Δευτέρα 30 Ιανουαρίου 2012

Με το δεξί και «ερυθρόλευκη» ψυχή...

Σε ένα ματς με πολλές διακυμάνσεις στο σκορ και που είχε διάρκεια σχεδόν δύο ώρες, ο Ολυμπιακός επικράτησε 3-2 σετ του Παναθηναϊκού, στην πρεμιέρα της Β’ φάσης του πρωταθλήματος της Α1 γυναικών. Τα κορίτσια του Τέλη Σωτήρχου πάλεψαν μέχρι το τέλος για να πάρουν το ντέρμπι και καλύψουν την βαθμολογική διαφορά που είχαν. Πλέον οι «αιώνιοι» ισοβαθμούν στην δεύτερη θέση.

Στο πρώτο σετ ο Ολυμπιακός φάνηκε πως ελέγχει πλήρως τον αγώνα. Από την αρχή του αγώνα εκμεταλλευόμενος την πολύ κακή υποδοχή του Παναθηναϊκού και κυρίως της Κωνσταντίνου προηγήθηκε 4-0 και στην συνέχεια παρά την μείωση σε 6-5, προσπέρασε ξανά με 12-7 και 14-8. Με την Τένεβα και την Χριστοδούλου να κάνουν καλό ματς οι γηπεδούχες διατήρησαν την διαφορά (17-11) και όλα έδειχναν πως θα κάνουν το 1-0, αλλά ο Παναθηναϊκός δεν είχε πει την τελευταία του λέξη. Αρχικά με επιμέρους σκορ 10-4 ισοφάρισε για πρώτη φορά στο ματς 20-20 και στην συνέχεια με «όπλο» την εμπειρία του και την ευρηματικότητα της Φερέιρα γύρισε το ματς και με ένα 3-0 στο φινάλε (από 23-22) πήρε το σετ με 23-25 με άσο της Κωνσταντίνου και επίθεση της Ρομάνια.

Στο δεύτερο σετ ο Ολυμπιακός ήταν ξανά καλύτερος, αλλά αυτή τη φορά και ουσιαστικός. Με τις Νοσέκοβα, Τένεβα κατόρθωσε να πάρει… κεφάλι στο σκορ με 12-8. Κάπου εκεί με την Καβαθά στο σερβίς να πετυχαίνει συνεχόμενους άσους και να δυσκολεύει αφάνταστα την ήδη προβληματική υποδοχή του «τριφυλλιού» οι «ερυθρόλευκες» έκαναν ένα επιμέρους σκορ 10-3 και έφτασαν στο +11 (22-11). Ο Παναθηναϊκός μείωσε σε 22-15, αλλά η εξαιρετική Γιακουμή με συνεχόμενους δικούς της πόντους και δύο άσους στο φινάλε έγραψε το 25-15 για το 1-1.

Με την Χατζηνικολάου στην γραμμή του σέρβις ο Παναθηναϊκός πήρε προβάδισμα 3-0 στο 3ο σετ και το διεύρυνε σε 1-6 με το μπλοκ των φιλοξενούμενων να λειτουργεί εξαιρετικά. Η Νιέβα με δύο άσους και η Ρομάνια με δυνατές επιθέσεις έδωσαν προβάδισμα 8 πόντων (3-11) στο «Τριφύλλι». Η ομάδα του Πειραιά έκτοτε δεν κατάφερε να επιστρέψει στο σετ με την ομάδα του Σπύρου Χουντουμάδη να αυξάνει κι’ άλλο την διαφορά, φτάνοντας στο 10-23 και τελικά στο 14-25.

Στο 4ο σετ με κεκτημένη ταχύτητα από το προηγούμενο οι «πράσινες» βρέθηκαν μπροστά 2-5. Ο τεχνικός του Ολυμπιακού Τέλης Σωτήρχος πήρε τάιμ- άουτ και οι «ερυθρόλευκες» μεταμορφώθηκαν αρχικά μείωσαν σε 4-6 και στην συνέχεια με την Νοσέκοβα στο σέρβις και τις εντυπωσιακές Γιακουμή, Τένεβα να σκοράρουν συνεχώς, ο Ολυμπιακός πέρασε μπροστά 10-6 με σερί 6-0! Λίγο αργότερα μάλιστα έφτασε στο +5 (12-7) με μπλοκ της Καβαθά και στο +6 (14-8) με νέο μπλοκ της Σίμανιτς. Με την Κωνσταντίνου στη γραμμή του σέρβις να πετυχαίνει δύο άσους και να δυσκολεύει την υποδοχή του Ολυμπιακού, οι πρωταθλήτριες Ελλάδας μπήκαν ξανά στην διεκδίκηση του σετ, κάνοντας σερί 7-0 και περνώντας μπροστά 14-15! Το παιχνίδι πήγαινε πόντο- πόντο μέχρι που ο Ολυμπιακός με ένα 4-0 προηγήθηκε 22-18 με σέρβις της Νοσέκοβα και έτσι κατάφερε να πάρει το σετ με 25-20.

Στο τάι μπρέικ το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο με τις δύο ομάδες να είναι κοντά στο σκορ από την αρχή. Ο Ολυμπιακός με δύο λάθη του Παναθηναϊκού (σέρβις στο φιλέ από Ρομάνια και επίθεση άουτ από την Κωνσταντίνου) προηγήθηκε 8-6 και λίγο αργότερα με νέα επίθεση άουτ της Νιέβα πέρασε μπροστά με 10-7. Ο Παναθηναϊκός μείωσε σε 10-8, αλλά ένα σερί 5-0 του Ολυμπιακού με την Κοσμά στο σερβίς έδωσε το σετ με 15-8 και την μεγάλη νίκη στις «ερυθρόλευκες» με 3-2.

Κορυφαία για τις γηπεδούχες ήταν η νεοαποκτηθείσα Ράντι Τένεβα με 20 πόντους, η οποία έκανε αμέσως την διαφορά στην ομάδα, εξαιρετική σε ένα ακόμα ματς ήταν και η αρχηγός Δήμητρα Γιακουμή με 15 πόντους, εκ των οποίων οι 5 ήταν μπλοκ, ενώ η πασαδόρος Στέλλα Χριστοδούλου πραγματοποίησε πολύ καλό ματς και πήρε τη ρεβάνς από την αδερφή της Έλενα για την ήττα στην κανονική διάρκεια του πρωταθλήματος.

Η Βουλγάρα ακραία τόνισε: «Μπορούσαμε να παίξουμε και καλύτερα. Τα μπλοκ μας ώθησαν στην νίκη. Κοιτάμε κάθε ματς ξεχωριστά και θέλουμε σε κάθε αγώνα να βελτιωνόμαστε».

«Ήταν μία νίκη περισσότερο γοήτρου και ψυχολογίας και έπειτα και με βαθμολογικό όφελος. Έπρεπε να πάρουμε και το 1ο σετ, αλλά το χάσαμε από αδικαιολόγητα λάθη. Πρέπει να είμαστε ρεαλιστές η ΑΕΚ είναι το φαβορί για το πρωτάθλημα, αλλά αυτό πρέπει να το δείξει και μέσα στο γήπεδο. Εμείς θα παλέψουμε όλα τα παιχνίδια και όσοι μπορούν ας μας κερδίσουν», τόνισε ο τεχνικός των νικητών Τέλης Σωτήρχος, ενώ ο Σπύρος Χουντουμάδης επισήμανε: «Ήταν ένα δύσκολο ξεκίνημα και για τις δύο ομάδες. Το τελικό αποτέλεσμα σίγουρα ευνοεί την ΑΕΚ. Εμείς δεν είχαμε διάρκεια στο παιχνίδι μας και πολλές διακυμάνσεις στην απόδοση μας. Πρέπει να σταθεροποιήσουμε ορισμένα στοιχεία, όπως το μπλοκ και η άμυνα».

Τέλος, η πασαδόρος του Ολυμπιακού Στέλλα Χριστοδούλου είπε: «Μέτρησε το πάθος και η διάθεση μας που σε αυτά τα ντέρμπι έχουν μεγάλη σημασία».