Ericsson-LG & blue technonologies

Introduce you to iPECS

Παρασκευή 25 Ιανουαρίου 2013

Μακάμπι Τελ Αβίβ - Ολυμπιακός 77-78...

Ο Ολυμπιακός κατάφερε να αποδράσει από το Τελ Αβίβ, σημειώνοντας την δεύτερη νίκη του στο "Top-16" της Ευρωλίγκας κόντρα στη Μακάμπι με 78-77.

Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα, ο οποίος δεν είχε στη διάθεση του τους Έισι Λο, Τζος Πάουελ κατάφεραν να πάρουν ένα σπουδαίο "διπλό", με καθοριστικούς τον Γιώργο Πρίντεζη και τον Γκιόργκι Σερμαντίνι.

Ο αρχηγός του Ολυμπιακού, Βασίλης Σπανούλης πέτυχε 24 πόντους με 6/6 βολές, 3/6 δίποντα και 4/9 τρίποντα. Ο Γκιόργκι Σερμαντίνι τελείωσε το ματς με 9 πόντους και 9 ριμπάουντ, πετυχαίνοντας καθοριστικά καλάθια, ενώ πήρε σημαντικά ριμπάουντ στην προσπάθεια των Πειραιωτών να φτάσει στη νίκη.

Ο Γιώργος Πρίντεζης σε 25 λεπτά χρόνου συμμετοχής είχε 16 πόντους και 6 ριμπάουντ. Από την Μακάμπι Τελ Αβίβ ο Ντέβιν Σμιθ που έχει φορέσει τη φανέλα του Πανελληνίου κατά το παρελθόν είχε 17 πόντους και ο πρώην παίκτης του Παναθηναϊκού, Ντειβιντ Λόγκαν έβαλε 15.

Ο Ολυμπιακός πλέον ανεβαίνει στο 2-3 μετά την απόρριψη της ένστασης του από τον αθλητικό δικαστή της Ευρωλίγκας για το ματς με τη Σιένα και πλέον στρέφει την προσοχή του στο ματς με την Φενέρμπαχτσε στο Στάδιο Ειρήνης και Φιλίας την επόμενη εβδομάδα.

Ο αγώνας:

Ο Βαγγέλης Μάντζαρης έκανε το 0-3 για τον Ολυμπιακό με εύστοχο σουτ τριών πόντων, ενώ ο Γιώργος Πρίντεζης σημείωσε το 0-5. Ο Πλάνινιτς μείωσε σε 2-5 για τους Ισραηλινούς και ο Μάντζαρης ξανά με καλάθι και εύστοχη συμπληρωματική βολή πέτυχε το 2-8 στο δεύτερο λεπτό του αγώνα. Ο Χίκμαν έκανε το 4-8 και ο αρχηγός του Ολυμπιακού, Βασίλης Σπανούλης πέτυχε το 4-11.

Τρίποντο από τον Σμιθ και 7-11 στο τρίτο λεπτό, αλλά ο Σπανούλης και πάλι με τρίποντο σημείωσε το 7-14. Ο Πρίντεζης με όμορφη προσπάθεια έκανε το 7-16, αναγκάζοντας τον Ντείβιντ Μπλατ να καλέσει τάιμ άουτ, έξι λεπτά πριν το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου. Ο Τζέιμς με δύο εύστοχες βολές μείωσε σε 9-16 για τη Μακάμπι Τελ Αβίβ, ενώ ο Στράτος Περπέρογλου με τρίποντο σημείωσε το 9-19 και ανέβασε την διαφορά στους 10 πόντους.

Ο Σμιθ πέτυχε το 11-19, με τον Ντέιβιντ Λόγκαν να ρίχνει την διαφορά στους έξι (13-19). Ο Σπανούλης, όμως με ακόμα ένα εύστοχο σουτ τριών πόντων έκανε το 13-22. Ο Βασίλης Σπανούλης με δύο βολές έκανε το 13-24 και ο Πρίντεζης ανέβασε την διαφορά στους 13 πόντους (13-26). Ο Λόγκαν με τρίποντο κάνει το 16-26, αλλά ο Κάιλ Χάινς ανέβασε την διαφορά στους 12 πόντους (16-28). Ο Κώστας Σλούκας που πέρασε στο παρκέ έκανε το 16-30, με τον Λόγκαν να σημειώνει 19-30, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε το πρώτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης.

Ο Ελιάχου έκανε το 21-30 για να ανεβάσει την διαφορά ο Σπανούλης που βρισκόταν σε εξαιρετική κατάσταση στους 11 και πάλι (21-32). Ο Ελιάχου στο 12ο λεπτό του αγώνα έριξε την διαφορά στους εννέα πόντους (25-34) και ο Κάιλ Χάινς με 1/2 βολές έκανε το 25-35. Ο Ντέβιν Σμιθ μείωσε σε 27-35 για τους γηπεδούχους, με τον Γιώργο Μπαρτζώκα να καλεί τάιμ άουτ στο 14ο λεπτό.

Ο Λόγκαν θα μειώσει σε 29-35 για την Μακάμπι, όμως ο Βασίλης Σπανούλης θα απαντήσει, κάνοντας το 29-37. Ο Χάινς στο 16ο λεπτό ανέβασε την διαφορά στους 10 πόντους (29-39). Οι γηπεδούχοι έκαναν το 31-39 και ο Γιώργος Πρίντεζης με δύο εύστοχες βολές σημείωσαν το 31-41. Ο φόργουορντ των "ερυθρολεύκων" πέτυχε το 31-43, με τον Κώστα Παπανικολάου να σημειώνει το 31-44. Το ημίχρονο τελικά ολοκληρώθηκε με 33-44, έπειτα από καλάθι του Ντάρκο Πλάνινιτς στην εκπνοή.

Ανέβασε ρυθμούς η Μακάμπι...

Η Μακάμπι με την έναρξη του τρίτου δεκαλέπτου προσπάθησε να μπει δυνατά στην αναμέτρηση και με τρίποντο του Σμιθ πλησίασε στο 36-44. Ο Γιώργος Πρίντεζης έκανε το 36-46, ενώ ο Λάνρεσμπεργκ με κάρφωμα έριξε την διαφορά στους οκτώ πόντους (38-46), στο 22ο λεπτό της αναμέτρησης. Ο Τζέιμς έκανε το 40-46 για τη Μακάμπι Τελ Αβίβ, αναγκάζοντας τον Γιώργο Μπαρτζώκα να καλέσει τάιμ άουτ.

Ο Γκιόργκι Σερμαντίνι ανέβασε την διαφορά στους οκτώ πόντους (48-40) και ο Σον Τζέιμς με δύο εύστοχες βολές έριξε την διαφορά και πάλι στους έξι πόντους (42-48). Ο Σμιθ με κάρφωμα έφερε τη Μακάμπι στους τέσσερις πόντους (44-48), αλλά ο Σερμαντίνι με όμορφη προσπάθεια έκανε το 44-50. Ο Τζέιμς με κάρφωμα και εύστοχη συμπληρωματική βολή έκανε το 47-50, όμως ο Γιώργος Πρίντεζης ανέβασε την διαφορά στους πέντε πόντους (47-52), έπειτα από ασίστ του Σερμαντίνι.

Ο Λάντεσμπεργκ έριξε την διαφορά στους τρεις (49-52) για να κάνει ο Σερμαντίνι με καλάθι και συμπληρωματική βολή το 49-55, δίνοντας μεγάλη ανάσα στον Ολυμπιακό (49-55) στο 26ο λεπτό του αγώνα. Ο Σμιθ με δύο εύστοχες βολές έφερε τη Μακάμπι στο -4 (51-55), με τον Λάντεσμπεργκ ύστερα από τρίποντο να ρίχνει την διαφορά στον πόντο (54-55). Ο Οχαγιόν έπειτα από άστοχο σουτ τριών πόντων του Γκετσεβίτσιους έδωσε για πρώτη φορά το προβάδισμα στην αναμέτρηση στην Μακάμπι (56-55, στο 27').

Ο Ελιγιάχου σημείωσε το 58-55 για τους γηπεδούχους, οι οποίοι με 1/2 βολές του Χίκμαν πέτυχαν το 59-55 στο 28ο λεπτό της αναμέτρησης. Ο Γιώργος Πρίντεζης μείωσε στους δύο πόντους για τον Ολυμπιακό, με τον Χίκμαν να κάνει το 60-57 για να κλείσει το τρίτο δεκάλεπτο με 62-57 για τους γηπεδούχους.

Ο Βασίλης Σπανούλης με εύστοχο σουτ τριών πόντων έριξε την διαφορά στους δύο πόντους (62-60) στο 31ο λεπτό του αγώνα. Ο Κώστας Σλούκας με τρίποντο σημείωσε το 62-63 και ο Σερμαντίνι πήρε γρήγορα προβάδισμα τριών πόντων (62-65) σε 1:25'' στο τέταρτο δεκάλεπτο. Ο Πέρο Άντιτς με ακόμα ένα τρίποντο πέτυχε το 62-68, με τον Οχαγιόν να μειώνει σε 64-68. Ο Σμιθ με καλάθι και εύστοχη συμπληρωματική βολή πέτυχε το 67-68, ενώ ο Οχαγιόν έκανε το 69-68 για τη Μακάμπι.

Ο Ντέιβιντ Λόγκαν με τρίποντο σημείωσε το 72-68 για τους Ισραηλινούς στο 36ο λεπτό του ματς και ο Τζέιμς με κάρφωμα πέτυχε το 74-68 (3:35'' για το τέλος). Ο Σπανούλης με δύο βολές έκανε το 74-70. Ο Χάινς πήρε το πέμπτο φάουλ στο 37' του Τζέιμς, ο οποίος κάθισε στον πάγκο και με 2/2 βολές έφερε τον Ολυμπιακό στο -2 (74-72). Ο Πλάνινιτς σημείωσε το 76-72 και ο Σπανούλης με 2/2 βολές έκανε το 76-74 στο 38'. Ο Πλάνινιτς με 1/2 βολές πέτυχε το 77-74 και ο Χάινς έφερε τον Ολυμπιακό σε απόσταση αναπνοής (77-76).

Ο Οχαγιόν αστόχησε σε δύο βολές, ενώ δεν κατάφερε να σημειώσει και καλάθι μετά από επιθετικό ριμπάουντ του Σμιθ, με τον Σπανούλη να πετυχαίνει το 77-78 στα 52,1'' πριν την εκπνοή. Ο Οχαγιόν και πάλι θα αστοχήσει σε δύο διαδοχικά σουτ για τη Μακάμπι, η οποία όμως ανανέωσε την επίθεση της σε 16,1 για το τέλος. Ο Σμιθ θα αστοχήσει, με τον Κώστα Παπανικολάου να πηγαίνει στη γραμμή των βολών.

Ο Έλληνας φόργουορντ αστόχησε στις δύο βολές, με τους γηπεδούχους να μην προλαβαίνουν να εκδηλώσουν επίθεση και τον Ολυμπιακό να φτάνει στο θετικό αποτέλεσμα με 78-77, σημειώνοντας την δεύτερη νίκη του στο "Top-16" της Ευρωλίγκας.

Τα δεκάλεπτα: 19-30, 33-44, 62-57, 77-78.

Μακάμπι Τελ Αβίβ (Μπλατ): Σμιθ 17(2), Λόγκαν 15(3), Τζέιμς 11, Χίκμαν 4, Ελιάχου 8, Ροθ, Πνίνι, Μέντλεϊ 2, Οχαγιόν 6, Πλάνινιτς 7, Τόμας, Λάντεσμπεργκ 7(1).

Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Χάινς 9, Άντιτς 3(1), Σπανούλης 24(4), Περπέρογλου 3(1), Σερμαντίνι 9, Σλούκας 5(1), Μαυροειδής, Γκετσεβίτσιους, Πρίντεζης 16, Παπανικολάου 3, Μάντζαρης 6(1).

Σπανούλης: "Δώσαμε τα πάντα"...

Ο Βασίλης Σπανούλης σχολίασε τα εξής: "Ήταν μία σπουδαία νίκη για εμάς. Προερχόμασταν από εντός έδρας ήττα, όλοι γνωρίζουν πώς και δε θέλαμε να φύγουμε από εδώ με την τέταρτη ήττα μας. Δώσαμε τα πάντα και παλέψαμε σκληρά.

Νομίζω πως είχαμε τον έλεγχο στο πρώτο ημίχρονο, αλλά στην τρίτη περίοδο δεν ήμασταν συγκεντρωμένοι και δεν εκτελέσαμε σωστά στην επίθεση, επιτρέποντας εύκολους πόντους στο transition.

Αλλά στο τέλος κάναμε ό,τι έπρεπε, ήμασταν δυνατοί, σταματήσαμε καίριες επιθέσεις των αντιπάλων και σκοράραμε μεγάλα καλάθια, φτάνοντας στην επικράτηση.

Προσπάθησα να αγωνιστώ αρκετά επιθετικά, να βρω τους συμπαίκτες μου. Προσπαθήσαμε να κρατήσουμε σωστούς χώρους, επειδή αυτό ήταν το πρόβλημά μας στις τελευταίες αναμετρήσεις. Καμία ομάδα στην Ευρώπη δεν αποδίδει καλά επί εννέα μήνες.

Σίγουρα η νίκη μας γεμίζει αυτοπεποίθηση εν όψει της συνέχειας του ΤΟΡ 16. Είναι πολύ δύσκολο να φύγεις νικητής από εδώ.

Είναι μία δύσκολη έδρα, με μία θαυμάσια ατμόσφαιρα κι η Μακάμπι Τελ Αβίβ ήθελε να κερδίσει το παιχνίδι πάρα πολύ, αλλά το ίδιο θέλαμε κι εμείς. Δεν υπάρχουν πολλές ομάδες, οι οποίες να μπορούν να νικήσουν εδώ".

Υπενθυμίζεται πως ο αρχηγός του Ολυμπιακού ήταν ο πρώτος σκόρερ με 24 πόντους  (4/9τρ, 3/6δ, 6/6β) ενώ πέτυχε και το νικητήριο καλάθι των Πειραιωτών 52'' πριν το φινάλε, παίρνοντας δικαιολογημένα το βραβείο του MVP της αναμέτρησης από την Euroleague.