Κυριακή 24 Φεβρουαρίου 2013

Ολυμπιακός - Περιστέρι 105-57...

Ο Ολυμπιακός διέλυσε το Περιστέρι στο ΣΕΦ με 105-57, χωρίς τον Βασίλη Σπανούλη, σημειώνοντας την 17η νίκη του στο πρωτάθλημα, έδειξε ότι βρίσκεται σε εξαιρετική κατάσταση και πλέον στρέφει την προσοχή του στο ματς με την Μπεσίκτας στην Κωνσταντινούπολη.

Αυτή ήταν η 17η νίκη για την ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα σε 18 αναμετρήσεις στο πρωτάθλημα της Basket League ΟΠΑΠ.

Ο Έλληνας προπονητής άφησε εκτός δωδεκάδας τον αρχηγό της ομάδας, Βασίλη Σπανούλη, ο οποίος ταλαιπωρείται από ίωση, ενώ ο Δημήτρης Κατσίβελης που ήταν και εκείνος αμφίβολος αγωνίστηκε κανονικά. Από τον Ολυμπιακό ο Στράτος Περπέρογλου πραγματοποίησε πολύ καλή εμφάνιση, όπως και ο Μαρτίνας Γκετσεβίτσιους.

Ο Λιθουανός γκαρντ των Πειραιωτών σε 18 λεπτά χρόνου συμμετοχής σημείωσε 19 πόντους με 5/8 τρίποντα, ενώ ο Γιώργος Πρίντεζης είχε 13 πόντους. Ο Πάουελ πέτυχε 4 πόντους και μοίρασε 5 ασίστ, με τον Δημήτρη Μαυροειδή σε 16 λεπτά να σημειώνει 12 πόντους για τους "ερυθρόλευκους".
Ο Κάιλ Χάινς δεν πήρε χρόνο συμμετοχής, ώστε να ξεκουραστεί ενόψει και της αναμέτρησης στην Ευρωλίγκα απέναντι στην Μπεσίκτας στην Κωνσταντινούπολη. Στο συγκεκριμένο παιχνίδι αναμένεται να πάρει χρόνο συμμετοχής και το τελευταίο μεταγραφικό απόκτημα του Ολυμπιακού, ο Ντορόν Πέρκινς.

Ο αγώνας

Ο Ολυμπιακός μπήκε δυνατά στην αναμέτρηση και επέβαλε από τα πρώτα λεπτά του αγώνα το παιχνίδι του. Ο Γιώργος Πρίντεζης με δύο εύστοχες βολές έκανε το 6-2, με τον Πάουελ να σημειώνει το 10-2 και ο Θορν να μειώνει προσωρινά σε 10-5 για το Περιστέρι. Ο ίδιος παίκτης με καλάθι και εύστοχη συμπληρωματική βολή έκανε το 13-8 και ο Πρίντεζης στο έβδομο λεπτό πέτυχε το 15-10.

Ο Έισι Λο σημείωσε το 19-12 και ο Μαρτίνας Γκετσεβίτσιους με εύστοχο σουτ τριών πόντων έκανε το 22-12 για τον Ολυμπιακό, ο οποίος άρχισε να ξεφεύγει από τους φιλοξενούμενους. Ο Μαυροειδής σημείωσε το 24-12 και ο Γκετσεβίτσιους ξανά με τρίποντο έκανε το 27-12 για τον Ολυμπιακό. Ο Λιθουανός είναι ο παίκτης που διαμόρφωσε και το σκορ της πρώτης περιόδου με ακόμα ένα τρίποντο (30-12).

Με την έναρξη της δεύτερης περιόδου, οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα με τον Δημήτρη Μαυροειδή έκαναν το 35-14, ενώ και πάλι ο Έλληνας σέντερ έκανε το 38-15. Ο Γκετσεβίτσιους σημείωσε το 40-15 και ο Στράτος Περπέρογλου με εύστοχο σουτ τριών πόντων έκανε το 43-15. Ο Ζούμπος μείωσε σε 45-17 και ο Πέρο Άντιτς με κάρφωμα ανέβασε την διαφορά στους 30 πόντους (47-17).

Ο Ζούμπος με δύο εύστοχες βολές έκανε το 48-19 και ο Άντιτς σημείωσε το 50-19 στο 17ο λεπτό της αναμέτρησης. Ο Γκετσεβίτσιους πέτυχε το 53-20 και ο Άντιτς πέτυχε το 55-20 για τον Ολυμπιακό. Ο Παπαντωνίου σημείωσε το 56-22 και ο Κατσίβελης έκανε το 58-22, με το ημίχρονο να βρίσκει τις δύο ομάδες στο 58-24 για τον Ολυμπιακό, έπειτα από καλάθι του Νώντα Παπαντωνίου.

Κανένα πρόβλημα για τον Ολυμπιακό

Στην τρίτη περίοδο ο Ολυμπιακός δεν δυσκολεύτηκε όχι μόνο να διατηρήσει το προβάδισμα του, αλλά να αυξήσει και την διαφορά του από το Περιστέρι. Ο Γιώργος Πρίντεζης με εύστοχο σουτ τριών πόντων έκανε το 66-26, ενώ ο Θορν με τρίποντο μείωσε σε 66-29 για το Περιστέρι. Ο Πρίντεζης και πάλι σημείωσε το 68-29 για τους γηπεδούχους, οι οποίοι με τρίποντο του Μαρτίνας Γκετσεβίτσιους ξέφυγαν με 37 πόντους (71-34).

Ο Περπέρογλου έκανε το 73-34 για να μειώσει ο Χάινς σε 75-36. Ο Κώστας Σλούκας έκανε το 78-38 και ο Περπέρογλου και πάλι σημείωσε το 80-38 για τους "ερυθρόλευκους" στο 29'. Το τρίτο δεκάλεπτο, λοιπόν ολοκληρώθηκε με 84-40 για τους παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα.

Ο Τάιλερ Χάινς μείωσε σε 90-42 για το Περιστέρι και ο Κατσίβελης σημείωσε το 92-42. Ο Αντώνης Μάντζαρης έκανε το 92-45 και ο Περπέρογλου με τρίποντο έκανε το 97-45. Ο Κανονίδης μείωσε σε 97-47, ενώ ο Κώστας Σλούκας με τρίποντο έκανε το 100-47 για τους Πειραιώτες τέσσερα λεπτά πριν το τέλος του παιχνιδιού. Ο Παπαντωνίου με 1/2 βολές πέτυχε το 102-48 και ο Κατσίβελης με τρίποντο πέτυχε το 105-48.

Ο Παπαντωνίου έκανε το 105-54 για τους φιλοξενούμενους, με τον Ζούμπο έπειτα από εύστοχο σουτ τριών πόντων να διαμορφώνει το τελικό σκορ (105-57), με τον Ολυμπιακό να παίρνει την 17η νίκη τους σε 18 αναμετρήσεις στο πρωτάθλημα της Basket League ΟΠΑΠ.

Τα δεκάλεπτα: 30-12, 58-24, 84-40, 105-57.

Oλυμπιακός (Μπαρτζώκας): Λο 2 (9ασ), Άντιτς 9 (4ριμπ), Περπέρογλου 20 (2/2βολές, 6/8διπ, 2/3τριπ, 7ριμπ, 3ασ), Σερμαντίνι, Σλούκας 11 (2/3τριπ), Μαυροειδής 12 (9ριμπ, 1ασ), Πάουελ 4 (5ριμπ,5ας) Γκετσεβίτσιους 19 (5/8τριπ), Πρίντεζης 13 (1/τριπ), Παπανικολάου 5 (1/2τριπ), Κατσίβελης 10 (2/4τριπ).

Περιστέρι (Κουστένης): Παπαντωνίου 13 (5ριμπ, 5ας, 5λαθ), Κομποδιέτας, Θορν 12 (3/7τριπ), Κανονίδης 4, Ψαρόπουλος 3, Μάντζαρης 9, Γουίλιαμς 2, Χάινς 7, Μελισσαράτος, Ζούμπος 7 (1).