Κυριακή 6 Ιανουαρίου 2013

Πανελευσινιακός - Ολυμπιακός 76-94: «Έντεκα στα έντεκα» με σούπερ Πρίντεζη ...

Χωρίς να συναντήσει ιδιαίτερες δυσκολίες, ο Ολυμπιακός πήρε την ενδέκατη νίκη του σε ισάριθμα ματς πρωταθλήματος, επικρατώντας στο «κλειστό» του Περιστερίου 94-76 του Πανελευσινιακού.

Με απόλυτο πρωταγωνιστή τον Γιώργο Πρίντεζη, ο οποίος πέτυχε 20 πόντους με 8/8 δίποντα (!), οι «ερυθρόλευκοι» πέρασαν άνετα από το Περιστέρι. Το πρώτο δεκάλεπτο βρήκε προηγούμενη την ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα (21-18), χάρις σε καλάθι του Κώστα Παπανικολάου, ο οποίος για ακόμα ένα παιχνίδι βρέθηκε σε πολύ καλή κατάσταση.

Προς τα μισά της δεύτερης περιόδου ο Ολυμπιακός αύξησε το προβάδισμά του, με τους Παπανικολόπουλο και Λιακόπουλο να κρατούν το σκορ για τους γηπεδούχους. Ο Περπέρογλου με δύο βολές ανέβασε τη διαφορά στο +10 (33-43). Ο Σλούκας με δίποντο έγραψε το σκορ ημιχρόνου (45-38).

Στην επανάληψη ο Μαυροειδής ανέβασε τη διαφορά στο +12, με τον Πανελευσινιακό να παίρνει πόντους από τους Τσιάκο, Παπανικολόπουλο και Λιακόπουλο.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο ο Ολυμπιακός διατήρησε το προβάδισμα, με τον Γκετσεβίτσιους να ανεβάζει κι' άλλο τη διαφορά με σουτ τριών πόντων (75-60). Από 'κει και πέρα το ματς είχε διαδικαστικό χαρακτήρα, με τον Ολυμπιακό να επικρατεί 94-76 του Πανελευσινιακού.

Τα δεκάλεπτα: 18-21, 38-45, 52-67, 76-94.

Πανελευσινιακός (Σκαραφίγκας): Νίκου 3(1), Παπανικολόπουλος 17(3), Παπανικολάου, Δημάκος, Μαγκουνής 10(1), Λιακόπουλος 17, Δεληγιάννης 3, Καμπ 4, Τσιάκος 18(1), Μαντζιώρης, Αβραμίδης 4.
Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Χάινς, Λο 6, Άντιτς 10(2), Σπανούλης 8, Περπέρογλου 10, Σερμαντίνι 5, Σλούκας 8(1), Μαυροειδής 6, Γκετσεβίτσιους 13(3), Πρίντεζης 20(1), Παπανικολάου 3, Μάντζαρης 5(1).