Κυριακή 2 Σεπτεμβρίου 2012

OΛΥΜΠΙΑΚΟΣ - ΛΕΒΑΔΕΙΑΚΟΣ 3-0 (Σιόβας 5' , Djebbour 38' , Mανιάτης 63' , Djebbour 75')))

Με τον καλύτερο τρόπο ο Ολυμπιακός έκανε ποδαρικό για τη νέα σεζόν στο Καραϊσκάκη, κερδίζοντας με 4-0 τον Λεβαδειακό, για την 2η αγωνιστική της Superleague. Η 4άρα (γκολ) των ερυθρολεύκων έφερε και 4άρα (βαθμών) στην διαφορά με τον αιώνιο αντίπαλο, Παναθηναϊκό. Νίκη ουσίας αλλά και εντυπώσεων για την ομάδα του Λεονάρντο Ζαρντίμ, που πρέπει να πάρει τα πάνω της και ψυχολογικά, εν όψει των αναμετρήσεων για το τσάμπιονς λιγκ και ειδικά το πρώτο ματς με την Σάλκε.

Σκόρερ δύο τερμάτων ο Τζιμπούρ, που έφτασε αμέσως τα 3 στο πρωτάθλημα, πρώτο γκολ με την ερυθρόλευκη για Μανιάτη και Σιόβα.

Φυσικά η ομάδα θέλει ακόμα δουλειά, ειδικά στο κέντρο και στην άμυνα, ενώ αριστερά καλύπτει το κενό του Μιραλάς καλύτερα ο Αμπντούν παρά ο Μασάντο.

ΤΕΛΙΚΟ 4-0

90' Δύο θα είναι τα λεπτά των καθυστερήσεων.

86' Αλλαγή για τον Ολυμπιακό. Ο Πάντελιτς στη θέση του Τζεμπούρ.

81' Αλλαγή για τον Ολυμπιακό. Ο Φετφατζίδης στη θέση του Αμπντούν.

76' Αλλαγή για το Λεβαδειακό. Ο Σαχπεκίδης στη θέση του Βασιλείου.

75' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟ, 4-0. Με αντεπίθεση που ξεκίνησε πίσω από την σέντρα, ο Αμπντούν έκανε κούρσα από αριστερά, έβγαλε σε κενή εστία τον Τζεμπούρ και ο Αλγερινός δεν δυσκολεύτηκε να σκοράρει.

73' Πρώτη αλλαγή για τον Ολυμπιακό: Ο Φουστέρ πέρασε στη θέση του Ιμπαγάσα, ο οποίος δέχθηκε το θερμό χειροκρότημα της εξέδρας.

70' Δεύτερη αλλαγή για τον Λεβαδειακό: Ο Κοτίτσας πέρασε στη θέση του Ζησόπουλου.

63' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟ, 3-0. Ο Αμπντούν γύρισε από αριστερά για τον Μανιάτη, ο οποίος πετάχτηκε στο πρώτο δοκάρι και με προβολή έσπρωξε την μπάλα στα δίχτυα.

57' Πρώτη αλλαγή για τον Λεβαδειακό: Ο Ναπολεόνι πέρασε στη θέση του Πόι.

56' Ο Χοσέμι πέφτει άτσαλα πάνω στον Αμπντούν και παρατηρείται με κίτρινη κάρτα.

55' Ο Τζεμπούρ αποφεύγει έναν αντίπαλο, βγαίνει σε θέση βολής, αλλά κρατάει περισσότερο από όσο πρέπει την μπάλα και χάνει την κατοχή.

50' Ο Αμπντούν γυρίζει από αριστερά, κανείς δεν βρίσκεται στο ύψος του πέναλτι, η μπάλα φτάνει στον Τοροσίδη, ο οποίος σουτάρει άουτ.

46' Έναρξη δευτέρου ημιχρόνου.

45+1' Λήξη του πρώτου ημιχρόνου.

44' Ο Βασιλείου πιάνει το σουτ λίγο έξω από την περιοχή, αλλά η μπάλα καταλήγει στην εξωτερική πλευρά των διχτύων.

39' Ο Πόι βλέπει την κίτρινη κάρτα.

38' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟ, 2-0. Ο Μασάντο εκτελεί το φάουλ και γεμίζει στην περιοχή, ο Κυριακίδης δεν ελέγχει την μπάλα, επωφελείται ο Τζεμπούρ και με δυνατό διαγώνιο σουτ μέσα από την περιοχή στέλνει την μπάλα στα δίχτυα.

30' Ο Αμπντούν βρίσκει χώρο και πιάνει το σουτ, αλλά ο Κυριακίδης πέφτει σωστά και επεμβαίνει.

Δουλεμένη και καλά οργανωμένη ομάδα ο Λεβαδειακός, πέραν της φάσης του γκολ, δεν έχει δεχτεί άλλη μεγάλη απειλή.

20' Καλή στιγμή για τον Ολυμπιακό. Ο Ιμπαγάσα έκανε την σέντρα από αριστερά, ο Μανιάτης έπιασε την κεφαλιά, αλλά η μπάλα έφυγε άουτ.

19' Προσωπική ενέργεια του Αμπντούν από δεξιά, αλλά το παράλληλο γύρισμα του Αλγερινού δεν φτάνει στον Τζεμπούρ.

15' Μακρινό σουτ από τον Μαχαίρα που έχει ανέβει, αλλά η προσπάθειά φεύγει εκτός εστίας.

10' Ο Ακόστα αναλαμβάνει την εκτέλεση, αλλά δεν ανησυχεί τον Κάρολ.

9' Ο Σιόβας χάνει παρακινδυνευμένα την μπάλα από τον Ροτζέριο, του κάνει φάουλ και δέχεται την κίτρινη κάρτα.

8' Στο έδαφος ο Μεντί, τηρεί το fair-play και βγάζει την μπάλα εκτός ο Μοδέστο. Η κατοχή ξανά στον Ολυμπιακό.

5' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟ, 1-0. Ο Χολέμπας εκτελεί το φάουλ με κομπίνα, η μπάλα βρίσκει στο τείχος, ο Σιόβας ευνοείται από τις κόντρες και με κοντινό πλασέ την στέλνει στα δίχτυα.

4' Φάουλ σε καλή θέση για τον Ολυμπιακό, το κερδίζει ο Τζεμπούρ.

1' Έναρξη του αγώνα. Στην σέντρα ο Ολυμπιακός.

Στον αγωνιστικό χώρο οι δύο ομάδες. Ενός λεπτού σιγή στην μνήμη του Απόστολου Παπουτσάκη.

Εννιά νίκες και δύο ισοπαλίες έχει ο Ολυμπιακός ως γηπεδούχος στις αναμετρήσεις με τον Λεβαδειακό.

Ολοκλήρωσαν το ζέσταμά τους οι δύο ομάδες, κατευθύνονται στα αποδυτήρια για τις τελευταίες οδηγίες.

O Φέισα ήταν ο τελευταίος ποδοσφαιριστής που απέκλεισε από την αποστολή ο Ζαρντίμ. Ξανά εκτός ο Σέρβος...

Έτσι, λοιπόν, τερματοφύλακας θα είναι ο Κάρολ, αριστερά στην άμυνα θα ξεκινήσει ο Χολέμπας, δεξιά ο Τοροσίδης, το δίδυμο των στόπερ θα αποτελείται από τους Σιόβα, Παπάζογλου, μπροστά τους στα χαφ θα βρίσκονται οι Μοδέστο, Μανιάτης, οργανωτικό ρόλο θα έχει ο Ιμπαγάσα, ενώ οι Μασάντο (αριστερά), Αμπντούν (δεξιά), Τζεμπούρ (κορυφή) θα συνθέτουν την επιθετική τριπλέτα.

Την ενδεκάδα που χρησιμοποίησε στην Βέροια εμπιστεύεται ο Ζαρντίμ. Με μοναδική διαφοροποίηση τον Παπάζογλου αντί του ανέτοιμου Κοντρέρας στο κέντρο της άμυνας.