Ericsson-LG & blue technonologies

Introduce you to iPECS

Κυριακή 28 Νοεμβρίου 2010

Περίπατος στη Λαμία...

Ο Ολυμπιακός μπήκε απόλυτα συγκεντρωμένος στο ματς και οι «ερυθρόλευκοι» έδειξαν στον Πανελλήνιο ποιος είναι το αφεντικό της αναμέτρησης. Οι παίκτες του Ντούσαν Ίβκοβιτς με τους Μαυροκεφαλίδη και Νεστέροβιτς να κάνουν σπουδαία δουλειά στην επίθεση και τον Κώστα Παπανικολάου να είναι εξαιρετικός στην άμυνα, κατάφεραν να προηγηθούν με 20-11, τρία λεπτά πριν το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου. Οι Πειραιώτες συνέχισαν να βγάζουν φάσεις από την άμυνα τους και το πρώτο δεκάλεπτο τελείωσε με τους «ερυθρόλευκους» μπροστά με 32-17.
Στο δεύτερο δεκάλεπτο, ο Βασίλης Σπανούλης εκτός από το να δημιουργεί για τους συμπαίκτες του, άρχισε και να εκτελεί και η διαφορά έφτασε για πρώτη φορά στο +20 (41-21), τέσσερα λεπτά πριν το τέλος του ημιχρόνου. Ο Πανελλήνιος «μάζεψε» κάπως τη διαφορά και το δεύτερο δεκάλεπτο έληξε με την ομάδα του Ντούσαν Ίβκοβιτς να προηγείται 56-41.

Οι Πειραιώτες δεν είχαν διάθεση για αστεία, κάτι που φάνηκε και στο τρίτο δεκάλεπτο, όταν και η διαφορά ολοένα και ανέβαινε και έφτασε ακόμη και στο +22 (80-58) με τον Κώστα Παπανικολάου να κάνει καταπληκτικό παιχνίδι.Ο Ντούσαν Ίβκοβιτς δοκίμασε πρόσωπα και σχήματα στο τελευταίο δεκάλεπτο ρίχνοντας στο ματς τον νεαρό, Δημήτρη Κατσίβελη, αλλά η διαφορά όχι μόνο δεν μειώθηκε, αλλά έφτασε και στο +26 (84-58), τρία λεπτά πριν το τέλος της αναμέτρησης. Ο Θρύλος έκανε μια καλή προπόνηση στη Λαμία ενόψει του αγώνα της Πέμπτης για την Ευρωλίγκα στο ΣΕΦ.
Τα δεκάλεπτα: 17-32, 41-56, 53-75, 65-92
Πανελλήνιος (Σκουρτόπουλος): Ξανθόπουλος 4, Παπαμακάριος 8 (2), Μπέιλι 12 (1), Καλαϊτζής 9 (1), Κράμπενχοφτ 2, Καραθανάσης 2, Σκλάβος 5, Ούντριχ 10, Μπράουν 2, Όστοιτς 9, Κομποδιέτας, Τσακαλέρης 2.

Ολυμπιακός (Ίβκοβιτς): Παπαλουκάς 2, Νεστέροβιτς 10, Γκόρντον 2, Σπανούλης 12 (1), Μπουρούσης 10, Κέσελ 3, Μαυροκεφαλίδης 18, Χαλπερίν 2, Νίλσεν 9, Παπανικολάου 15 (2), Τεόντοσιτς 9, Κατσίβελης.

Β' ΗΜΙΧΡΟΝΟ
40.00 Τέλος αγώνα. 65-92 κέρδισε ο Θρύλος μας.
38.50 Με ωραία ενέργεια πίβοτ, ο Μπουρούσης κάνει το σκορ 63-92. 50 ριμπάουντ πήρε ο Θρύλος.
38.00 63-88 μειώνουν οι αντίπαλοι, αλλά το διπλό έχει έρθει, ό,τι και να κάνουν.
34.30 Με βολές ο Παπανικολάου κάνει το σκορ 58-81.
32.00 Μειώνουν με τρίποντο οι άλλοι για το 56-75, 3/11 οι άλλοι και 3/11 εμείς.
30.00 Τέλος Γ' περιόδου με τον Κέσελ να σκοράρει και να κάνει το 53-75.
29.30 53-73 με βολές του Νίλσεν.
Α' ΗΜΙΧΡΟΝΟ
20.00 Τέλος Α' μέρους, 41-56 το σκορ, μπροστά ο Ολυμπιακός.
19.30 Επιτέλους βάλαμε καλάθι, 38-56. Ο Σπανούλης το σημείωσε.
18.25 Χαλάρωσε πολύ ο Ολυμπιακός και δέχτηκε ένα μικρό σερί. 36-54 το σκορ.
16.30 28-52 με βολές του Μαυροκεφαλίδη.
15.30 Μπουρούσης για το 26-49.
15.00 Νέο καλάθι του Σπανούλη και 26-47.
13.50 Τεχνική ποινή στον Μπράουν γιατί κάτι είπε στον Μπουρούση. 25-43 με τις βολές του Γιοτάμ.
13.30 Νέα και ωραία ενέργεια του Μαυροκεφαλίδη, 21-41 το σκορ.
12.00 21-38 με τον Λουκά και 21-39 με τη βολή του.
11.20 Πολύ ωραίο μπάσιμο του Σπανούλη για το 20-36.
10.00 Λήξη πρώτου δεκαλέπτου, 17-32 ο Θρύλος με τρίποντο του Παπανικολάου.
9.30 Με βολές ο Παπανικολάου κάνει το σκορ 17-29.
8.10 Μόνος του κάτω από το καλάθι ο Παπανικολάου, κάνει το σκορ 15-25.
7.20 Ο Όστοϊτς με βολές μειώνει σε 15-21.
6.00 Με βολές ο Μίλος κάνει το σκορ 8-18, αλλά οι άλλοι απαντούν με τρίποντο.
5.30 Τρίποντο του Σπανούλη και 8-16.
4.20 6-13 με τρίποντο του Παπανικολάου.
4.00 Ωραίος ο Μίλος από καλή θέση. 6-10 το σκορ.
2.00 Ράσο και 2-6 το σκορ.
1.20 Ο Σπανούλης μπήκε μέσα και χωρίς δυσκολία έκανε το 2-4.
0.30 0-2 με ωραία πάσα του Μίλος και καλάθι του Ράσο από κάτω.
Πριν την έναρξη του αγώνα, ο βοηθός προπονητή του Ντούντα, Μίλαν Τόμιτς, ανέφερε. "Δίνουμε πολλά παιχνίδια σε λίγες ημέρες και εμείς θέλουμε να δείξουμε ένα καλύτερο πρόσωπο και θα τα καταφέρουμε. Στη Ρώμη κερδίσαμε εύκολα το παιχνίδι, στην Ισπανία δεν μπορέσαμε. Δεν νομίζω, πάντως, πως ο Ολυμπιακός δεν παίζει καλά. Εσύ θες να παίζεις το καλύτερο μπάσκετ που μπορείς, αλλά αυτό δεν γίνεται να το καταφέρνεις συνέχεια", ήταν τα λόγια του.