Ericsson-LG & blue technonologies

Introduce you to iPECS

Παρασκευή 2 Δεκεμβρίου 2011

«Άλωσε» το Αλεξάνδρειο ο Ολυμπιακός...

«Καθαρή» νίκη σημείωσε ο Ολυμπιακός επί του Άρη με 3-0 σετ στην Θεσσαλονίκη. Οι «ερυθρόλευκοι» συνέχισαν την παράδοση που τους θέλει να φεύγουν με ψηλά το κεφάλι από το Αλεξάνδρειο τα τελευταία δέκα ματς (μόλις μία ήττα). Χιμένεζ και Νοβότνι οι πρωταγωνιστές των Πειραιωτών.

Ούτε στο τέταρτο εντός έδρας παιχνίδι του δεν μπόρεσε να πανηγυρίσει την πρώτη του νίκη του στο Αλεξάνδρειο ο Άρης, που ηττήθηκε με 3-0 από τον Ολυμπιακό (οι πρωταθλητές μετρούν τέσσερις συνεχόμενες νίκες στη Volleyleague ΟΠΑΠ 2011-2012) με τους ερυθρόλευκους να διατηρούν την εξαιρετική παράδοση που έχουν στη Θεσσαλονίκη (μία ήττα στα δέκα τελευταία παιχνίδια).

Από τους γηπεδούχους απουσίασε ο Μιχάλης Σαρικεΐσογλου ο οποίος δεν μπόρεσε να ξεπεράσει τις ενοχλήσεις στον ώμο του, ενώ ο Ολυμπιακός έπαιξε με βασικό τον Μενέλαο Κοκκινάκη ο οποίος έπαιξε στη θέση του Πίντο.

Με τον Ιβάιλο Μπαρούτοφ στη σύνθεση του μετά από σχεδόν 50 ημέρες, ο Άρης ξεκίνησε καλύτερα και προηγήθηκε με 10-7, αλλά ο Ολυμπιακός κάλυψε γρήγορα τη διαφορά (11-11) και με τους πρώτους πόντους του Κοκκινάκη προηγήθηκε με 13-15. Ωστόσο ο Άρης και πάλι με τα σερβίς του Κυριακίδη πήρε το προβάδισμα (19-18) για να φτάσει στο 21-19 με μπλοκ του Ριζόπουλου στον Χιμένες. Εκεί όμως οι γηπεδούχοι και πάλι κόλλησαν, ο Ολυμπιακός με σερί 0-3 προσπέρασε 21-22 και παρά την πρόσκαιρη ισοφάριση σε 22-22 έκλεισαν το σετ με 22-25 με κόντρα του Νοβότνι.

Στο δεύτερο σετ οι ρόλοι αντιστράφηκαν στο ξεκίνημα. Ο Ολυμπιακός με την τέταρτη υπέρβαση του Μπαρούτοφ βρέθηκε μπροστά με 5-9, για να δώσει τη θέση του ο Βούλγαρος στον Παλέντζα κι ο Άρης να επιστρέψει στο ματς μειώνοντας σε 8-9 και ισοφαρίζοντας σε 11-11. Ο Ολυμπιακός βρέθηκε και πάλι στο +3 (16-19) με κόντρα του Χιμένες κι έφτασε στο 21-23, αλλά ο Παλέντζας έφερε το παιχνίδι στα ίσια (23-23). Ο Ολυμπιακός όμως δεν έχασε ποτέ το προβάδισμα και στο 24-25 η κόντρα του Νοβότνι τελείωσε και το β' σετ...

Με το σκορ στο 0-2, ο Ολυμπιακός μπήκε με άλλο αέρα στο τρίτο σετ και τα σερβίς του Φιλίποφ έφεραν το σκορ στο 0-4... Το γρήγορο τάιμ άουτ του Γιάτση, βοήθησε την ομάδα του να σταματήσει το ερυθρόλευκο σερί, αλλά οι γηπεδούχοι δεν μπορούσαν με τίποτα να πραγματοποιήσουν ένα ανάλογο δικό τους σερί. Έτσι η διαφορά ήταν σταθερά στους 4-5 πόντους (3-7, 4-8, 5-10, 9-13, 10-16) για να εκτιναχθεί μετά το β' τεχνικό τάιμ άουτ στο 11-20 και το σετ να τελειώσει χωρίς άλλες συγκινήσεις.

«Στα δύο πρώτα σετ νομίζω ότι αξίζαμε κάτι περισσότερο, αλλά χάσαμε κάποιες κόντρα μπάλες που μας κόστισαν. Σε κάποια κομμάτια κρατήσαμε την τακτική μας, αλλά μετά το 0-2 μας λύγισε η πίεση και έπαιξε ρόλο το ότι δεν χαλάσαμε την υποδοχή τους», είπε ο Γιώργος Γιάτσης και συμπλήρωσε: «Περίμενα να ήμασταν λίγο πιο επιθετικοί, αλλά η απώλεια του Σαρικεΐσογλου και το ότι ο Μπαρούτοφ δεν ήταν έτοιμος μας κόστισε»

Από την πλευρά του ο Γιάννης Καλμαζίδης χαρακτήρισε: «Δίκαιη τη νίκη μας, αν και στο β' σετ σε κάποια στιγμή αφήσαμε τον Άρη να μπει στο παιχνίδι, παρόλο που ήμασταν καλύτεροι σε όλα τα στοιχεία... Ο Άρης είναι μια πολύ καλή ομάδα, του έλειπε ο Σαρικεΐσογλου που έχει σημαντικό ρόλο στο παιχνίδι του, το φοβόμασταν αυτό το ματς και γι' αυτό το αντιμετωπίσαμε τόσο σοβαρά».

Τα σετ: 22-25, 24-26, 14-25

Άρης Μαρμούρης ΑΕ (Γιάτσης): Τερζής 1, Μπαρούτοφ 5 (5/13 επ.), Τακουρίδης 8 (5/11 επ., 3 μπλοκ), Κιόσης 6 (5/8 επ., 1 μπλοκ), Κυριακίδης 8 (6/16 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ, 61% υπ. - 32% άριστες), Ριζόπουλος 9 (8/14 επ.,1 μπλοκ, 68% υπ. - 47% άριστες), Σάμαρτζιτς 56% υπ.- 33% άριστες) / Παλέντζας 5 (5/12 επ.), Κυπριανός

Ολυμπιακός (Καλμαζίδης): Χιμένες 11 (11/21 επ.), Πετρέας 7 (4/6 επ., 2 μπλοκ), Φιλίποφ 3 (2 άσοι), Νοβότνι 14 (13/23 επ., 1 μπλοκ, 40% υπ. - 05 % άριστες), Ανδρεάδης 5 (2/6 επ., 3 μπλοκ), Κοκκινάκης 5 (3/10 επ., 2 μπλοκ, 81% υπ. - 69% άριστες), Κουζούνης -λ (75% υπ. - 58% άριστες) / Κανέλλος 3 (2/3 επ., 1 μπλοκ), Σωτηρίου 2