Ericsson-LG & blue technonologies

Introduce you to iPECS

Δευτέρα 21 Ιανουαρίου 2013

Απόλλων Πατρών - Ολυμπιακός 69-88...

Ο Ολυμπιακός έκαμψε την αντίσταση του μαχητικού Απόλλωνα με 88-69 στην Πάτρα και σημείωσε την 13η νίκη του σε ισάριθμα παιχνίδια στο πρωτάθλημα της Basket League ΟΠΑΠ.

Οι παίκτες του Νίκου Βετούλα προσπάθησαν να δημιουργήσουν προβλήματα στους Πειραιώτες και με την τριάδα ΜακΚόλουμ, Γκραντ και Πέτροβιτς πέρασαν μπροστά με 37-35 στο 18ο λεπτό του αγώνα.

Ο Ολυμπιακός, όμως κατάφερε σταδιακά να ελέγξει το ματς, βρίσκοντας λύσεις κυρίως από τον Γιώργο Πρίντεζη και έφτασε στο θετικό αποτέλεσμα. Ο Έλληνας φόργουορντ πέτυχε 18 πόντους, ενώ ο Στράτος Περπέρογλου είχε 10 και οι Παπανικολάου, Μάντζαρης από 9. Για τον Απόλλωνα ο ΜακΚόλουμ σημείωσε 19, ο Γκραντ είχε 16 και ο Πέτροβιτς 13.

Πριν την έναρξη της αναμέτρησης, ο Απόλλων Πατρών βράβευσε τον Ολυμπιακό για την κατάκτηση της περυσινής Ευρωλίγκας, ενώ τιμητική πλακέτα πήρε και ο Ντούσαν Βούκσεβιτς για την προσφορά του στο μπάσκετ και στον Αχαϊκό σύλλογο.

Ο αγώνας:

Ο αρχηγός του Ολυμπιακού, Βασίλης Σπανούλης πέτυχε το πρώτο καλάθι της αναμέτρησης (0-3) με τον Γιώργο Πρίντεζης έπειτα από πέντε διαδοχικούς πόντους να κάνει το σκορ 8-0 για τους παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα, αναγκάζοντας τον Νίκο Βετούλα να καλέσει τάιμ άουτ στο τρίτο λεπτό του παιχνιδιού. Ο Νίκος Αργυρόπουλος στο τρίτο λεπτό του ματς σημείωσε το πρώτο καλάθι για τους γηπεδούχους, μειώνοντας στους πέντε πόντους (3-8).

Ο Πρίντεζης πέτυχε το 3-10 για τους φιλοξενούμενους και ο Δημήτρης Μαυροειδής ανέβασε την διαφορά στους εννέα πόντους (3-12). Ο Πέτροβις μείωσε σε 5-12. Ο Βαγγέλης Μάντζαρης ευστόχησε σε σουτ τριών πόντων, ανεβάζοντας την διαφορά στους 10 πόντους (5-15), με τον Πέτροβιτς να απαντάει και να μειώνει σε 8-15.

Ο Πρίντεζης με κάρφωμα έκανε το 8-17 και ο Απόλλων μείωσε σε 10-17 με τον Αργυρόπουλο. Ο Μαυροειδής πέτυχε το 10-19 για να κλείσει το πρώτο δεκάλεπτο με τον Ολυμπιακό μπροστά στο σκορ με 22-14, ύστερα από καλάθι του Γκραντ.

Με την έναρξη της δεύτερης περιόδου, ο Τέρνερ θα καρφώσει, μειώνοντας σε 16-22. Ο Βαγγέλης Μάντζαρης έκανε το 16-24 και οι γηπεδούχοι θα απαντήσουν με τον ΜακΚόλουμ (18-24) στο 12ο λεπτό της αναμέτρησης. Ο Στράτος Περπέρογλου ανέβασε την διαφορά στους οκτώ πόντους (18-26) για να κάνει ο Αργυρόπουλος το 20-26. Ο Χάινς έκανε το 20-28 και ο ΜακΚόλουμ, ο οποίος βρισκόταν σε καλή κατάσταση έριξε την διαφορά στους έξι πόντους (22-28).

Ο Στράτος Περπέρογλου με εύστοχο σουτ τριών πόντων πέτυχε το 22-31, με τον Γιώργο Μπαρτζώκα να καλεί τάιμ άουτ στο 14ο λεπτό. Ο ΜακΚόλουμ μείωσε σε 24-31 και ο Αργυρόπουλος μείωσε στους πέντε πόντους (26-31) στο 15ο λεπτό. Οι γηπεδούχοι, όμως μείωσαν ακόμα περισσότερο και με τον Γκραντ πλησίασαν στο καλάθι (29-31). Ο Έισι Λο έκανε λάθος και ο ΜακΚόλουμ έδωσε το προβάδισμα με εύστοχο σουτ τριών πόντων στον Απόλλωνα με 32-31.

Ο Έισι Λο με 2/2 βολές έκανε το 32-33, ενώ ο ΜακΚόλουμ με κάρφωμα σημείωσε το 34-33 στο 16ο λεπτό. Ο Γκραντ πήρε το φάουλ από τον Παπανικολάου και με 1/2 βολές σημείωσε το 35-33. Ο Χάινς ισοφάρισε σε 35-35 και ο Τέρνερ έδωσε και πάλι το προβάδισμα στους γηπεδούχους (37-35). Ο Άντιτς με εύστοχο σουτ τριών πόντων πέτυχε το 37-38 και ο Έισι Λο έκανε το 37-40. Ο Αμερικανός με 1/2 βολές πέτυχε το 37-41, σκορ με το οποίο πήγαν οι δύο ομάδες στα αποδυτήρια.

Έλεγξε το ματς

Ο Ολυμπιακός στην τρίτη περίοδο μπήκε δυνατά και κατάφερε με τρίποντο από τον Γιώργο Πρίντεζη να αποσπαστεί στο 23ο λεπτό με 12 πόντους (39-51). Ο Πέτροβιτς με τρίποντο μείωσε σε 42-51 για να κάνει ο Κώστας Παπανικολάου το 44-53 στο 14'.

Ο Βασίλης Σπανούλης πέτυχε το 44-55 και ο Γιώργος Πρίντεζης έκανε το 44-57. Ο Κρόλο σημείωσε το 46-57, μειώνοντας για τους γηπεδούχους, τρία λεπτά πριν το τέλος της τρίτης περιόδου. Ο Γκραντ έκανε το 48-57 και ο Σπανούλης ανέβασε την διαφορά στους 11 πόντους και πάλι (48-59). Ο Πρίντεζης με εύστοχο σουτ τριών πόντων σημείωσε το 48-62, με τον ΜακΚόλουμ να μειώνει σε 50-62.

Ο ΜακΚόλουμ με 1/2 βολές μείωσε σε 51-62, σκορ με το οποίο θα ολοκληρωθεί το τρίτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης.

Στα τελευταία δέκα λεπτά του αγώνα, ο Γκραντ μείωσε με εύστοχο σουτ τριών πόντων σε 54-62 στο 31', ενώ ο Γιώργος Πρίντεζης με 1/2 βολές πέτυχε το 54-63. Ο Κρόλο έκανε το 56-63 και ο Γιώργος Μπαρτζώκας, 8 λεπτά πριν το τέλος της αναμέτρησης πήρε τάιμ άουτ. Ο Πέτροβιτς μείωσε σε 58-63 και ο Μαρτίνας Γκετσεβίτσιους με τρίποντο ανέβασε την διαφορά στους οκτώ πόντους (58-66).

Ο ΜακΚόλουμ μείωσε σε 60-66, με τον Βαγγέλη Μάντζαρη να σημειώνει το 60-69. Ο Άντιτς με ακόμα ένα τρίποντο ανέβασε την διαφορά στους 12 πόντους (60-72) στο 34'. Ο Κάιλ Χάινς πέτυχε το 74-60 για τον Ολυμπιακό, ενώ ο Γκραντ με 1/2 βολές μείωσε σε 61-74 για τον Απόλλωνα Πατρών. Ο Πέτροβιτς με τρίποντο έφερε την διαφορά στους δέκα πόντους (64-74) για να πετύχει με εύστοχο σουτ τριών πόντων ο Περπέρογλου το 64-77.

Ο Έισι Λο ανέβασε την διαφορά για πρώτη φορά στους 15 πόντους (64-79, στο 37'), με τον Γκραντ να κάνει το 66-79 με δύο εύστοχες βολές. Ο Γκραντ με καλάθι έριξε την διαφορά στους 11 πόντους (68-79) και ο Κάιλ Χάινς έκανε το 68-81, 2:31'' πριν τη λήξη. Ο Ολυμπιακός με τον Μαρτίνας Γκετσεβίτσιους έκανε το 88-69, σκορ με το οποίο οι "ερυθρόλευκοι" έφτασαν στην 13η νίκη τους στο πρωτάθλημα της Basket League ΟΠΑΠ.

Τα δεκάλεπτα: 14-22, 37-41, 51-62, 69-88.

Απόλλων Πατρών (Βετούλας): ΜακΚόλουμ 19(1), Αργυρόπουλος 9(1), Καπερώνης, Γκραντ 16(2), Θανόπουλος, Λιανός, Έρτσεγκ, Πέτροβιτς 13(3), Ζαφίρης, Μολφέτας, Τέρνερ 8, Κρόλο 4.

Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Χάινς 8, Λο 7, Άντιτς 8(2), Σπανούλης 7(1), Περπέρογλου 10(2), Σλούκας, Μαυροειδής 4, Γκετσεβίτσιους 8(2), Πρίντεζης 18(3), Παπανικολάου 9(1), Μάντζαρης 9(3).