Τετάρτη 9 Ιανουαρίου 2013

Ηρακλης - Ολυμπιακός 0-3...

Ο Ολυμπιακός πέτυχε την Τετάρτη την πρώτη νίκη του για το 2013 και τον β' γύρο της Α1 βόλεϊ Γυναικών, περνώντας με 3-0 σετ (25-22, 25-13, 25-13) από το Κατσάνειο απέναντι στον Ηρακλή Θεσσαλονίκης.

Ουσιαστικά οι γηπεδούχες κόντραραν τον Κυπελλούχο μόνο στο πρώτο σετ, όταν και προηγήθηκαν με 15-13, ενώ κυνήγησαν μέχρι και το 22-24.

Η συνέχεια ανήκε ολοκληρωτικά στις φιλοξενούμενες που έχοντας καλά ποσοστά σε άμυνα και επίθεση, αλλά και έλεγχο της εναέριας κυκλοφορίας (10 μπλοκ έναντι 3) έφτασαν εύκολα στο 0-3.

Κορυφαία για της νικήτριες ήταν η Τένεβα που τελείωσε τον αγώνα 16 πόντους και άξια συμπαραστάτρια την Λούκοβιτς, ενώ ο Τέλης Σωτήρχος, «έριξε» στο 3ο σετ και το νέο απόκτημα του Ολυμπιακού, την Όλγα Τρατς που έκανε ντεμπούτο στο πρωτάθλημα.

Από την πλευρά του Ηρακλή, ο Παναγιώτης Καλπάκης δεν χρησιμοποίησε καθόλου την Στράντζαλη που μόλις είχε επιστρέψει από τους πέντε σερί αγώνες του Πανευρωπαϊκού Κορασίδων και προτίμησε να την ξεκουράσει, ενώ αντίθετα είχε βασική την Κωνσταντινίδου.

ΗΡΑΚΛΗΣ (Παναγιώτης Καλπάκης): Κωνσταντινίδου, Κελεσίδου 5 (1 άσος, 4/16 επ., 16% υπ.), Καραφουλίδου 3 (1 άσος, 1/4 επ., 1 μπλοκ), Λεωνιδάκη 6 (5/20 επ., 1 μπλοκ), Βέλλιου 4 (4/17 επ, 15% υπ.), Κυριακίδου 6 (5/6 επ., 1 μπλοκ), Αρτακιανού (λ, 32% υπ.), Τσούκαρη 1 (1/2 επ.), Θωμοπούλου.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Τέλης Σωτήρχος): Χριστοδούλου 4 (2 άσοι, 1/2 επ., 1 μπλοκ), Τένεβα 16 (3 άσοι, 12/22 επ., 50% υπ., 1 μπλοκ), Καβαθά 2 (1 άσος, 1/5 επ.), Λούκοβιτς 13 (1 άσος, 10/18 επ., 2 μπλοκ), Κωνσταντίνου 7 (6/13 επ., 1 μπλοκ), Γιακουμή 7 (3 άσοι, 1/4 επ., 3 μπλοκ), Κονόμη (λ, 53% υπ.), Κοσμά 3 (2/3 επ., 1 μπλοκ), Τέζα 1 (1/1 επ.), Μπίλια.