Πέμπτη 31 Ιανουαρίου 2013

Ολυμπιακός - Φενέρμπαχτσε 82-71..

Ο Ολυμπιακός πάτησε γκάζι μετά την αποβολή του εξαιρετικού Έισι Λο και πέτυχε την τρίτη του νίκη στο "Top-16" της Ευρωλίγκας (82-71). Αποδοκιμάστηκε ο Μάικ Μπατίστ, πολύ καλό παιχνίδι από τους Γιώργο Πρίντεζη, Κώστα Σλούκα, Γκιόργκι Σερμαντίνι.

Ο Ολυμπιακός κατάφερε παρά την αποβολή του Έισι Λο στο 17', ο οποίος έκανε εξαιρετικό παιχνίδι μέχρι εκείνο το σημείο να επιβληθεί της Φενέρμπαχτσε στο ΣΕΦ με 82-71.

Αυτή ήταν η τρίτη νίκη των Πειραιωτών σε έξι παιχνίδια στο "Top-16" της Ευρωλίγκας και πλέον στρέφουν την προσοχή τους στο ντέρμπι με τον Παναθηναϊκό την Δευτέρα (4/01).

Οι Τούρκοι απείλησαν ουσιαστικά μόνο στο πρώτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης, όταν και βρίσκοντας λύσεις από τη γραμμή των 6μ.75 κατάφεραν να προηγηθούν με 24-23. Στη συνέχεια ο Ολυμπιακός έλεγξε το ματς και έφτασε στο θετικό αποτέλεσμα.

Ο Μάικ Μπατίστ αποδοκιμάστηκε από τους οπαδούς των "ερυθρολεύκων" που δεν κατάφερε να κάνει καλό ματς και να βοηθήσει τους Τούρκους. Από τους φιλοξενούμενους εξαιρετικός ήταν ο Ντέιβιντ Άντερσεν με τον Μπο ΜακΚάλεμπ.

Για τον Ολυμπιακό ο Έισι Λο μέχρι να αποβληθεί ήταν πολύ καλός, ενώ σημαντικά βοήθησαν και οι Γιώργος Πρίντεζης, Κώστας Σλούκας και Γκιόργκι Σερμαντινι.

Ο αγώνας:

Ο Ολυμπιακός με τον Κώστα Παπανικολάου προηγήθηκε με 4-3 στα πρώτα δύο λεπτά της αναμέτρησης. Ο ΜακΚάλεμπ με τρίποντο σημείωσε το 6-8 για τους Τούρκους, οι οποίοι έβρισκαν λύσεις κυρίως από την περιφέρεια στο πρώτο πεντάλεπτο του αγώνα. Ο Μπογκντάνοβιτς σημείωσε το 8-12, ενώ ο Μπο ΜακΚάλεμπ με τρίποντο πέτυχε το 10-15 για την Φενέρμπαχτσε στο 6ο λεπτό το ματς.

Οι παίκτες του Σιμόνε Πιανιτζάνι με τον Άντερσεν αποσπάστηκαν και πάλι με πέντε πόντους (14-19) και οι Λο, Πρίντεζης έφεραν τον αγώνα στα ίσια (19-19). Το πρώτο δεκάλεπτο τελικά ολοκληρώθηκε με τους φιλοξενούμενους να είναι μπροστά στο σκορ με 24-23, ύστερα από καλάθι του Μπο ΜακΚάλεμπ.

Στην δεύτερη περίοδο, οι γηπεδούχοι θα μπουν δυνατά για να ελέγξουν τον ρυθμό του αγώνα. Ο Κάιλ Χάινς έκανε το 29-29, με τον Έισι Λο στο 14' λεπτό να πετυχαίνει το 33-29 για τον Ολυμπιακό, ο οποίος ανέβαζε τον απόδοση του κόντρα στην Φενέρμπαχτσε.

Αποβλήθηκαν οι Λο, Σάτο

Ο Λο με καλάθι και εύστοχη συμπληρωματική βολή έκανε το 36-31, ενώ ο Χάινς σημείωσε το 40-33. Στο 17ο λεπτό του ματς ο Μπόγιαν Μπογκντάνοβιτς θα αστοχήσει, με τον Ρομέιν Σάτο, Έισι Λο να διεκδικούν το ριμπάουντ. Ο παίκτης των Τούρκων έριξε μπουνιά στον Λο, ο οποίος απάντησε με σπρώξιμο, αναγκάζοντας τους διαιτητές να τους αποβάλουν από το παιχνίδι.

Το πλήγμα ήταν μεγάλο για τον Ολυμπιακό, καθώς ο Λο είχε 12 πόντους σε 13 λεπτά συμμετοχής, πραγματοποιώντας πολύ καλή εμφάνιση. Οι "ερυθρόλευκοι", πάντως κατάφεραν να κλείσουν το ημίχρονο με προβάδισμα έξι πόντων, έπειτα από εύστοχο σουτ τριών πόντων του αρχηγού της ομάδας, Βασίλη Σπανούλη (43-37).

Πάτησε γκάζι ο Ολυμπιακός

Στην τρίτη περίοδο, ο Ολυμπιακός θα ανεβάσει περισσότερο την απόδοση του και με τους Κώστα Σλούκα, Βασίλης Σπανούλη άνοιξε κι άλλο την ψαλίδα από την Φενέρμπαχτσε. Ο Γκιόργκι Σερμαντίνι έκανε το 53-41 για τους γηπεδούχους, ενώ ο Σλούκας με δύο εύστοχες βολές πέτυχε το 55-41. Ο Αντερσεν μείωσε σε 57-43 για να ανεβάσει την διαφορά στους 17 πόντους ο Σπανούλης με τρίποντο στο 27' (60-43).

Ο Κάιλ Χάινς έκανε το 63-43, ανεβάζοντας για πρώτη φορά την διαφορά στους 20 πόντους για να μειώσει με τρίποντο ο Μπογκντάνοβιτς σε 63-46. Ο Ούρος Τρίπκοβιτς σημείωσε το 64-48 για να κλείσει το τρίτο δεκάλεπτο με 68-49, ύστερα από καλάθι του Πέρο Άντιτς.

Στην τέταρτη περίοδο, ο Κάιλ Χάινς έσκισε το φρύδι του και πήγε στα αποδυτήρια, με τον Σπανούλη να ανεβάζει στο 32ο λεπτό την διαφορά στους 21 πόντους για τον Ολυμπιακό (70-49). Ο Σερμαντίνι πέτυχε χωρίς δυσκολίες το 72-49 για να μειώσουν οι Τούρκοι σε 72-52 με τρίποντο. Ο Σπανούλης με 1/2 βολές έκανε το 73-52, με τον ΜακΚάλεμπ να μειώνει σε 73-54.

Ο Μπο ΜακΚαλεμπ στο 35' μείωσε σε 75-60 και ο Σπανούλης έκανε το 77-60 για την ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα. Ο Στράτος Περπέρογλου στο 37' σημείωσε το 80-62 και ο Ερμίς έριξε την διαφορά στους 14 για την Φενέρμπαχτσε (80-66). Ο Άντερσεν πέτυχε το 80-68 για να φτάσει τελικά ο Ολυμπιακός στη νίκη με 82-71.

Τα δεκάλεπτα: 23-24, 43-37, 68-49, 82-71.

Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Χάινς 10, Λο 12, Άντιτς 4, Σπανούλης 13(2), Περπέρογλου 5(1), Σερμαντίνι 8, Σλούκας 9, Παόυελ, Γκετσεβίτσιους 1, Πρίντεζης 13(1), Παπανικολάου 5(1).

Φενέρμπαχτσε (Πιανιτζάνι): ΜακΚάλεμπ 19(2), Ερμίς 4, Σάτο, Τρίπκοβιτς 5(1), Άντερσεν 18(2), Πέκερ 2, Σαβάς, Μπατίστ, Καραμάν 2, Μπογκντάνοβιτς 20(2).