Σάββατο 22 Οκτωβρίου 2011

Ανέτοιμος ο Θρύλος στην πρεμιέρα...

Ανέτοιμος φάνηκε σήμερα ο Ολυμπιακός, που σε συνδυασμό με τις σημαντικές ελλείψεις στο ρόστερ του λόγω τραυματισμών, δεν κατάφερε να διατηρήσει την καλή παράδοση στις πρεμιέρες της Ευρωλίγκα, και ηττήθηκε στη χώρα των Βάσκων με 76-61 από το πιο δεμένο σύνολο του Φώτη Κατσικάρη.

Οι δύο ομάδες μπήκαν νευρικά στον αγώνα και οι πρώτες επιθέσεις ήταν άστοχες εκατέρωθεν, και έπρεπε να περάσουν δύο λεπτά χωρίς σκορ για να πετύχει μία βολή ο Μουμπρού. Το επόμενο 1,5 λεπτό δεν άλλαξε τίποτα και οι επιθέσεις χάνονταν η μία μετά από την άλλη. Τελικά ο Μπάνιτς ανέβασε τη διαφορά στους 3 και μετά ο Τζάκσον στους 5. Τότε απάντησε για πρώτη φορά ο Ολυμπιακός με σουτ του Άντιτς, και πολύ γρήγορα ισοφάρισε από το κλέψιμο του Μάντζαρη και το έμμεσο τρίποντο του Γκετσεβίτσιους. Δυόμιση λεπτά πριν το τέλος της πρώτης περιόδου οι γηπεδούχοι πήραν μια μικρή διαφορά με το τρίποντο του Γκριμάο που έκανε το 11-7. Οι «ερυθρόλευκοι» ολοφάνερα εκτός ρυθμού δεν μπορούσαν να μπουν στο παιχνίδι, παρά τα συνεχόμενα τάιμ άουτ του Ίβκοβιτς. Τελικά η διαφορά ανέβηκε στους 7 με τρίποντο του Μουμπρού στη λήξη του δεκαλέπτου που είχε σκορ 18-11.

Στη δεύτερη περίοδο που πέρασε ο Σπανούλης η διαφορά έπεσε στους πέντε, παρά τα λάθη του, όμως η πολύ καλή άμυνα έκανε δουλειά. Στο 22-19 ο Θρύλος έδειχνε να μπορεί να ισορροπήσει το παιχνίδι, ωστόσο η αστοχία του επιθετικά δεν του επέστρεψε να μείνει κοντά στο σκορ. Η διαφορά ανέβηκε μέχρι τους 8 στα δύο λεπτά πριν τη λήξη του ημιχρόνου, ωστόσο ο Χάινς και ο Γκετσεβίτσιους μείωσαν μέχρι τους 4, για να ολοκληρωθεί το πρώτο μέρος στο +6 με σουτ του Μπάνιτς και το ταμπλό να γράφει 37-31.

Μετά τη ανάπαυλα ο Ολυμπιακός επέστρεψε αρκετά δυνατά και μπόρεσε να ελέγξει τον ρυθμό του αγώνα και να φτάσει μετά από 3 λεπτά στο δεύτερο μισό στο καλάθι. Μέχρι τα μισά του δεκαλέπτου ο ματς πήγαινε έτσι, αλλά κάπου εκεί η Μπιλμπάο ξέσπασε και άρχισε να παίρνει διαφορά που έφτασε στους 11 μέχρι να πάρει τάιμ-άουτ ο Ντούντα. Δεν άλλαξε κάτι όμως και η Μπιλμπάο συνέχισε να ανεβάζει τη διαφορά που δύο λεπτά πριν τη λήξη είχε φτάσει στους 15 πόντους. Μια τελευταία προσπάθεια όμως των «ερυθρολεύκων» με πρωτοστάτες τους Σπανούλη και Χάινς κατέβασε τη διαφορά στους 9. Εκεί η έλλειψη ψυχραιμίας του Πρίντεζη ήρθε να «χύσει το γάλα» και να καταστρέψει την προσπάθεια των συμπαικτών του αφού έκανε φάουλ και πήρε και τεχνική ποινή για διαμαρτυρία που ανέβασε ξανά τη διαφορά στους 13, που έκλεισε τελικά στους 11 με εύστοχο σουτ του Κατσίβελη. Οι δύο ομάδες πήγαν στους πάγκους τους με το σκορ να έχει διαμορφωθεί σε 60-49.

Η τελευταία περίοδος ξεκίνησε με τον Ολυμπιακό να παλεύει να κρατήσει τη διαφορά στους 10 ώστε με μια αντεπίθεση διαρκείας να προσπαθήσει να μειώσει πριν το τέλος του αγώνα για να έχει κάποια τύχη να πάρει το ματς. Μέχρι το 33’ λεπτό αυτό φαινόταν εφικτό σενάριο, αλλά με τους περισσότερους παίκτες της ομάδας να είναι μακριά από τον καλό του εαυτό, και τον Χάινς να παλεύει σχεδόν μόνος του, η διαφορά 2 λεπτά πριν τη λήξη του αγώνα είχε παραμείνει σε διψήφιο νούμερο. Στο τελευταίο λεπτό του αγώνα και με τον Χάινς να δείχνει δικαιολογημένα κουρασμένος, η Μπιλμπάο πήρε πάλι μπροστά και ανέβασε τη διαφορά στο +14. Το μόνο που άλλαξε πριν τελειώσει το παιχνίδι ήταν το τελικό σκορ που διαμορφώθηκε από μία εύστοχη βολή του Φίσερ, και το παιχνίδι ολοκληρώθηκε με σκορ 76-61. Αυτή ήταν και η πρώτη ήττα του Ολυμπιακού σε πρεμιέρα ομίλων της Ευρωλίγκα, τις τελευταίες 6 συμμετοχές του.

Τα δεκάλεπτα: 18-11, 19-20, 23-18 και 16-12

Στατιστικά:
ΜΠΙΛΜΠΑΟ
Παίκτης Αγ. 5 Λεπτά Π. 2π. 3π. Ε.Β. ΡΙΜΠΑΟΥΝΤ Ασ. Κλ. Λαθ. Φάουλ Βαθ.
ΣΥΝΟΛΟ  200:00 76 19/35 6/15 20/23 7 29 36 15 6 15 22 25 91
ΜΕΣΟΣ ΟΡΟΣ  200:00 76.0 54.3% 40.0% 87.0% 07.0 29.0 36.0 15.0 06.0 15.0 22.0 25.0 91.0

ΣΥΝΟΛΟ 200:00 61 21/39 3/17 10/15 5 18 23 9 9 10 25 22 54
ΜΕΣΟΣ ΟΡΟΣ 200:00 61.0 53.8% 17.6% 66.7% 05.0 18.0 23.0 09.0 09.0 10.0 25.0 22.0 54.0