Σάββατο 15 Σεπτεμβρίου 2012

ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ - ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ 1-2

Τέλος του αγώνα

90΄Μεγάλη ευκαιρία για τον ΠΑΣ. Ο Κάρολ σταματάει αρχικά τον Τζάνη και αμέσως μετά ο Ντε Βινσέντι σούταρε με την μπάλα να βρίσκει στα δάχτυλα του Κάρολ και να φεύγει κόρνερ.

88' Αλλαγή για τον ΠΑΣ. Ο Νικλητσιώτης παίρνει τη θέση του Πατσατζόγλου.

85' Αλλαγή για τον Ολυμπιακό. Ο Τζεμπούρ δίνει τη θέση του στον Φέισα.

84' Κίτρινη κάρτα στον Ιμπαγάσα του Ολυμπιακού.

81' Σέντρα του Ιμπαγάσα, κεφαλιά του Σιόβα, μπλοκάρει ο Φεγκρούς.

76' Κίτρινη κάρτα στον Μανωλά του Ολυμπιακού.

73' Αλλαγή για τον Ολυμπιακό. Ο Αμπντούν δίνει τη θέση του στον Φουστέρ.

72' Αλλαγή για τον ΠΑΣ. Ο Βίλα στη θέση του Γεωργίου.

69' Κίτρινη κάρτα στον Πάντο του ΠΑΣ.
68' Γκολ για τον ΠΑΣ Γιάννινα με σουτ από τον Γεωργίου Λάθ

67' Γκολ για τον Ολυμπιακό με σουτ από τον Τζεμπούρ Εξαιρετική πάσα 30 μέτρων του Ιμπαγάσα στον Αλγερινό ο οποίος σκόραρε με σουτ στην απέναντι γωνία του Φεγκρούς.

60' Γκολ για τον Ολυμπιακό με σουτ από τον Μήτρογλου O Αμπντούν έκλεψε την μπάλα από τον Τσουκαλά, τροφοδότησε σε θέση μέσα αριστερά τον Τζεμπούρ και ο Αλγερινός γύρισε την μπάλα δίνοντας έτοιμο γκολ στον Μήτρογλου που σκόραρε στην πρώτη επαφή του με τη μπάλα.

Ισόπαλες χωρίς σκορ οι δύο ομάδες στο ημίχρονο. Ο Ολυμπιακός είχε την κατοχή της μπάλας αλλά φάνηκε απειλητικός κυρίως από τις στημένες φάσεις. Ο ΠΑΣ κοίταξε πρωτίστως τα μετόπισθεν και ήθελε να χτυπήσει στην κόντρα. Τα κατάφερε μόλις μια φορά με τον Ντε Βινσέντι στο 40' να έχει δοκάρι. Ένα λεπτό νωρίτερα δοκάρι είχε και ο Ολυμπιακός σε καρφωτή κεφαλιά του Μανωλά.

45' Λήξη πρώτου ημιχρόνου με τις δύο ομάδες να είναι στο μηδέν.

42' Κίτρινη κάρτα στον Μοντέστο για «θέατρο», παρά το οτι αρχικά έδειξε πέναλτι. Σωστή, όμως η απόφασή του.

40' Δοκάρι για τον ΠΑΣ Γιάννινα. Ο Ντε Βινσέντι, φεύγει μόνος του, περνάει τον Κάρολ, αλλά το πλασέ του, σταματάει στο δεξί δοκάρι των «ερυθρόλευκων».

39' Δοκάρι για τον Ολυμπιακό με τον Μανωλά. Ο Ιμπαγάσα εκτέλεσε φάουλ, ο Μανωλάς έπιασε την κεφαλιά, αλλά η μπάλα σταματάει στο αριστερό δοκάρι του Φεγκρούς.

38' Κίτρινη κάρτα στον Κολοβέτσιο, του ΠΑΣ.

37' Σουτ του Αμπντούν, η μπάλα άουτ.

34' Καλή στιγμή για τον Ολυμπιακό με τον Σιόβα. Ο Μασάντο εκτέλεσε το φάουλ, στο δεύτερο δοκάρι ο Σιόβας έπιασε την κεφαλιά, αλλά η μπάλα φεύγει άουτ.

23' Καλός ο Ολυμπιακός, με τους Μασάντο, Ιμπαγάσα και Γκρέκο να είναι οι καλύτεροι μέχρι τώρα.

Διάθεση να ελέγξει τον ρυθμό και να "γυρίσει" την μπάλα, έχει ο Ολυμπιακός.

11' Σουτ του Γκρέκο, μπλοκάρει ο Φεγκρούς.

6' Σουτ του Γκρέκο, αλλά η μπάλα θα κοντράρει και θα φύγει κόρνερ.

5' Χωρίς καμία καλή στιγμή μέχρι τώρα το παιχνίδι.

1’ Η ΠΟΕΣΥ, η ΕΣΗΕΑ και ο ΠΣΑΤ κηρύττουν σιγή 5 λεπτών αντιδρώντας στις συνεχιζόμενες απειλές, αλλά και τις δολοφονικές επιθέσεις σε αθλητικούς συντάκτες που είναι και επιθέσεις κατά της Ελευθεροτυπίας και της Δημοκρατίας.

ΠΑΣ Γιάννινα (Γιάννης Χριστόπουλος): Φεγκρούς, Κολοβέτσιος, Πάντος, Μιχαήλ, Ντάσιος, Λίλα, Πατσατζόγλου, Τσουκαλάς, Γεωργίου, Ντε Βινσέντι, Ιλιτς.

Στον πάγκο: Ταμπάσης, Τζανής, Κεϊτά, Βίλα, Νικλητσιώτης, Οικονόμου, Κοροβέσης.

Ολυμπιακός (Λεονάρντο Ζαρντίμ): Κάρολ, Παπάζογλου, Χολέμπας, Σιόβας, Μανωλάς, Μοντέστο, Ιμπαγάσα, Γκρέκο, Αμπντούν, Μασάντο, Τζεμπούρ.

Στον πάγκο: Μέγιερι, Φέισα, Πάντελιτς, Μήτρογλου, Φετφτατζίδης, Φουστέρ, Τοροσίδης.

Διαιτητής: Κουκουλάκης (Ηρακλείου)
Βοηθοί: Σαραϊδάρης (Μακεδονία), Μερκενίδης (Μακεδονία)
Γήπεδο: «Ζωσιμάδες»