Κυριακή 4 Δεκεμβρίου 2011

Τους πήρες μόνος σου ...

O kill Bill χτύπησε και πάλι. Ο αρχηγός του Θρύλου πέτυχε 29 πόντους και πήρε μόνος του τον Αρη με 71-70 μέσα στο Αλεξάνδρειο. Τεράστια εμφάνιση από τον Σπανούλη (5/8 δίποντα, 5/8 τρίποντα, 4/5 βολές) που συνεχίζει με την δαιμονιώδη φόρμα του να παρασύρει κάθε αντίπαλο. Πάντως ο Ολυμπιακός δυσκολεύτηκε και πάλι χαρακτηριστικά, σε ένα παιχνίδι που κρίθηκε στην εκπνοή με κόψιμο του Χαϊνς σε λέϊ απ του Τζέϊμς.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τους χειρότερους οιωνούς για τον Ολυμπιακό. Οι ερυθρόλευκοι έδειχναν εγκλωβισμένοι στο πρώτο δεκάλεπτο και δεν
μπόρεσαν σε καμία στιγμή να κάνουν το παιχνίδι τους, εκτός από το πρώτο τρίλεπτο. Ο Αρης μετά το 0-4 και το 2-7 του ξεκινήματος, προηγήθηκε σταθερά μέχρι το τέλος του δεκαλέπτου με 23-15, με τον Σπανούλη να έχει πετύχει τους 8 από τους 15 πόντους της ομάδας του Ντούσαν Ιβκοβιτς.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Ολυμπιακός προσπάθησε να περιορίσει τα λάθη. Με μπροστάρη και πάλι τον Σπανούλη βγήκε στην αντεπίθεση και κατάφερε να προηγηθεί με 35-34, 3 λεπτά πριν το τέλος του ημιχρόνου, όταν ο Βαγγέλης Αλεξανδρής δέχθηκε τεχνική ποινή, η οποία «εξαργυρώθηκε» από τον αρχηγό του Ολυμπιακού. Με τον Σπανούλη να έχει 3/4 τρίποντα και τον Ολυμπιακό 16/18 βολές, οι ερυθρόλευκοι έκλεισαν το ημίχρονο προηγούμενοι με 44-43.

Στο τρίτο δεκάλεπτο τον ρόλο πήραν οι κλειστές άμυνες. Με δυνατές μονομαχίες και παιχνίδι πόντο στον πόντο, ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 5 πόντους (45-50 και 49-54) όμως ο Αρης με τον Μούλντρου και τον Τζέϊμς κατάφερε να φέρει και πάλι την διαφορά στον πόντο, με την λήξη του 3ου δεκαλέπτου, στο 53-54.

Με την έναρξη του τελευταίου δεκαλέπτου ο Αντιτς με τρίποντο έδωσε προβάδισμα στον Ολυμπιακό με 57-55, για να ισοφαρίσει σε 57-57 ο Μαυροειδής 7 λεπτά πριν από το τέλος. Ο Πρίντεζης πέτυχε το 57-59 για τον Ολυμπιακό, ενώ στην συνέχεια ο Χάϊνς αστόχησε σε ένα εύκολο λεϊ απ. 5’30” πριν το τέλος ο Τζέίμς έδωσε προβάδισμα στον Αρη με 60-59, για πρώτη φορά μετά από αρκετή ώρα. Ο Τσαϊρέλης κέρδισε φάουλ από τον Αντιτς και με την 1 από τις 2 βολές έγραψε το 61-59, 4’20” πριν από το τέλος. Ο Σπανούλης έδωσε την απάντηση με ατομική ενέργεια ισοφαρίζοντας σε 61-61, 4′ πριν από την ολοκλήρωση. Με 1/2 βολές του Τζέϊμς ο Αρης πήρε και πάλι προβάδισμα με έναν πόντο, το οποίο ήρθε να διευρήνει ο Ταπούτος σε 64-61, ο οποίος πήρε και φάουλ από τον Πρίντεζη όμως δεν πέτυχε την βολή.

Εκεί μίλησε και πάλι ο Σπανούλης ο οποίος ισοφάρισε με τρίποντο, όμως στην συνέχεια ο Μούλντρου έδωσε και πάλι προβάδισμα με 66-64. Εκεί και πάλι ο Σπανούλης ισοφάρισε με λέϊ απ, όμως ο Ντέϊβις έβαλε και πάλι μπροστά τον Αρη στο σκορ για να ισοφαρίσει σε 68-68 ο Σλούκας 1’40” πριν από το τέλος. 45” πριν από το τέλος ο Ταπούτος έχασε προσπάθεια όμως πήρε το επιθετικό ριμπάουντ και το φάουλ ο Μούλντροου, ο οποίος πέτυχε 1/2 για το 69-68.

20” πριν από το τέλος ο Σπανούλης έκανε λάθος δίνοντας έτσι την τελευταία επίθεση στον Αρη. Ο Ολυμπιακός επέλεξε την τακτική των φάουλ με τον Πελεκάνο 19” πριν από το τέλος να κάνει φάουλ στον Ταπούτο ο οποίος αστόχησε στην πρώτη βολή, πέτυχε όμως την δεύτερη για το 70-68. Τελευταία επίθεση στα χέρια του Σπανούλη ο οποίος 5” πριν από το τέλος πυροβολεί από τα 6,75. Μπροστά ο Θρύλος με 71-70. Τελευταία επίθεση για τον Αρη με τον Τζέϊμς να πηγαίνει στο λέϊ απ, τον Χάϊνς όμως να τον κόβει καθαρά πριν η μπάλα χτυπήσει στο ταμπλο.

Δεκάλεπτα: 23-15, 43-44, 53-54, 70-71

Άρης (Αλεξανδρής): Μαυραειδής 2 (0/1τρίπ.), Κερούς 6 (0/1τρίπ., 5ρ.), Ταπούτος 12 (0/3τρίπ., 5ρ.), Τζέιμς 14 (2λ.), Τσαϊρέλης 7 (2λ.), Ντέιβις 5 (1/2τρίπ.), Κρούσιτς 8 (5ρ., 2λ.), Μάλντροου 14 (6ρ., 4κλ., 2κοψ.), Τσαλδάρης, Βεργίνης 2 (2ασ., 2κλ.), Δήμας

Ολυμπιακός (Ίβκοβιτς): Χάινς 9 (2κοψ.), Λούκας (0/1τρίπ., 3λ.), Άντιτς 3 (1/3τρίπ., 8ρ., 3λ., 2κοψ.), Σπανούλης 29 (5/8δίπ., 5/8τρίπ., 4/5β., 5ασ., 2κλ., 5λ.), Κέσελ (0/1τρίπ., Γκετσεβίτσιους 8 (0/3τρίπ., 2λ.), Γλυνιαδάκης 2 (2λ.), Πρίντεζης 7 (0/1τρίπ., 6ρ.), Παπανικολάου, Σλούκας 10 (0/1τρίπ., 2ασ.), Κατσίβελης 3 (1/1τρίπ.)