 28-17. Ο Αγγελόπουλος έκανε το 28-19, με τον Έισι Λο να σημειώνει το 30-19.

Ο Ολυμπιακός διατηρήθηκε στο ρόλο του οδηγού για να πάει στα αποδυτήρια με προβάδισμα 18 πόντων, ύστερα από καλάθι του Αμερικανού (51-33).

Τα πράγματα δεν άλλαξαν στην τρίτη περίοδο, του αγώνα με τον Γιώργο Πρίντεζη να σημειώνει επτά διαδοχικούς πόντους για τους "ερυθρόλευκους" και να το 60-40. Το Ρέθυμνο, προσπάθησε να μειώσει με τον Έισι Λο στο 27ο λεπτό να κάνει το 71-48 για την ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα. Οι φιλοξενούμενοι με αυτόν τον τρόπο κατάφεραν να κλείσουν την τρίτη περίοδο με προβάδισμα 25 πόντων απέναντι στο Ρέθυμνο (79-54).

Στα τελευταία δέκα λεπτά της αναμέτρησης, ο Ολυμπιακός δεν κινδύνεψε απέναντι στο Ρέθυμνο, με τον Ματ Λοτζέσκι έπειτα από κάρφωμα να κάνει το 91-64 για τους "ερυθρόλευκους". Ο Αμερικανός ήταν εκείνος που στο 38' σημείωσε με 2/2 βολές το 97-73, με τον Δημήτρη Κατσίβελη να κάνει το 99-73. Ο Ράιτ μείωσε σε 99-75 και ο Μπέγκιτς με κάρφωμα πέτυχε το 101-75 για να πάρει τελικά ο Ολυμπιακό τη νίκη με 79-103.

Τα δεκάλεπτα: 12-23, 33-51, 54-79,  79-103.

Ρέθυμνο (Γιαπλές): Χαρτ 8, Καλλινικίδης, Κουμπούρας 2, Αγγελόπουλος 5, Ράιτ 10(2), Καλαμπόκης 6, Κανονίδης, Σίννης 7(1), Λάτοβιτς 9(1), Αλεξάντερ 8, Άρμπετ 8(2), Γκάμπριελ 16(1).

Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Πέτγουεϊ 13(2), Λο 11(1), Ντάνστον 9, Σπανούλης 5(1), Περπέρογλου 20(2), Σλούκας 4, Λοτζέσκι 10(1), Μπέγκιτς 10, Πρίντεζης 11(1), Αγραβάνης 2, Μάντζαρης 2, Κατσίβελης 6.

Μετά το ληθαργικό ξεκίνημα κόντρα στη Ζιέλονα Γκόρα και μία αγχωτική νίκη, ο Ολυμπιακός ήθελε να μην αφήσει περιθώρια στον αντίπαλό του, όπως δήλωσε ο Δημήτρης Κατσίβελης μετά την εύκολη νίκη της ομάδας του στο Ρέθυμνο.

«Μετά τη δύσκολη νίκη της Παρασκευής θέλαμε να μπούμε δυνατά στο ματς, να παίξουμε από την αρχή καλή άμυνα, για να βρούμε ρυθμό μέσα από αυτή και στην επίθεση. Αυτό κάναμε και πήραμε μία μεγάλη διαφορά από την αρχή, την οποία υπερασπιστήκαμε χωρίς δυσκολία και φτάσαμε στη νίκη. Θα πρέπει στο εξής να ανεβάσουμε κι άλλο ρυθμούς στην προπόνηση και να βελτιωθούμε κι άλλο γιατί υπάρχουν μπροστά μας πολλά και δύσκολα παιχνίδια στην Ελλάδα και την Ευρωλίγκα», τόνισε ο νεαρός γκαρντ.

Λίγη ώρα πριν την έναρξη του αγώνα του Ολυμπιακού με αντίπαλο το Ρέθυμνο στην Κρήτη, η διοίκηση των γηπεδούχων τίμησε τους Μπρεντ Πέτγουεϊ και Γιώργο Μπαρτζώκα.

Ο πρώτος τιμήθηκε για την προσφορά του στην ομάδα, καθώς αποτέλεσε μέλος του ΑΓΟΡ στο παρελθόν, ενώ όσον αφορά στον Μπαρτζώκα, τιμήθηκε για τον τίτλο του πρωταθλητή Ευρώπης που κατέκτησε πέρυσι με τον Θρύλο στο Λονδίνο.