Σάββατο 22 Δεκεμβρίου 2012

Καβάλα - Ολυμπιακός 55-87...

Στον τελικό του Κυπέλλου Ελλάδας για 6η συνεχόμενη χρονιά και 17η στην ιστορία του προκρίθηκε ο Ολυμπιακός, που νίκησε 87-55 την Καβάλα στο κλειστό της Καλαμίτσας, στον νοκ άουτ ημιτελικό.

Οι «ερυθρόλευκοι», που θα διεκδικήσουν το 10ο τρόπαιο στην ιστορία τους στην διοργάνωση, δεν είχαν κανένα πρόβλημα κόντρα στους «αργοναύτες» και έχοντας κορυφαίους τους Χάινς (14π.) Σπανούλη (10π. και 11 ασίστ), Άντιτς (8π. και 10ριμπ.) και γενικότερα άρτια ομαδική λειτουργία (29 ασίστ) για ένα ακόμη παιχνίδι, «σφράγισαν» το εισιτήριο για έναν ακόμα τελικό. Άστοχοι και με πολλά λάθη οι γηπεδούχοι, είχαν μοναδικό διακριθέντα τον Πάνος με 11 πόντους.

Ο αγώνας:

Ο Ολυμπιακός μπήκε φουριόζος στον ημιτελικό και προηγήθηκε 15-4 στο 5΄. Σπανούλης και Χάινς έκαναν ο,τι ήθελαν την άμυνα της Καβάλας, που έκανε το ένα λάθος μετά το άλλο (8 στο δεκάλεπτο!) και δεν μπορούσε να βρει λύσεις κόντρα στην εξαιρετικά «διαβασμένη» άμυνα των πρωταθλητών. Οι «ερυθρόλευκοι» έτρεχαν στον αιφνιδιασμό, είχαν καλές συνεργασίες και με τον Παπανικολάου να κάνει για μία ακόμη φορά κατάθεση ενέργειας στο παρκέ, προηγήθηκαν με +17 στο τέλος της πρώτης περιόδου. Στην αντίπερα όχθη ο Γκράντι έβρισκε συνεχώς σίδερο (0/9 στο ημίχρονο) και οι «αργοναύτες» κακή αγωνιστική συμπεριφορά.

Η άνοδος του Γκαγκαλούδη και κάποια διαστήματα απροσεξίας των φιλοξενούμενων στην επίθεση, επέτρεψαν στην Καβάλα να μειώσει τη διαφορά (14-25 στο 13΄). Στη συνέχεια, ο Ολυμπιακός βρήκε ξανά ρυθμό, Σπανούλης-Περπέρογλου σκόραραν συνεχώς ο Μάντζαρης να αμυνόταν υποδειγματικά και έτσι ο πρωταθλητής προηγήθηκε με 24 πόντους (39-15 στο 17΄). Το πόδι παρέμεινε στο «γκάζι» μέχρι το ημίχρονο, η Καβάλα είχε 6/31 σουτ εντός παιδιάς και το ημίχρονο τελείωσε με τους «ερυθρόλευκους» 29 πόντους μπροστά. (48-19).

Πιο ισορροπημένο ήταν το παιχνίδι στο πρώτο πεντάλεπτο του τρίτου δεκαλέπτου, λόγω του ότι ο Ολυμπιακός είχε «καθαρίσει» την πρόκριση και είχε στο μυαλό του να προσφέρει θέαμα, αλλά και να κάνει συντήρηση δυνάμεων ενόψει των αγώνων Ευρωλίγκας που ακλουθούν. Η διαφορά πάντως, παρέμενε σταθερά κοντά στους 30 πόντους στο 25΄ (28-59 στο 25΄ και 36-65 στο 30΄), με τους Άντιντς-Πάουελ να πρωταγωνιστούν για τους φιλοξενούμενους και τον Πάνος για τους γηπεδούχους.

Ίδιο ήταν το σκηνικό και στο τελευταίο δεκάλεπτο, με τον Μπαρτζώκα να δοκιμάζει πράγματα (Πάουελ και Χάινς έπαιξαν αρκετή ώρα μαζί), τον Ολυμπιακό να έχει καλή κυκλοφορία της μπάλας, αμυντική συνοχή και υπεροχή στα ριμπάουντ, με αποτέλεσμα η διαφορά να πάει στο +34 (38-72 στο 33΄). Με επί μέρους 9-2 η Καβάλα μείωσε σε 74-47 πέντε λεπτά πριν το τέλος, αλλά μέχρι εκεί. Οι φιλοξενούμενοι με συνεχόμενα καλάθια του Γκετσεβίτσιους, πήγαν και πάλι τη διαφορά στο +30, για να πάρουν τελικά το ροζ φύλλο με το τελικό 87-55.

Τα δεκάλεπτα: 6-23, 19-48, 36-65, 55-87.

Καβάλα (Άγγελος Κορωνιός): Πάνος 11, Αράπης 4, Γκαγκαλούδης 9 (1), Καλαμπάκας 7 (1), Κρστέφσκι 6, Στυλιανού 1, Στεφανίδης 9 (1), Γκράντι 2 (0/10 σουτ), Πιεβάλιτσα, Ίλιεφ, Βελισσαρίου 6, Μίτροβιτς.
Ολυμπιακός (Γιώργος Μπαρτζώκας): Χάινς 14, Παπανικολάου 4, Άντιτς 8 (1), Σπανούλης 10 (2), Περπέρογλου 5 (1), Μάντζαρης 5, Σλούκας 6 (1), Μαυροειδής 5, Πάουελ 8, Γκετσεβίτσιους 13 (3), Κατσίβελης 2, Πρίντεζης 6.

* Εκτός δωδεκάδας του Ολυμπιακού έμεινε ο Έισι Λο που ταλαιπωρείται από ίωση. Πάντως, δεν τίθεται θέμα μη συμμετοχής του στο ματς της Πέμπτης με την Κάχα Λαμποράλ στη Βιτόρια για τη 1η αγωνιστική του Top-16.