Κυριακή 9 Δεκεμβρίου 2012

Ρέθυμνο - Ολυμπιακός 64-78...

Το Ρέθυμνο ζόρισε τον Ολυμπιακό για ένα ημίχρονο, με τους "ερυθρόλευκους" να ανεβάζουν την απόδοση τους στην επανάληψη και να φτάνουν στην ένατη νίκη τους σε ισάριθμα ματς στο πρωτάθλημα με 78-64.

Ο Ολυμπιακός ανέβασε την απόδοση του στο δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης με το Ρέθυμνο και κατάφερε να φτάσει στο θετικό αποτέλεσμα με 78-64.

Αυτή ήταν η ένατη διαδοχική νίκη των "ερυθρολεύκων" στο πρωτάθλημα σε ισάριθμες αγωνιστικές της Basket League ΟΠΑΠ.

Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να ελέγξουν τον ρυθμό του ματς από τα πρώτα λεπτά, αλλά το Ρέθυμνο κατάφερε από το 8' μέχρι το 12' να περάσει μπροστά στο σκορ. Οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα βελτιώθηκαν με την είσοδο των Κάιλ Χάινς, Έισι Λο και βρέθηκαν στο ημίχρονο μπροστά στο σκορ με 29-37.

Στην επανάληψη ο Ολυμπιακός διατήρησε το προβάδισμα του, βρήκε λύσεις από την περιφέρεια (η διαφορά έφτασε και τους 21 πόντους, 49-70 στο 37') και δεν δυσκολεύτηκε να φτάσει στο θετικό αποτέλεσμα.

Από τους Πειραιώτες ο Κάιλ Χάινς σημείωσε 15 πόντους, ενώ ο Γιώργος Πρίντεζης πέτυχε 13. Για το Ρέθυμνο ο Μπρεντ Πέτγουεϊ τελείωσε τον αγώνα με 16 πόντους, ενώ ο Κάρτερ πρόσθεσε 13.

Ο αγώνας:

Ο Ολυμπιακός προσπάθησε να επιβάλει το παιχνίδι απέναντι στο Ρέθυμνο, με τον Πάουελ να σημειώνει το 4-6 και με κάρφωμα να πετυχαίνει το 4-8 για τους παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα. Ο Ντούβνιακ έκανε το 8-10 και ο Παπανικολάου ανέβασε την διαφορά και πάλι στους τέσσερις πόντους (8-12).

Ο Σπανούλης με 1/2 βολές έκανε το 8-13, ενώ ο Κάρτερ με δύο εύστοχες βολές μείωσε στους τρεις πόντους για τους Κρητικούς (10-13). Ο Κάρτερ έκανε το 16-15, πραγματοποιώντας πολύ καλή εμφάνιση, με το πρώτο δεκάλεπτο να κλείνει στο 18-15, έπειτα από κάρφωμα του Αμερικανού του Ρεθύμνου.

Στην δεύτερη περίοδο, στο παρκέ θα περάσει ο Νέστορας Κόμματος για τους γηπεδούχους, όπως και ο Κάιλ Χάινς για τον Ολυμπιακό. Ο Αμερικανός των "ερυθρολεύκων" πέτυχε εύκολους πόντους για τους Πειραιώτες, δίνοντας προβάδισμα τριών πόντων στην ομάδα του (24-27 με καλάθι και εύστοχη συμπληρωματική βολή). Ο Κάιλ Χάινς με ακόμα ένα κάρφωμα ανέβασε την διαφορά στους τέσσερις πόντους για τον Ολυμπιακό, ενώ ο Νέστορας Κόμματος πέτυχε στο 18ο λεπτό το 29-33.

Ανέβασε την απόδοση του

Ο Βασίλης Σπανούλης σημείωσε το 29-35, με τον Έισι Λο να διαμορφώνει το σκορ με το οποίο οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια (29-37). Είναι χαρακτηριστικό πώς οι Κρητικοί είχαν 2/12 τρίποντα (Από ένα Τσόχλας, Πέτγουεϊ) και ο Ολυμπιακός 1/10 (Πρίντεζης).

Στο δεύτερο ημίχρονο οι Πειραιώτες έλεγξαν πλήρως το παιχνίδι και σταδιακά αύξησαν την διαφορά τους από τους Κρητικούς, οι οποίοι δεν μπορούσαν να βρουν λύσεις για να πλησιάσουν το καλάθι του Ολυμπιακού. Ο Κάρτερ με κάρφωμα μείωσε σε 33-41 και ο Μάντζαρης με εύστοχο σουτ τριών πόντων ανέβασε την διαφορά στους 13 πόντους (33-46).

Ο Μάντζαρης τέσσερα λεπτά πριν το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου έκανε το 33-50, με τον Μπρεντ Πέτγουεϊ, ο οποίος ήταν σε εξαιρετική κατάσταση να μειώνει σε 40-54. Οι Πειραιώτες τελικά κατάφεραν να βρεθούν στο 30ο λεπτό του αγώνα στο +14 (42-56).

Στα τελευταία δέκα λεπτά ο Γιώργος Πρίντεζης έκανε το 47-64 για τον Ολυμπιακό και ο Κάιλ Χάινς πέτυχε το 49-66. Ο Ντούβνιακ τρία λεπτά πριν το τέλος της αναμέτρησης έκανε το 51-70, με τον Νέστορα Κόμματο να σημειώνει το 56-74. Με αυτόν τον τρόπο ο Ολυμπιακός κατάφερε να φτάσει στο θετικό αποτέλεσμα με 78-64, σημειώνοντας την ένατη νίκη του σε ισάριθμα παιχνίδια στο πρωτάθλημα.

Τα δεκάλεπτα: 18-15, 29-37, 42-56, 64-78.

Ρέθυμνο (Κουφός): Χορν, Καλλινικίδης, Κόλιμον 2, Αγγελόπουλος 7(1), Τσόχλας 5(1), Ντούβνιακ 7, Κόμματος 11(1), Κάρτερ 13, Λάτοβιτς 3(1), Πέτγουεϊ 16(2).

Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Χάινς 15, Λο 8, Άντιτς, Σπανούλης 11(2), Περπέρογλου, Σλούκας 7(1), Μαυροειδής 1, Πάουελ 7, Γκετσεβίτσιους 5(1), Πρίντεζης 13(1), Παπανικολάου 6, Μάντζαρης 5(1).