Παρασκευή 16 Νοεμβρίου 2012

Κάχα Λαμποράλ - Ολυμπιακός 72-89...

Ο Ολυμπιακός πέρασε χωρίς δυσκολίες από τη Βιτόρια, καθώς ξεπέρασε με συνοπτικές διαδικασίες το εμπόδιο της Κάχα Λαμποράλ με 89-72 και βλέπει πλέον δυάδα.

Εξαιρετική εμφάνιση πραγματοποίησε ο Ολυμπιακός, ο οποίος επικράτησε στην Βιτόρια της Κάχα Λαμποράλ με 89-72 και πλέον βλέπει τις δύο πρώτες θέσεις του τρίτου ομίλου.

Οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα βρήκαν την συγκέντρωση τους μετά τα τρία πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, έλεγξαν τον αγώνα και έφτασαν στο θετικό αποτέλεσμα.

Για τους Πειραιώτες πολύ καλή εμφάνιση έκανε για ακόμα μία φορά ο Κάιλ Χάινς, ενώ πολύτιμη ήταν και πάλι η προσφορά του αρχηγού της ομάδας Βασίλη Σπανούλη. Για την Κάχα ο Ερτέλ και ο Νοτσιόνι προσπάθησαν, όμως δεν κατάφεραν να οδηγήσουν την ομάδα τους στη νίκη.

Πλέον τα πράγματα γίνονται πολύ δύσκολα για την Κάχα Λαμποράλ, η οποία για να ελπίζει σε πρόκριση στην επόμενη φάση της διοργάνωσης θα πρέπει να κερδίσει και τα τέσσερα παιχνίδια που έχει να δώσει στην πρώτη φάση των ομίλων.

Ο αγώνας:

Οι Βάσκοι μπήκαν δυνατά στην αναμέτρηση και κατάφερε να επιβάλει το παιχνίδι του στα πρώτα λεπτά του αγώνα. Οι παίκτες του Ντούσκο Ιβάνοβιτς πίεσαν και προηγήθηκαν με 5-0 του Ολυμπιακού, με τον Κώστα Παπανικολάου να μειώνει σε 5-2. Ο Γιώργος Πρίντεζης θα μειώσει σε 5-4 και ο Παπανικολάου θα δώσει το προβάδισμα στους φιλοξενούμενους (5-6), αναγκάζοντας τον Ντούσκο Ιβάνοβιτς να καλέσει τάιμ άουτ.

Παρόλα αυτά, η Κάχα πήρε και πάλι τον έλεγχο του αγώνα και με τέσσερις διαδοχικούς πόντους του Πλάις προηγήθηκε με 14-11 στο έβδομο λεπτό της αναμέτρησης. Ο Πρίντεζης θα ρίξει την διαφορά στον πόντο (14-13), αλλά ο Σαν Εμετέριο πέτυχε το 16-13. Από εκείνο το σημείο κι έπειτα οι "ερυθρόλευκοι" με τον Γιώργο Πρίντεζη για ακόμα μία φορά θα περάσουν μπροστά με 16-17, ο αρχηγός της ομάδας, Βασίλη Σπανούλη έκανε το 16-20 στο 9' για να μειώσει ο Όλεσον σε 19-20.
Το πρώτο δεκάλεπτο τελικά θα κλείσει με 19-22, ύστερα από δύο εύστοχες βολές του Τζος Πάουελ, ο οποίος είχε περάσει στο παρκέ.

Με την έναρξη της δεύτερης περιόδου οι Πειραιώτες θα διατηρήσουν το προβάδισμα τους, καθώς ο Πάουελ με τέσσερις διαδοχικούς πόντους έκανε το 19-26 για να μειώσει ο Ματσέι Λάμπε σε 21-26 στο 11ο λεπτό του αγώνα. Ο Κάιλ Χάινς που είχε περάσει στη θέση του Πάουελ σημείωσε το 21-30, ενώ ο Σαν Εμετέριο πέτυχε το 21-30 στο 13'.
Ο Έισι Λο ευστόχησε σε σουτ δύο πόντων, ανεβάζοντας την διαφορά στους επτά πόντους (25-32) και ο Πέρο Άντιτς πέτυχε το 25-35. Ο Χάινς έκανε το 28-37 με κάρφωμα και ο Ερτέλ θα ρίξει την διαφορά στους επτά (30-37), ενώ ο ίδιος παίκτης πέτυχε το 33-37 στο 17ο λεπτό του παιχνιδιού. Στο 19' ο Κώστας Σλούκας ευστόχησε σε σουτ τριών πόντων πετυχαίνοντας το 34-44 για να πάνε οι δύο ομάδες στα αποδυτήρια με 47-40 υπέρ του Ολυμπιακού.

Πάτησε γκάζι...

Στην τρίτη περίοδο ο Κώστας Παπανικολάου σημείωσε το 42-49 και ο Μπραντ Όλσεν μείωσε σε 44-49 και με τρίποντο του Πρίντεζη η διαφορά θα ανέβει στους 8 πόντους (44-52) στο 23ο λεπτό, με τον Τζος Πάουελ να ανεβάζει την διαφορά στους 10 πόντους (44-54) και τον Κώστα Παπανικολάου να πετυχαίνει το 56-44, έξι λεπτά πριν το τέλος της τρίτης περιόδου.

Ο Βασίλης Σπανούλης έκανε το 58-44 για τον Ολυμπιακό και ο Χάινς πέτυχε το 46-60, σε ένα παιχνίδι, όπου οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα έλεγχαν το παιχνίδι. Ο Νοτσιόνι με εύστοχο σουτ τριών πόντων μείωσε σε 49-60 και ο Κάρλος Καμπέθας με δύο εύστοχες βολές έκανε το 51-60. Ο Παπανικολάου, όμως με τρίποντο θα ανεβάσει την διαφορά και πάλι στους 12 πόντους (51-63) στο 27ο λεπτό του αγώνα.

Έπειτα οι Πειραιώτες ανέβασαν ακόμα περισσότερο την απόδοση τους και κατάφεραν να κλείσουν την τρίτη περίοδο με 69-51, ύστερα από δύο εύστοχες βολές του Πέρο Άντιτς.

Οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα θα διατηρήσουν το προβάδισμα τους, με τον Άντιτς να απαντάει στο τρίποντο του Λάμπε και να κάνει το 57-75, πραγματοποιώντας πολύ καλό παιχνίδι. Ο Κάιλ Χάινς έκανε το 57-77, δίνοντας προβάδισμα είκοσι πόντων στους "ερυθρόλευκους", επτά λεπτά πριν το τέλος του αγώνα.

Ο Ολυμπιακός θα συνεχίσει να ελέγχει τον αγώνα με τον Βασίλη Σπανούλη με τέσσερις διαδοχικούς πόντους να σημειώνει το 80-60 για τους Πειραιώτες στο 36', οι οποίοι δεν ανησύχησαν σχεδόν σε κανένα σημείο του αγώνα. Ο Κώστας Σλούκας στο 38ο λεπτό έκανε το 85-64 για τον Ολυμπιακό, ο οποίος θα πάρει τελικά το θετικό αποτέλεσμα στη Βιτόρια κόντρα στην Κάχα Λαμποράλ με 89-72.

Τα δεκάλεπτα: 19-22, 40-47, 51-69,  72-89

Κάχα Λαμποράλ (Ιβάνοβιτς): Νοτσιόνι 12(1), Ρότζεστι, Μπιέλιτσα 3(1), Καμπέθας 2, Σαν Εμετέριο 12(2), Πλάις 4, Ερτέλ 11(1), Όλεσον 13(3), Λάμπε 9(1), Κουζέρ 6.

Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Χάινς 18, Λο 4, Άντιτς 9(1), Σπανούλης 14(3), Περπέρογλου, Σλούκας 7(2), Μαυροειδής, Πάουελ 12, Πρίντεζης 11(1), Παπανικολάου 13(1), Μάντζαρης 1.