Πέμπτη 28 Φεβρουαρίου 2013

Μπεσίκτας - Ολυμπιακός 60-79...

Ο Ολυμπιακός επικράτησε στην Τουρκία στην Μπεσίκτας με 79-60, σημειώνοντας την πέμπτη διαδοχική του νίκη μετά την ήττα από τη Σιένα στο ΣΕΦ στο "Top-16". Την καλύτερη του εμφάνιση με τους "ερυθρόλευκους" πραγματοποίησε ο Τζος Πάουελ.

Οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα κατάφεραν μετά τα πρώτα δέκα λεπτά του αγώνα να επιβάλουν το παιχνίδι τους και να φτάσουν στο θετικό αποτέλεσμα απέναντι στους περυσινούς πρωταθλητές Τουρκίας.

Ο Πάουελ πραγματοποίησε την καλύτερη του εμφάνιση με τη φανέλα του Ολυμπιακού, καθώς σημείωσε 16 πόντους, με τον Κώστα Παπανικολάου να έχει 11. Ο αρχηγός των "ερυθρολεύκων", Βασίλης Σπανούλης είχε 9 πόντους με 8 ασίστ, ενώ γενικότερα οι Πειραιώτες δεν δυσκολεύτηκαν να κάμψουν την αντίσταση μιας ομάδας, η οποία σχεδόν έπιασε τον μέσο όρο πόντων της στο "Top-16" (έβαλε 60, είχε 61).

Οι Τούρκοι μετά την αποχώρηση από την ομάδα του Τζέρελς δεν είχαν σημείο αναφοράς στο παιχνίδι τους και δεν κατάφεραν να δημιουργήσουν προβλήματα στην ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα. Ο Ολυμπιακός πλέον ανεβάζει το ρεκόρ του στο 6-3 και στρέφει την προσοχή του στο εντός εδρας παιχνίδι με την Μπαρτσελόνα στο Στάδιο Ειρήνης και Φιλίας.

Ο αγώνας:

Ο Ολυμπιακός με καλάθι του Τζος Πάουελ έπειτα από ασίστ του αρχηγού της ομάδας, Βασίλη Σπανούλη έκανε το 1-3, με τον Μίναρντ, ύστερα από καλάθι και εύστοχη συμπληρωματική βολή να σημειώνει το 4-3. Οι γηπεδούχοι θα προηγηθούν και με 6-3 στο 4ο λεπτό του αγώνα με τον Βίντμαρ. Ο Μάρκοτα με ακόμα δύο πόντους πέτυχε το 8-3 για τους Τούρκους, οι οποίοι μπήκαν δυνατά στον αγώνα. Ο Γιώργος Πρίντεζης με 1/2 βολές μείωσε σε 8-4 και ο Βίντμαρ με 1/2 βολές έκανε το 9-4.

Ο Πάουελ με κάρφωμα σημείωσε το 9-6 στο 5ο λεπτό, ενώ και πάλι ο Αμερικανός έριξε την διαφορά στον πόντο (9-8). Ο Πάουελ με 1/2 βολές ισοφάρισε σε 9-9 και ο Γιώργος Πρίντεζης έκανε το 9-11. Ο Βίντμαρ με κάρφωμα έφερε το παιχνίδια στα ίδια και ο Έλληνας φόργουορντ με 2/2 βολές πέτυχε το 11-13. Ο Ακίν έκανε το 13-13 και ο Οζέρ έδωσε το προβάδισμα στην Μπεσίκτας (15-13), σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε το πρώτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης.

Στην δεύτερη περίοδο, ο Κάιλ Χάινς με καλάθι και εύστοχη συμπληρωματική βολή έκανε το 15-16 και ο Οζέρ με εύστοχο σουτ τριών πόντων έκανε το 18-16. Ο Χάινς και πάλι έκανε το 19-18, μειώνοντας για τους φιλοξενούμενους και ο Πέρο Άντιτς έκανε το 19-20. Ο Βασίλης Σπανούλης με τρεις εύστοχες βολές, έπειτα από φάουλ που του έγινε σημείωσε το 19-23, με τον Κρίστοφερ να μειώνει σε 20-23.

Ο Φάλκερ με δύο βολές πέτυχε το 22-23 και ο Κώστας Παπανικολάου με εύστοχο σουτ τριών πόντων ανέβασε την διαφορά στους τέσσερις πόντους για την ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα στο 15ο λεπτό του αγώνα. Ο Κρίστοφερ σημείωσε το 24-26 και ο Σλούκας με τρίποντο πέτυχε το 24-29, με τον Γιώργο Μπαρτζώκα να καλεί τάιμ άουτ. Ο Πάουελ με κάρφωμα σημείωσε το 24-31 και ο Παπανικολάου με ακόμα ένα κάρφωμα ανέβασε την διαφορά στους εννέα πόντους (24-33).

Ο Φάλκερ μείωσε σε 26-33 και ο Παπανικολάου με τρίποντο ανέβασε την διαφορά στους 10 πόντους (26-36). Ο Έισι Λο με δύο εύστοχες βολές πέτυχε το 26-38, ανεβάζοντας την διαφορά στους 12 πόντους για να μειώσει ο Μίναρντ σε 30-38, σκορ με το οποίο πήγαν οι δύο ομάδες στα αποδυτήρια.

Διατήρησε χωρίς δυσκολίες τον έλεγχο

Με την έναρξη της τρίτης περίοδου, ο Γκιόργκι Σερμαντίνι, ύστερα από 1/2 βολές πέτυχε το 30-39 και ο Ακίν έκανε το 32-39 για να έρθει ο Κρίστοφερ με σουτ τριών πόντων να κάνει το 35-39 στο 23'. Ο Σπανούλης με τρίποντο έκανε το 35-42 και οι Σπανούλης, Πρίντεζης με 2/4 βολές, ύστερα από τεχνική ποινή που χρεώθηκε ο Κουντέρ έκαναν το 35-44. Ο Πάουελ έκανε το 35-46 για να καρφώσει ο Βίντμαρ, μειώνοντας σε 37-46.

Ο Πρίντεζης με εύστοχο σουτ τριών πόντων έκανε το 37-49 στο 26'. Ο Βίντμαρ έκανε το 42-52 για να ανεβάσει την διαφορά στους 12 ο Έισι Λο (42-54), ενώ και πάλι ο Αμερικανός έκανε το 42-56, 2:58' πριν το τέλος της τρίτης περιόδου. Ο Μίναρντ με δύο εύστοχες βολές σημείωσε το 44-56 και ο Πάουελ πέτυχε το 44-58 και ο Κρίστοφερ έκανε το 46-58, 1:24'' πριν το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου. Ο Κρίστοφερ με εύστοχο σουτ τριών πέτυχε το 49-58 και ο Σλούκας έκανε το 49-60 στην επόμενη φάση. Ο Φάλκερ κάρφωσε, κάνοντας το 51-60 με τη λήξη του δεκαλέπτου.

Στα τελευταία δέκα λεπτά του αγώνα, ο Ολυμπιακός διατήρησε το προβάδισμα του και με καλάθι του Πάουελ προηγήθηκε με 62-51 για να μειώσει ο Κρίστοφερ, ο οποίος έκανε πολύ καλό παιχνίδι σε 53-62. Ο Περπέρογλου σημείωσε το 53-64, ενώ ο Σλούκας ύστερα από αντιαθλητικό φάουλ που κέρδισε ο ίδιος ευστόχησε σε δύο βολές, πετυχαίνοντας το 66-53 στο 32ο λεπτό της αναμέτρησης.

Ο Γκιουλέρ έκανε το 54-66 με 1/2 βολές για να ανεβάσει την διαφορά στους 14 πόντους ο Βασίλης Σπανούλης (54-68) στο 14ο λεπτό του παιχνιδιού. Ο Λο με 2/2 βολές πέτυχε το 54-70, 4:52'' πριν το τέλος του αγώνα. Ο Μίναρντ έριξε την διαφορά στους 14 πόντους (56-70) και ο Περπέρογλου με τέσσερις διαδοχικούς πόντους ανέβασε την διαφορά στους 18 (56-74).

Η Μπεσίκτας μείωσε σε 58-74 και ο Στράτος Περπέροφλου ανέβασε την διαφορά και πάλι στους 18 πόντους (58-76), με τον Κάιλ Χάινς να κάνει το 58-78 και ο Φάλκερ με δύο εύστοχες βολές σημείωσαν το 6-78, 34 δευτερόλεπτα πριν το τέλος. Τελικά οι Πειραιώτες έφτασαν στο θετικό αποτέλεσμα με 79-60, σημειώνοντας την πέμπτη τους διαδοχική νίκη στο "Top-16" της Ευρωλίγκας.

Τα δεκάλεπτα: 15-13, 30-38, 51-60, 60-79.

Μπεσίκτας (Κουντέρ): Γκιουλέρ 1, Όζμιζρακ, Ακίν 4, Ασίκ, Βίντμαρ 13, Φάλκερ 11, Μάρκοτα 2, Κρίστοφερ 13(2), Μίναρντ 11, Χέρσεκ, Οζέρ 5(1).

Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Χάινς 8, Λο 8, Άντιτς 2, Σπανούλης 9(1), Περπέρογλου 8, Σερμαντίνι 1, Σλούκας 7(1), Πάουελ 16, Πέρκινς, Πρίντεζης 9(1), Παπανικολάου 11(3).