Πέμπτη 7 Φεβρουαρίου 2013

Ολυμπιακός - Ίκαρος Καλλιθέας 85-63...

Ο Ολυμπιακός δεν δυσκολεύτηκε να φτάσει στο θετικό αποτέλεσμα κόντρα στον Ίκαρο Καλλιθέας, καθώς έλεγξε το ματς και αύξησε σταδιακά την διαφορά, παίρνοντας τη νίκη με 85-63.

Ο Γιώργος Πρίντεζης έκανε πολύ καλό παιχνίδι από τον Ολυμπιακό, όπως και ο Βασίλης Σπανούλης, ο οποίος σημείωσε 10 πόντους, όλους διαδοχικούς. Για τον Ίκαρο Καλλιθέας ο Αλέξανδρος Κυρίτσης προσπάθησε να δημιουργήσει ρήγματα στον Ολυμπιακό, πραγματοποιώντας πολύ καλό ματς.

Ο αγώνας:

Ο Γιώργος Πρίντεζης έκανε το 3-0 για τον Ολυμπιακό με τον Πάντιτς να μειώσει σε 3-2 στο πρώτο λεπτό της αναμέτρησης. Ο Έλληνας φόργουορντ των Πειραιωτών σημείωσε και το 7-4 στο 2' για να κάνει ο Παπανικολάου το 11-7 στο πέμπτο λεπτό του παιχνιδιού. Ο Κυρίτσης μείωσε σε 11-9 και ο Έισι Λο πέτυχε το 15-9 για τους "ερυθρόλευκους", οι οποίοι έδειχναν να ελέγχουν τον αγώνα, παρότι ο Ίκαρος Καλλιθέας αγωνιζόταν με προσήλωση και προσπαθούσε να δημιουργήσει προβλήματα στους γηπεδούχους.

Ο Πάντιτς έριξε την διαφορά στους δύο πόντους για τον Ίκαρο (15-13) για να ισοφαρίσει σε 15-15. Ο Κώστας Παπανικολάου έκανε το 17-15 με δύο εύστοχες βολές και ο Κώστας Σλούκας ανέβασε την διαφορά στους πέντε πόντους, κάνοντας το 20-15, σκορ με το οποίο έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης.

Στην δεύτερη περίοδο, ο Στράτος Περπέρογλου με εύστοχο σουτ τριών πόντων έκανε το 23-15, ανεβάζοντας την διαφορά στους οκτώ πόντους για τον Ολυμπιακό. Ο Σλούκας έκανε το 25-15 και ο Κυρίτσης μείωσε σε 25-17 για τον Ίκαρο Καλλιθέας. Ο Γκίμπσον πέτυχε το 25-19 και ο Φαγιέ με κάρφωμα έφερε τον Ίκαρο Καλλιθέας σε απόσταση τριών πόντων από τους "ερυθρόλευκους" (25-22).

Ο Ίκαρος θα καταφέρει με τον Κυρίτση πλησιάσει στο καλάθι (28-26 στο 16'), με τον Κάιλ Χάινς να σημειώνει το 30-26 για τον Ολυμπιακό. Από εκείνο το σημείο κι έπειτα, θα αναλάβει δράση ο αρχηγός του Ολυμπιακού, Βασίλης Σπανούλης, ο οποίος με δέκα διαδοχικούς πόντους έκανε το 40-29 για τους γηπεδούχους, οι οποίοι τελικά θα πάνε στα αποδυτήρια με προβάδισμα εννέα πόντων (43-34), έπειτα από 1/2 βολές του Έισι Λο.

Ξέφυγε ο Ολυμπιακός

Με την έναρξη της τρίτης περιόδου, ο Ολυμπιακός θα πατήσει ακόμα περισσότερο γκάζι και θα αποσπαστεί κι άλλο από τον Ίκαρο Καλλιθέας. Ο Κώστας Παπανικολάου με εύστοχο σουτ τριών πόντων έκανε το 50-36, ενώ η διαφορά ανέβηκε στους 14 πόντους (66-42) για τον Ολυμπιακό, ο οποίος έδειχνε να ελέγχει πλήρως τον αγώνα.

Οι γηπεδούχοι με αυτόν τον τρόπο δεν θα δυσκολευτούν να κλείσουν την τρίτη περίοδο με προβάδισμα 24 πόντων (68-44), με τους Γιώργο Πρίντεζη και τους Λο, Περπέρογλου να αυξάνουν την απόσταση που χώριζε τους Πειραιώτες από τον Ίκαρο Καλλιθέας.

Στα τελευταία δέκα λεπτά του ματς, ο Ολυμπιακός θα προηγηθεί με 26 πόντους, ύστερα από εύστοχο σουτ τριών πόντων του Κώστα Σλούκα. Οι γηπεδούχοι θα αυξήσουν ακόμα περισσότερο την διαφορά (81-53), με τον Μαυροειδή να κάνει φάουλ στον Πάντιτς, ο οποίος μείωσε σε 81-55 με δύο εύστοχες βολές.

Ο Γκίμπσον έκανε το 81-57, τρία λεπτά πριν το τέλος της αναμέτρησης και ο ίδιος παίκτης πέτυχε το 81-59 για τους φιλοξενούμενους. Ο Τζος Πάουελ έκανε το 83-59 για τον Ολυμπιακό, 1:33'' πριν το τέλος, με τον Πάντιτις να ρίχνει την διαφορά στους 22 πόντους (83-61). Με αυτόν τον τρόπο οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα δεν δυσκολεύτηκα να φτάσουν στο θετικό αποτέλεσμα με 85-63 και πλέον στρέφουν την προσοχή τους στον τελικό του Κυπέλλου με τον Παναθηναϊκό την Κυριακή (10/02).

Τα δεκάλεπτα: 20-15, 43-34, 68-44, 85-63.

Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Χάινς 4, Λο 9(1), Σπανούλης 10(2), Περπέρογλου 5(1), Σερμαντίνι 6, Σλούκας 10(2), Μαυροειδής 2, Πάουελ 8, Γκετσεβίτσιους 3(1), Πρίντεζης 15(1), Παπανικολάου 11(1), Κατσίβελης 2.

Ίκαρος Καλλιθέας (Πρίφτης): Στρναντ, Λαρεντζάκης, Κυρίτσης 15, Βρκιτς 4, Φαγιέ 8, Γκίμπσον 13(2), Γιαννακίδης 3(1), Μήτσιαλος, Οικονομόπουλος, Σίμτσακ 4, Πάντιτς 16.