Ericsson-LG & blue technonologies

Introduce you to iPECS

Δευτέρα 11 Νοεμβρίου 2013

Ολυμπιακός - ΠΑΟΚ 78-70...

Ο Ολυμπιακός δυσκολεύτηκε για 35 λεπτά απέναντι στον εξαιρετικό ΠΑΟΚ, όμως κατάφερε να φτάσει στη νίκη με 78-70 και να κάνει το 5/5 στο πρωτάθλημα. Δωδέκατο θετικό αποτέλεσμα σε ισάριθμα ματς για τους "ερυθρόλευκους" φέτος.

Αυτή ήταν και η πρώτη ήττα για τον ΠΑΟΚ στο φετινό πρωτάθλημα της Basket League ΟΠΑΠ, καθώς μέχρι στιγμής μετρούσε 4/4. Ο Ολυμπιακός από την πλευρά του, έκανε 12 τις νίκες του σε ισάριθμους αγώνες από την αρχή της αγωνιστικής περιόδου (5 πρωτάθλημα, 4 Ευρωλίγκα, 1 Κύπελλο και 2 στο Διηπειρωτικό).

Ο πρωταγωνιστής

Ο Γιώργος Πρίντεζης πραγματοποίησε πολύ καλή εμφάνιση. Μάλιστα, στο πρώτο ημίχρονο σε 15 λεπτά χρόνου συμμετοχής είχε 17 πόντους. Ο Έλληνας φόργουορντ τελικά ολοκλήρωσε το ματς με 21 πόντους.

Ο αριθμός

Το νταμπλ-νταμπλ του Γιώργου Πρίντεζη. Ο παίκτης του Ολυμπιακού εκτός από τους 21 πόντους που σημείωσε μάζεψε και 11 ριμπάουντ.

Που κρίθηκε το παιχνίδι

Οι πέντε διαδοχικοί πόντους του Ολυμπιακού (τρίποντο Μάντζαρη, καλάθι Ντάστον) στο 35ο λεπτό αύξησε την διαφορά από τον ΠΑΟΚ, ο οποίος δεν επέτρεπε στους γηπεδούχους να αποσπαστούν στους οκτώ πόντους. Οι "ερυθρόλευκοι" από εκείνο το σημείο κι έπειτα έλεγξαν τον αγώνα και κατάφεραν να φτάσουν στο θετικό αποτέλεσμα, παρά τις προσπάθειες των παικτών του Σούλη Μαρκόπουλου.

Ο αγώνας:

Ο Ολυμπιακός προσπάθησε να επιβάλει από τα πρώτα λεπτά του ματς τον ρυθμό του, όμως ο ΠΑΟΚ με τον Κούπερ κατάφερε στα πρώτα τέσσερα λεπτά να προηγηθεί με 7-4, έπειτα από καλάθι του Κούπερ. Ο Πρίντεζης έδωσε το προβάδισμα στους Πειραιώτες με 11-9, αλλά και πάλι ο ΠΑΟΚ πέρασε μπροστά με 13-11. Στο 8' ο Χαραλαμπίδης έκανε το 15-11, με τον Έισι Λο να μειώσει σε 13-15. Ο ΠΑΟΚ συνέχισε να έχει το προβάδισμα στο σκορ με το πρώτο δεκάλεπτο να κλείνει στο 20-16 για την ομάδα του Σούλη Μαρκόπουλου.

Στην δεύτερη περίοδο, ο Έισι Λο έκανε το 18-20, ενώ ο Πέιν σημείωσε το 18-22. Ο ΠΑΟΚ συνέχισε να αγωνίζεται με συγκέντρωση και κατάφερε ξανά με τον Πέιν να αποσπαστεί με 9 πόντους (27-18). Ο Μαργαρίτης με 2/2 βολές ανέβασε την διαφορά στους 11 πόντους (18-29) στο 13'. Σε εκείνο το σημείο οι γηπεδούχοι αντέδρασαν και κατάφεραν με επιμέρους σκορ 16-7 να πλησιάσουν στο καλάθι (34-36), ενώ έπειτα από τρίποντο του Έισι Λο πήγαν στα αποδυτήρια με 37-36.

Ο ΠΑΟΚ πάλεψε και με τον Γιώργο Μπόγρη προηγήθηκε με 43-39 του Ολυμπιακού στο 23ο λεπτό της αναμέτρησης. Οι γηπεδούχοι, όμως  με σερί 10-0 πέρασαν μπροστά με 49-43 στο 26'. Ο Μπόγρης και πάλι μείωσε σε 49-45 και ο Κούπερ με τρίποντο έφερε την ομάδα του Σούλη Μαρκόπουλου στον πόντο (49-48). Ο Γιώργος Μπόγρης για ακόμα μία φορά έδωσε το προβάδισμα στον ΠΑΟΚ με 50-49, προτού ο Μπέγκιτς σημειώσει το 51-50. Οι φιλοξενούμενοι με τον Πέιν αύξησαν την διαφορά στους 4 πόντους (55-51) για να μειώσει ο Περπέρογλου σε 55-53. Το τρίτο δεκάλεπτο τελικά έκλεισε με 56-55 για τον Ολυμπιακό, έπειτα από τρίποντο του Πρίντεζη.

Οι δύο ομάδες συνέχισαν να συμβαδίζουν στο σκορ, με τον Στράτο Περπέρογλου στο 33' να δίνει προβάδισμα τεσσάρων πόντων στους "ερυθρόλευκους" (61-57). Ο Μάντζαρης με τρίποντο πέτυχε το 64-58 στο 34', ενώ ο Μπράιαντ Ντάνστον αύξησε την διαφορά στους οκτώ πόντους (66-58), αναγκάζοντας τον Σούλη Μαρκόπουλο να καλέσει τάιμ άουτ.

Ο Ολυμπιακός από εκείνο το σημείο κι έπειτα και παρά τις φιλότιμες προσπάθειες των παικτών του Σούλη Μαρκόπουλου δεν έχασε το προβάδισμα και κατάφερε να φτάσει στην πέμπτη διαδοχική του νίκη στο φετινό πρωτάθλημα της Basket League ΟΠΑΠ με 78-70.

Τα δεκάλεπτα: 16-20, 37-36, 56-55, 78-70.

Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Πέτγουεϊ, Λο 12 (1), Ντάνστον 13, Σπανούλης 2 (1/7 σουτ), Περπέρογλου 11 (1), Λοτζέσκι 5, Μπέγκιτς 3, Πρίντεζης 21 (2), Αγραβάνης 2, Μάντζαρης 9 (3), Κατσίβελης.

ΠΑΟΚ (Μαρκόπουλος): Πέιν 6, Κούπερ 18 (4), Χαραλαμπίδης 12, Τσόχλας, Βουτσίτσεβιτς, Τσαϊρέλης 10 (1), Δέδας 5, Μαργαρίτης 7 (1), Καλές, Μπόγρης 12, Κασελάκης, Λιάπης.

Διαιτητές: Χριστοδούλου, Παπαπέτρου, Καλδίρης.

* Εκτός αποστολής για τον Ολυμπιακό έμειναν οι τραυματίες Σίμονς, Σλούκας, Μαυροειδής, ενώ στην δωδεκάδα επανήλθε μετά τον τραυματισμό του στη μύτη ο Παπαπέτρου που δεν χρησιμοποιήθηκε.