Κυριακή 27 Ιανουαρίου 2013

ΠΑΟΚ - Ολυμπιακός 76-71...

Εξαιρετική εμφάνιση πραγματοποίησε ο ΠΑΟΚ, ο οποίος επικράτησε του Ολυμπιακού στην Πυλαία με 76-71 και τον υποχρέωσε στην πρώτη φετινή του ήττα στο πρωτάθλημα της Basket League ΟΠΑΠ.

Ο ΠΑΟΚ έπαιξε δυνατά και συγκεντρωμένα απέναντι στον πρωταθλητή Ευρώπης Ολυμπιακό, οδηγώντας την ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα στην ήττα με 76-71!
Ο δικέφαλος δεν επέτρεψε στους Πειραιώτες να ξεφύγουν στο σκορ, οι οποίοι έδειχναν επηρεασμένοι από την υπερπροσπάθεια στο Τελ Αβίβ προσπάθησε να ελέγξει το ματς και κατάφερε να φτάσει σε ένα σπουδαίο θετικό αποτέλεσμα, έχοντας πλέον 10 νίκες και 4 ήττες στο πρωτάθλημα.

Ο ΠΑΟΚ, λοιπόν έβαλε τέλος στο σερί του Ολυμπιακού, ο οποίος μετρούσε 13 διαδοχικές νίκες. Από τους Πειραιώτες δεν αγωνίστηκαν οι Τζος Πάουελ, Έισι Λο, Δημήτρης Μαυροειδής, ενώ και ο Βαγγέλης Μάντζαρης χτύπησε στο γόνατο στο 5' λεπτό του παιχνιδιού και θα υποβληθεί σε μαγνητική τομογραφία.

Ο αγώνας:

Ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 0-2 στο παιχνίδι, αλλά ο Χαραλαμπίδης και ο Κασελάκης έκαναν το 4-2 για τον ΠΑΟΚ, ο οποίος με τρίποντο του Κώστα Χαραλαμπίδη προηγήθηκε με 7-2 των Πειραιωτών. Ο Παπανικολάου με τρίποντο μείωσε στους δύο πόντους και ο αρχηγός των "ερυθρολεύκων" με τρίποντο έδωσε το προβάδισμα στον Ολυμπιακό (7-8). Ο Μάντζαρης με ακόμα ένα τρίποντο πέτυχε το 7-11, με τον Τσαϊρέλη να μειώνει σε 9-11.

Ο ΜακΓκραθ έκανε το 11-13 και ο Σπανούλης ανέβασε την διαφορά στους τέσσερις πόντους για τους φιλοξενούμενους (11-15). Ο Παπαδόπουλος έφερε τον ΠΑΟΚ σε απόσταση αναπνοής, με τον Σπανούλη στο 7ο λεπτό να ανεβάζει την διαφορά στους τέσσερις πόντους και πάλι για τον Ολυμπιακό (13-17).

Ο Λεωνίδας Κασελάκης με δύο εύστοχες βολές έκανε το 15-17 και ο Γιώργος Πρίντεζης πέτυχε το 16-19. Ο Κάιλ Χάινς κάτω από το καλάθι σημείωσε το 16-21 για να ολοκληρωθεί το πρώτο δεκαλεπτο με 20-21, ύστερα από δύο εύστοχες βολές του Καλλέ.

Στην δεύτερη περίοδο, ο Δέδας έδωσε προβάδισμα τεσσάρων πόντων στον ΠΑΟΚ (25-21) για να μειώσει στον πόντο ο Περπέρογλου με τρίποντο (25-24). Ο Χαριτόπουλος πέτυχε το 27-24 και ο Πρίντεζης μείωσε σε 27-26. Ο Έλληνας φόργουορντ με ακόμα ένα σουτ τριών πόντων έδωσε το προβάδισμα στους Πειραιώτες (27-29) για να απαντήσει ο Δέδας επίσης σουτ τριών πόντων (30-29).
Ο Πρίντεζης με τρίποντο έκανε το 30-32 και ο ΜακΓκραθ με σουτ τριών πόντων έκανε το 33-32. Ο Τσαϊρέλης με τέσσερις διαδοχικούς πόντους έκανε το 37-32 για την ομάδα του Σούλη Μαρκόπουλου στο 18ο λεπτό για να μειώσει ο Παπανικολάου σε 37-34 και ο Γιώργος Πρίντεζης να φέρει το ματς στα ίσια με δύο εύστοχες βολές (37-37). Οι δύο ομάδες τελικά θα πάνε στα αποδυτήρια με 39-37, έπειτα από καλάθι του Λάζαρου Παπαδοπουλου.

Άντεξε ο ΠΑΟΚ

Στο δεύτερο ημίχρονο του αγώνα, ο Ολυμπιακός μπήκε στο παιχνίδι με τους Σλούκα, Σερμαντίνι, Παπανικολάου, Σπανούλη και Πρίντεζη, όμως ο ΠΑΟΚ με τον ΜακΓκραθ κατάφερε να προηγηθεί με πέντε πόντους 46-41, ύστερα από αιφνιδιασμό. Ο Πρίντεζης μείωσε σε 46-43, ενώ ο Σλούκας έφερε τους Πειραιώτες σε απόσταση αναπνοής (48-46).

Ο Δέδας ευστόχησε σε σουτ τριών πόντων και έδωσε "ανάσα" στον ΠΑΟΚ, σημειώνοντας το 51-48, με τον Στράτο Περπέρογλου να μειώνει σε 51-50. Ο Κώστας Σλούκας ισοφάρισε για τον Ολυμπιακό σε 52-52, αλλά το τρίποντο του Δημήτρη Χαριτόπουλου έφερε τον ΠΑΟΚ στο +3 (55-52). Ο Σερμαντίνι έπειτα από ασίστ του Σπανούλη έκανε το 55-54, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε το τρίτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης.

Στα τελευταία δέκα λεπτά της αναμέτρησης, ο Χαραλαμπίδης με εύστοχο σουτ τριών πόντων μείωσε σε 60-56, όμως οι φιλοξενούμενοι με ένα σερί 5-0 πέρασαν μπροστά με 60-61. Οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα πήραν το προβάδισμα σε εκείνο το σημείο του ματς, αλλά για ακόμα μία φορά οι Θεσσαλονικείς αντέδρασαν και με καλάθι και εύστοχη συμπληρωματική βολή του Χαριτόπουλου πέρασαν και πάλι μπροστά στο σκορ (71-69).

Στα 43 δευτερόλεπτα πριν το τέλος του παιχνιδιού ο Σπανούλης αστόχησε από την περιφέρεια, όπως και ο Κάιλ Χάινς. Ο Λάζαρος Παπαδόπουλος έφερε τον ΠΑΟΚ στο +4 (73-69), με τον Σλούκα στη συνέχεια να αστοχεί σε τρίποντο. Το ριμπάουντ το πήρε ο Σερμαντίνι, ο οποίος κέρδισε φάουλ. Σε εκείνο το σημείο (24 δευτερόλεπτα για το τέλος) ο Γιώργος Μπαρτζώκας διαμαρτυρήθηκε για αντιαθλητικό φάουλ στον Γεωργιανό, με τον διαιτητή να τον χρεώνει με τεχνική ποινή για έντονη διαμαρτυρία. Ο Σερμαντίνι έκανε το 73-71, ο ΜακΓκραθ σημείωσε το 74-71 , ενώ ο Κώστας Χαραλαμπίδης διαμόρφωσε με ακόμα δύο βολές το τελικό σκορ (76-71), οδηγώντας τον ΠΑΟΚ σε μία σπουδαία νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 20-21, 39-37, 55-54, 76-71.

ΠΑΟΚ (Μαρκόπουλος): Κασελάκης 4, Χαραλαμπίδης 15 (2τριπ, 3ασ), ΜακΓκραθ 10 (1), Θεοδωράκος, Τσαϊρέλης 10 (8ριμπ, 4λαθ), Δέδας 8 (2), Παπαδόπουλος 13 (10ριμπ, 3ασ, 2κλεψ, 2λαθ), Καλλές 3, Χαριτόπουλος 13 (1).

Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Xάινς 4 (3ριμπ), Άντιτς 2, Σπανούλης 17 (2/8τριπ, 8ασ, 3λαθ), Σερμαντίνι 4, Σλούκας 9 (7ριμπ, 2κλεψ, 1ασ), Γκετσεβίτσιους, Πρίντεζης 16 (2), Παπανικολάου 6 (1), Μάντζαρης 3 (1/2τριπ), Γεωργάκης.