Κυριακή 18 Δεκεμβρίου 2011

Ο Ολυμπιακός διέλυσε τον Ίκαρο Καλλιθέας 105-57...

Ο Ολυμπιακός δεν μπήκε καλά στο παιχνίδι με αποτέλεσμα να εκμεταλλευτούν τη χαλαρότητα των Πειραιωτών οι γηπεδούχοι και να προηγηθούν με 9-8 στο πρώτο πεντάλεπτο. Η είσοδος των Άντιτς και Σλούκα, όμως, άλλαξε τον ρυθμό των Κυπελλούχων Ελλάδος, οι οποίοι βελτίωσαν την άμυνα τους, έπαιξαν καλύτερα στην επίθεση και έτσι προηγήθηκαν με 25-18 στο πρώτο δεκάλεπτο.

Η ομάδα του Ντούσαν Ίβκοβιτς δεν χρειάστηκε περισσότερα από τρία λεπτά στη δεύτερη περίοδο για να στείλει τη διαφορά στο +15. Σλούκας, Άντιτς και Χάινς έκαναν όλη τη δουλειά και έτσι ο Θρύλος πέρασε μπροστά με 38-23 στο 13’. Στη συνέχεια το ματς απέκτησε τυπικό χαρακτήρα με τον Ντούσαν Ίβκοβιτς να δίνει χρόνο συμμετοχής σε παίκτες που δεν αγωνίζονται αρκετά. Κέσελ και Σλούκας έκαναν σωστά τη δουλιεά τους και έτσι ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 53-31 στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Στην τρίτη περίοδο ο Ολυμπιακός δεν άφησε το πόδι από το γκάζι. Και πώς να το έκανε άλλωστε αφού στο παρκέ βρέθηκαν παίκτες που είχαν να αποδείξουν πολλά και να…. Αρπάξουν την ευκαιρία από τα μαλλιά. Χάουαρντ, Πελεκάνος, Μάντζαρης και Γλυνιδάκης πήραν αρκετό χρόνο συμμετοχής και ήταν αρκετά καλοί με αποτέλεσμα η διαφορά να φτάσει στο +31 (73-42) στο 28’.

Στην τελευταία περίοδο ο Θρύλος έκανε επίδειξη δύναμης. Οι βασικοί πήραν ανάσες, οι αναπληρωματικοί χρόνο συμμετοχής και ο Ίκαρος απλά πέταξε λευκή πετσέτα με την τελική διαφορά να μαρτυρά πως οι Πειραιώτες έκαναν επίδειξη δύναμης.

Δεκάλεπτα: 18-25, 31-53, , 47-78, 57-105

Ίκαρος Καλλιθέας (Λυκογιάννης): Κουμπούρας 12 (1), Καράμπουλας 2, Πολυτάρχου 5 (1), Τσιάρας 6, Λαρετζάκης 6 (1), Τζιάλλας 2, Παπαργυρόπουλος 4, Μπέινς 16 (8ριμπ), Λιούμπισιτς 2, Βλάχος.
Ολυμπιακός (Ίβκοβιτς): Χάινς 6, Λούκας 15, Άντιτς 8 (1), Χάουαρντ 13 (1), Κέσελ 10 (1), Πελεκάνος 3, Γκετσεβίτσιους 17 (4), Γλυνιαδάκης 3, Πρίντεζης 7, Παπανικολάου 7, Μάντζαρης 8 (1), Σλούκας 6 (1).