Παρασκευή 14 Δεκεμβρίου 2012

Ολυμπιακός - Μιλάνο 82-81

Ο Ολυμπιακός χωρίς να εντυπωσιάσει έκανε το καθήκον του, καθώς νίκησε δύσκολα στο ΣΕΦ τη Μιλάνο με 82-81, τερματίζοντας τελικά στην δεύτερη θέση του ομίλου του. Άστοχος στο τέλος ο Λάνγκφορντ για τους Ιταλούς.

Οι Πειραιώτες έκαναν το καθήκον τους κόντρα στους Ιταλούς, τερματίζοντας τελικά την δεύτερη θέση του ομίλου τους στην πρώτη φάση της Ευρωλίγκας.

Ο Ολυμπιακός, λοιπόν πήρε το θετικό αποτέλεσμα όμως και η Ζαλγκίρις επικράτησε της Εφές στο Κάουνας. Έτσι, οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα τερμάτισαν στην δεύτερη θέση του γ' ομίλου και στο "Top-16" θα βρεθούν στο Στ' όμιλο, ενώ δεν θα έχουμε και ελληνικό εμφύλιο, καθώς ο Παναθηναϊκός θα βρίσκεται στο Ε' όμιλο.

Οι "ερυθρόλευκοι" θα έχουν στον όμιλο τους τις Μακάμπι Τελ Αβίβ, Μπαρτσελόνα, Χίμκι, Σιένα, Μπεσίκτας, Φενέρμπαχτσε και Κάχα Λαμποράλ.

Ο αγώνας:

Η Μιλάνο ξεκίνησε δυνατά την αναμέτρηση και κατάφερε με τον Γιάννη Μπουρούση να προηγηθεί στα πρώτα λεπτά του αγώνα με 3-6. Ο Ολυμπιακός στη συνέχεια ανέβασε την απόδοση του και με κάρφωμα του Τζος Πάουελ βρέθηκε μπροστά στο σκορ με 12-8, περίπου τέσσερα λεπτά πριν ολοκληρωθεί το πρώτο δεκάλεπτο του παιχνιδιού.

Στη συνέχεια, ο Κιθ Λάνγκφορντ με τέσσερις διαδοχικούς πόντους του ισοφάρισε για τους παίκτες του Σέρτζιο Σκαριόλο σε 12-12. Ο Γιάννης Μπουρούσης με πέντε πόντους σημείωσε το 12-17 για τη Μιλάνο, ενώ το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε με τους φιλοξενούμενους να προηγούνται με 19-16, καθώς ο Κάιλ Χάινς φρόντισε να μειώσει για τους Πειραιώτες λίγο πριν το τέλος.

Στην δεύτερη περίοδο ο Ολυμπιακός ανέβασε την απόδοση του, αλλά οι Ιταλοί έβρισκαν λύσεις με τα τρίποντα του Μέλλι και βρέθηκαν στο  +6 (21-27) . Ο Χάινς μείωσε σε 23-27 και ο Στράτος Περπέρογλου έφερε τους "ερυθρόλευκους" στο καλάθι απέναντι στη Μιλάνο (25-27).

Οι Μέλλι και Στίπτσεβιτς με δύο εύστοχα σουτ τριών πόντων έκαναν το 27-33, με τον Ολυμπιακό να ανεβάζει την απόδοση του σε εκείνο το σημείο και με τον Παπανικολάου, ο οποίος ευστόχησε σε σουτ τριών πόντων ισοφάρισε σε 34-34. Ο Ολυμπιακός στο 1:58'' πριν το ημίχρονο με τον αρχηγό της ομάδας, Βασίλη Σπανούλη να δίνει το... σύνθημα της αντεπίθεσης πέρασε μπροστά και κατάφερε με εύστοχο σουτ τριών πόντων να δώσει αέρα επτά πόντων στον Ολυμπιακό (45-38).

Διατήρησε την συγκέντρωση του

Με την έναρξη της τρίτης περιόδου ο Ολυμπιακός έδειχνε να ελέγχει το ματς. Ο Κώστας Παπανικολάου με δύο εύστοχες βολές σημείωσε το 51-45 για τους γηπεδούχους, ενώ ο Λάνγκφορντ μείωσε σε 53-50. Παρόλα αυτά και πάλι ο Παπανικολάου ανέβασε την διαφορά στους πέντε πόντους για τους παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα, οι οποίοι παρά τις προσπάθειες των Ιταλών να διατηρηθούν κοντά είχαν τον ρυθμό της αναμέτρησης.

Έπειτα ο Ολυμπιακός με τον Έισι Λο πέτυχε το 60-52 για να μειώσει ο Τζεντίλε σε 60-54. Ο Γιάννης Μπουρούσης με εύστοχο σουτ τριών πόντων έφερε την διαφορά στους τρεις (60-57), αλλά ο Τζος Πάουελ έκανε το 62-57. Ο Τζεντίλε μείωσε σε 62-59, με τον νεαρό Ιταλό να φέρνει την Μιλάνο σε απόσταση αναπνοής. Τελικά το τρίτο δεκάλεπτο θα βρει τις δύο ομάδες στο 62-62.

Στα τελευταία δέκα λεπτά του αγώνα ο Στράτος Περπέρογλου και ο Κάιλ Χάινς έκαναν το 68-64, δύο λεπτά από την έναρξη της τελευταίας περιόδου της αναμέτρησης. Ο Μέλλι μείωσε σε 68-66, αλλά ο Κάιλ Χάινς έκανε το 70-66, αναγκάζοντας τον Σέρτζιο Σκαριόλο να καλέσει τάιμ άουτ.

Ο Κουκ με εύστοχο σουτ τριών πόντων μείωσε σε 72-71. Οι δύο ομάδες υπέπεσαν σε διαδοχικά λάθη και ο Κιθ Λάνγκφορντ έδωσε το προβάδισμα τρία λεπτά πριν το τέλος στους Ιταλούς (72-73). Ο Γιώργος Πρίντεζης σημείωσε το 74-73, αλλά και πάλι ο Λάνγκφορντ έκανε το 74-75 για τους φιλοξενούμενους. Ο Σπανούλης έκανε το 76-75 με 2/3 βολές και ο Μπουρούσης με επίσης 2/2 βολές έδωσε το προβάδισμα στους Ιταλούς (76-77).

Ο Κάιλ Χάινς με ένα παλικαρίσιο καλάθι σημείωσε το 78-77, αλλά ο Μπουρούσης και πάλι με κάρφωμα σημείωσε το 78-79. Ο Κώστας Παπανικολάου, όμως ευστόχησε σε σουτ τριών πόντων, πετυχαίνοντας το 81-79 και ο Χέρστον με 1/2 βολές πέτυχε το 81-80.

Ο Έισι Λο έκανε το 82-80 με 1/2 βολές, αλλά ο Λάνγκφορντ θα αστοχήσει σε μία βολή έπειτα από το ΄φάουλ του έγινε, με τον Κώστα Παπανικολάου να έχει 0/2. Στην τελευταία φάση του ματς ο Κιθ Λάνγκφορντ επιχείρησε σουτ τριών πόντων, στο οποίο αστόχησε, με τον Ολυμπιακό να φτάνει τελικά στη νίκη με 82-81.

Τα δεκάλεπτα: 16-19, 45-38, 62-62, 82-81.

Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Χάινς 16, Λο 14(1), Άντιτς, Σπανούλης 18(1), Περπέρογλου 6, Σλούκας 1, Μαυροειδής, Πάουελ 10, Γκετσεβίτσιους, Πρίντεζης 2, Παπανικολάου 12(2), Μάντζαρης 3(1).

Μιλάνο (Σκαριόλο): Στίπτσεβιτς 3(1), Χέρστον 7, Φώτσης 5(1), Κουκ 9(2), Τζιότι 2, Μπουρούσης 13(1), Μέλλι 8(2), Λάνγκφορντ 21, Τζεντιλε 13, Χέντριξ, Μπαζίλε.