Ericsson-LG & blue technonologies

Introduce you to iPECS

Παρασκευή 11 Ιανουαρίου 2013

Μπαρτσελόνα - Ολυμπιακός 76-68...

Σε ένα πραγματικό ντέρμπι η Μπαρτσελόνα επικράτησε του Ολυμπιακού στη Βαρκελώνη με 76-68 και σημείωσε την δεύτερη νίκη της στο "Top-16".

Ο αγώνας:

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε δυνατά στην αναμέτρηση και κατάφερε στα πρώτα δύο λεπτά του αγώνα να προηγηθεί με 5-0. Στη συνέχεια, η Μπαρτσελόνα μείωσε στο τρίτο λεπτό σε 4-5 με τον Σάδα, ο οποίος βρισκόταν σε πολύ καλή κατάσταση. Από εκείνο το σημείο κι έπειτα οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ με τον Πάουελ, ύστερα από δύο εύστοχες βολές να κάνει το 8-9 για τους παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα.

Στη συνέχεια, ο Ουάλας έκανε το 10-9 και ο Πιτ Μάικλ ανέβασε την διαφορά στους τρεις πόντους για τους γηπεδούχους. Ο Μάικλ και πάλι έκανε το 14-9, ενώ ο Χουάν Κάρλος Ναβάρο πέτυχε το 16-9, με τον Γιώργο Πρίντεζη να μειώνει σε 16-11. Οι παίκτες του Τσάβι Πασκουάλ διατήρησαν το προβάδισμα, κλείνοντας το πρώτο δεκάλεπτο με 18-13, έπειτα από καλάθι του Κάιλ Χάινς.

Ο Σαρούνας Γιασικεβίτσιους με την έναρξη της δεύτερης περιόδου ευστόχησε σε σουτ τριών πόντων και έκανε το 21-13 και ο Στράτος Περπέρογλου μείωσε σε 21-15. Ο Μαρσελίνιο Χουέρτας σημείωσε το 23-15, με τον Κάιλ Χάινς να πετυχαίνει το 23-17 στο 13ο λεπτό της αναμέτρησης.

Ο αρχηγό των Πειραιωτών έριξε την διαφορά στους τέσσερις πόντους για τον Ολυμπιακό (23-19) και ο Άντε Τόμιτς έκανε το 24-19 με 1/2. Ο Σπανούλης και πάλι μείωσε σε 24-21 και ο Μάικλ ανέβασε την διαφορά στους πέντε πόντους (26-21). Ο Σάδα με δύο εύστοχες βολές ανέβασε την διαφορά στους επτά πόντους (28-21), καθώς του είχε κάνει αντιαθλητικό φάουλ ο Περπέρογλου. Ο Εράζεμ Λόρμπεκ σημείωσε το 30-21 με τον Σερμαντίνι ύστερα από κάρφωμα να μειώνει στους οκτώ πόντους, τρία λεπτά πριν το ημίχρονο (32-24).

Ο Άντε Τόμιτς στο 29ο λεπτό χρεώθηκε με τεχνική ποινή για διαμαρτυρία και ο Σπανούλης έκανε το 34-27. Ο Κώστας Παπανικολάου μείωσε σε 34-29 και οι Ουάλας, Τζαβάι ανέβασαν την διαφορά στους 10 πόντους (39-29), κι ενώ είχε προηγηθεί τεχνική ποινή στον Γιώργο Μπαρτζώκα για διαμαρτυρία.

Με αυτόν τον τρόπο οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με 41-32, ύστερα από καλάθι του Πιτ Μάικλ, ο οποίος διαμόρφωσε το σκορ.

Ο Ολυμπιακός στην τρίτη περίοδο μπήκε δυνατά στο παρκέ, όπως έκανε και στο πρώτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης και με τον Γιώργο Πρίντεζη κατάφερε να μειώσει σε 41-35 και 41-37. Ο Τόμιτς πέτυχε το 43-37, ενώ ο ίδιος παίκτης έδωσε προβάδισμα οκτώ πόντων στη Μπαρτσελόνα (45-37) για να ευστοχήσει σε σουτ τριών πόντων ο Πρίντεζης που μείωσε στους πέντε πόντους (45-40).

Ο Σπανούλης έξι λεπτά πριν το τέλος του δεκαλέπτου, μείωσε σε 47-42, με τον Γιασικεβίτσιους να ανεβάζει την διαφορά στους επτά πόντους (49-42), ο οποίος με συμπληρωματική εύστοχη βολή πέτυχε το 50-42. Ο Πάουελ έκανε το 50-44 και ο Εράζεμ Λόρμπεκ ανέβασε την διαφορά στους οκτώ πόντους (52-44). Ο Λο μείωσε σε 52-46 και ο Μάικλ για ακόμα μία φορά θα σημειώσει το 54-46.

Ο Έισι Λο έκανε το 54-48, με τον Βίκτορ Σάδα που βρισκόταν σε πολύ καλή κατάσταση να κάνει το 56-48. Ο Χουέρτας έκανε το 58-52 και ο Άντε Τόμιτς με κάρφωμα στο 29' πέτυχε το 60-52, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε το τρίτο δεκάλεπτο.

Στα τελευταία δέκα λεπτά του αγώνα η Μπαρτσελόνα κατάφερε με τον Χουέρτας να κάνει το 64-55, ενώ ο Βραζιλιάνος με δύο εύστοχες βολές σημείωσε και το 66-55, ανεβάζοντας την διαφορά στους 11 πόντους. Ο Έισι Λο έδωσε ανάσα στους "ερυθρόλευκους" (66-57), αλλά και πάλι ο Άντε Τόμιτς θα πετύχει το 68-57 για τους Καταλανούς.

Ο Πέρο Άντιτς με εύστοχο σουτ τριών πόντων θα μειώσει στο 35ο λεπτό σε 68-60 κι ενώ καμία από τις δύο ομάδες δεν μπορούσε να σημειώσει καλάθι για περίπου ένα λεπτό. Ο Χουέρτας ανέβασε και πάλι την διαφορά στους δέκα πόντους (70-60) για να ευστοχήσει εκ νέου σε σουτ τριών πόντων ο Άντιτς που έριξε ακόμα περισσότερο την διαφορά (70-63).

Ο Σπανούλης θα αστοχήσει σε σουτ τριών πόντων στο 36', χάνοντας την ευκαιρία να μειώσει ακόμα περισσότερο, χωρίς όμως να επωφεληθούν οι γηπεδούχοι. Ο Λόρμπεκ πέτυχε το 72-63 για τους Καταλανούς, αλλά ο Βαγγέλης Μάντζαρης με εύστοχο σουτ τριών πόντων έκανε το 72-66.

Ο Σαρούνας Γιασικεβίτσιους με ένα όμορφο καλάθι έκανε το 74-66, τρία λεπτά πριν το τέλος του αγώνα. Ο Κάιλ Χάινς μείωσε σε 74-68, με τον Σάδα να κάνει επιθετικό φάουλ στον Πέρο Άντιτς και να αναγκάζει τον Τσάβι Πασκουάλ να πάρει τάιμ άουτ. Ο Άντιτς 30 δευτερόλεπτα πριν το τέλος αστόχησε σε σουτ τριών πόντων, με τον Χουέρτας στη συνέχεια να κερδίζει φάουλ. Ο Βραζιλιάνος έκανε το 76-68 , σκορ με το οποίο θα ολοκληρωθεί και το παιχνίδι, καθώς ο Κώστας Παπανικολάου αστόχησε σε τρίποντο στο τέλος του ματς.

Τα δεκάλεπτα: 18-13, 41-32, 60-52, 76-68

Μπαρτσελόνα (Πασκουάλ): Σάδα 10, Χουέρτας 10, Ναβάρο 5, Γιασικεβίτσιους 10(1), Τοντόροβιτς, Ουάλας 6, Ινγκλς, Ραμπασέδα, Λόρμπεκ 6, Τζαβάι 2, Μάικλ 12, Τόμιτς 15.

Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Χάινς 6, Λο 8, Άντιτς 9(3), Σπανούλης 9, Περπέρογλου 4, Σερμαντίνι 6, Σλούκας, Πάουελ 4, Γκετσεβίτσιους, Πρίντεζης 14(2), Παπανικολάου 5(1), Μάντζαρης 3(1).