Κυριακή 16 Δεκεμβρίου 2012

Ολυμπιακός - Ηλυσιακός 113-75...

Ο Ολυμπιακός βρήκε αντίσταση από τον Ηλυσιακό στα πρώτα είκοσι λεπτά, όμως στην επανάληψη ανέβασε την απόδοση του και έφτασε εύκολα στην δέκατη νίκη του στο πρωτάθλημα με 113-75.

Με αυτόν τον τρόπο, οι Πειραιώτες έφτασαν τις δέκα νίκες σε ισάριθμες αναμετρήσεις στο πρωτάθλημα της Basket League ΟΠΑΠ.

Ο αγώνας:

Ο Ολυμπιακός μπήκε δυνατά στην αναμέτρηση και κατάφερε να επιβάλει το παιχνίδι, ενώ παράλληλα θέλησε να δημιουργήσει μία διαφορά ασφαλείας από τα πρώτα λεπτά κόντρα στον Ηλυσιακό. Ο Γιώργος Πρίντεζης, λοιπόν στο τέταρτο λεπτό του αγώνα σημείωσε το 11-3 για τους "ερυθρόλευκους", με τον φόργουορντ του Ολυμπιακού να πετυχαίνει και το 13-3.

Παρόλα αυτά, ο Ηλυσιακός αντέδρασε και με τον Στόγκλιν μείωσε σε 15-5. Ο Τζόουνς με δύο εύστοχες βολές έκανε το 15-7, ενώ ο ίδιος παίκτης σημείωσε και το 17-12. Ο Ηλυσιακός μείωσε ακόμα περισσότερο με τον Δορκοφίκη σε 19-16 για να κλείσει τελικό το πρώτο δεκάλεπτο με 21-18, έπειτα από δύο εύστοχες βολές του Τζος Πάουελ.

Στην δεύτερη περίοδο, ο Στόγκλιν με εύστοχο σουτ τριών πόντων έκανε το 28-28, δίνοντας συνέχεια στην πολύ καλή εμφάνιση της ομάδας. Στο 17ο λεπτό του παιχνιδιού ο Στόγκλιν και πάλι με ακόμα ένα τρίποντο έφερε τον Ηλυσιακό σε απόσταση αναπνοής (40-38). Ο Κώστας Σλούκας με τρίποντο πέτυχε το 50-41 και ο Στόγκλιν με 2/2 βολές μείωσε σε 52-42.

Ο Γκετσεβίτσιους με τρίποντο πέτυχε το 55-43, λίγο πριν το τέλος σκορ τελικά με το οποίο πήγαν οι δύο ομάδες στα αποδυτήρια.

Τα δεκάλεπτα: 21-18, 55-43, 82-58, 113-75

Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Χάινς 9, Λο, Σπανούλης 2, Σλούκας 13(3), Μαυροειδής 7, Πάουελ 14, Γκετσεβίτσιους 17(3), Πρίντεζης 24, Παπανικολάου 18(2), Μάντζαρης, Γεωργάκης 5, Κατσίβελης 4.

Ηλυσιακός (Ζευγώλης): Αράπης 2, Αποστολίδης 5, Χατζής 2, Σπανός, Δορκοφίκης 12(1), Αντωνάκης 7(1), Βαρνάβας, Σπυριδωνίδης, Τζόουνς 13, Παραγιός 2, Στόγκλιν 32(3).