Πέμπτη 27 Δεκεμβρίου 2012

Κάχα Λαμποράλ - Ολυμπιακός 82-74...

Στην πρεμιέρα του TOP-16 ο Ολυμπιακός ξεκίνησε με το... αριστερό, χάνοντας από την Κάχα με σκορ 82-74.

Με ήττα άρχισε τις υποχρεώσεις του στο "Top-16" της Ευρωλίγκας ο Ολυμπιακός, ο οποίος υπέκυψε στο... άντρο της Κάχα Λαμποράλ (82-74).

Οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα δεν κατάφεραν να ακολουθήσουν τον ρυθμό των γηπεδούχων στο δεύτερο ημίχρονο, ενώ ο Τζος Πάουελ δεν ήταν σε καλή βραδιά και ο Κάιλ Χάινς φορτώθηκε με φάουλ (συμπλήρωσε τα πέντε στο 34').

Ο αγώνας:

Η Κάχα Λαμποράλ ξεκίνησε δυνατά την αναμέτρηση και με την βοήθεια του κόσμου της κατάφερε να αιφνιδιάσει τον Ολυμπιακό. Οι γηπεδούχοι είχαν ανεβάσει τον ρυθμό τους και δημιούργησαν πολλά προβλήματα στους παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα, με αποτέλεσμα στο δεύτερο λεπτό της αναμέτρησης να αποσπαστούν με πέντε πόντους (9-4) έπειτα από καλάθι και εύστοχη συμπληρωματική βολή του Όλεσον.

Ο Λάμπε ένα λεπτό αργότερα ανέβασε την διαφορά στους επτά πόντους (11-4), όμως σε εκείνο το σημείο πήρε την κατάσταση στα χέρια του ο αρχηγός των "ερυθρολεύκων" Βασίλης Σπανούλης. Ο Έλληνας γκαρντ με εύστοχο σουτ τριών πόντων και συμπληρωματική βολή, αλλά και καλάθι-φάουλ έριξε την διαφορά στους τέσσερις πόντους για τον Ολυμπιακό απέναντι στην Κάχα (15-11).

Οι Πειραιώτες θα ελέγξουν σταδιακά την αναμέτρηση και με τον Κάιλ Χάινς θα πάρουν προβάδισμα τριών πόντων (17-20) για να κλείσουν τελικά το πρώτο δεκάλεπτο με 24-19, καθώς ο Νοτσιόνι μείωσε για την Κάχα Λαμποράλ στην τελευταία επίθεση της περιόδου.

Με την έναρξη του δεύτερου δεκαλέπτου ο Έισι Λο ανέβασε την διαφορά στους έντεκα πόντους για τον Ολυμπιακό, ο οποίος διατηρούσε το προβάδισμα του, χωρίς δυσκολίες απέναντι στους Βάσκους (19-30 στο 12').

Οι γηπεδούχοι μείωσαν σε 22-30, αλλά ο Πέρο Άντιτς με εύστοχο σουτ τριών πόντων έφερε και πάλι την διαφορά στους 11 πόντους (22-33). Ο Όλεσον με δύο εύστοχες βολές σημείωσε το 24-33, με τον Ερτέλ στο 16ο λεπτό να ρίχνει την διαφορά στους έξι πόντους (29-35). Ο Στράτος Περπέρογλου με εύστοχο σουτ τριών πόντων πέτυχε το 29-38 για να μειώσει ο Όλεσον και πάλι με 1/2 βολές σε 30-38 (2:55'' πριν το ημίχρονο).

Ο Μπιέλιτσα με τρίποντο μείωσε σε 33-40 και ο Ερτέλ έφερε την Κάχα Λαμποράλ σε απόσταση αναπνοής από τον Ολυμπιακό, ρίχνοντας την διαφορά στους πέντε (35-40). Οι Βάσκοι συνέχισαν να πιέζουν, με τους παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα να κλείνουν τελικά το ημίχρονο με προβάδισμα τεσσάρων πόντων κόντρα στην Κάχα (44-40).

Ισορρόπησε και έλεγξε το ματς η Κάχα...

Στην τρίτη περίοδο η Κάχα Λαμποράλ μπήκε δυνατά στο παιχνίδι και πάλι και κατάφερε να περάσει μπροστά στο σκορ με καλάθι και εύστοχη συμπληρωματική βολή του Ματσέι Λάμπε (47-46). Οι δύο ομάδες συνέχισαν να συμβαδίζουν στο σκορ, με τον Μπραντ Όλεσον να δίνει "αέρα" τεσσάρων πόντων στην ομάδα του (54-50), αναγκάζοντας τον Γιώργο Μπαρτζώκα να καλέσει τάιμ άουτ.

Ο Ερτέλ σημείωσε το 56-53, ενώ ο ίδιος παίκτης με εύστοχο σουτ τριών πόντων ανέβασε την διαφορά στους έξι για τους γηπεδούχους, οι οποίοι είχαν ανεβάσει την απόδοση τους και έλεγχαν το ματς. Ο Πλάις με δύο εύστοχες βολές πέτυχε το 61-53, με τον Ολυμπιακό να έχει πρόβλημα κάτω από το καλάθι. Ο Έισι Λο με δύο εύστοχες βολές σημείωσε το 61-55 και ο Πλάις και πάλι ανέβασε την διαφορά στους οκτώ πόντους (63-55).

Οι παίκτες του Ζαν Τάμπαν, μάλιστα με τη λήξη της περιόδου κατάφεραν να εκτοξεύσουν την διαφορά στους 12 πόντους, ύστερα από εύστοχο σουτ τριών πόντων του Φερνάντο Σαν Εμετέριο (67-55).

Στα τελευταία δέκα λεπτά της αναμέτρησης ο Βασίλης Σπανούλης μείωσε σε 67-58 και οι Βάσκοι πέτυχαν το 69-58. Ο Κώστας Παπανικολάου με ακόμα ένα εύστοχο σουτ τριών πόντων μείωσε σε 69-61 για να κάνει με 1/2 βολές ο Ματσέι Λάμπε το 70-61 στο 32ο λεπτό του αγώνα.

Ο Πέρο Άντιτς με τρίποντο έκανε το 72-64, μειώνοντας για τον Ολυμπιακό, αλλά ο Λάμπε έφερε την διαφορά στους δέκα πόντους (74-64). Στο 34ο λεπτό του αγώνα ο Κάιλ Χάινς συμπλήρωσε πέντε φάουλ και πέρασε στο πάγκο, με τον Πάουελ να παίρνει τη θέση του στο παρκέ. Ο Λάμπε έκανε το 75-64 για την Κάχα, η οποία έδειχνε να ελέγχει τον αγώνα.

Ο Λάμπε και πάλι ανέβασε την διαφορά στους 13 πόντους (77-64), με τον Ολυμπιακό να συνεχίζει να αστοχεί σε διαδοχικά σουτ τριών πόντων. Ο Γιώργος Πρίντεζης μείωσε σε 77-66 και ο Νοτσιόνι ανέβασε την διαφορά στους 14 πόντους (80-66), 3:43'' πριν το τέλος. Ο Πέρο Άντιτς έκανε το 80-68 και ο Βασίλης Σπανούλης με δύο εύστοχες βολές έκανε το 80-70.

Ο Άντιτς μείωσε σε 80-72, όμως ο Ολυμπιακός πολύ δύσκολα θα γυρνούσε την εις βάρος του κατάσταση. Έτσι, η Κάχα Λαμποράλ κατάφερε να φτάσει στη νίκη με 82-74 απέναντι στους Πειραιώτες και να αρχίσει με το δεξί τις υποχρεώσεις της στο "Top-16" της Ευρωλίγκας.

Τα δεκάλεπτα: 19-24, 40-44, 67-55, 82-74.

Κάχα Λαμποράλ (Τάμπακ): Κουκ, Νοτσιόνι 11(1), Μ. Μπιέλιτσα, Σαν Εμετέριο 6(2), Πλάις 5, Ερτέλ 13(1), Όλεσον 15(1), Λάμπε 25, Ν. Μπιέλιτσα 5(1), Κουζέρ 2.

Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Χάινς 6, Λο 5, Άντιτς 13(3), Σπανούλης 18(2), Περπέρογλου 7(1), Μαυροειδής, Πάουελ, Γκετσεβίτσιους 5(1), Πρίντεζης 10, Παπανικολάου 10(2), Μάντζαρης.