Τρίτη 24 Απριλίου 2012

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ - ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ 83-67

Ένα καλό δεκάλεπτο αποδείχθηκε αρκετό για τον Ολυμπιακό, ώστε να «χτίσει» μία διαφορά και να επικρατήσει του μαχητικού Πανιωνίου με σκορ 83-67, στον πρώτο ημιτελικό της Α1.

Με τους Βασίλη Σπανούλη (13π.) και Γιώργο Πρίντεζη (12π.) να πραγματοποιούν πολύ καλή εμφάνιση και τον Τζόι Ντόρσεϊ (13π.) να δείχνει διάθεση να προσφέρει θέαμα, οι Πειραιώτες έκαναν το 1-0 στη σειρά ενόψει του δεύτερου παιχνιδιού και πάλι στο ΣΕΦ- την Πέμπτη (26/4).

Ο αγώνας:

Ο Ολυμπιακός στο πρώτο λεπτό της αναμέτρησης έκανε ένα γρήγορο 4-0 με καλάθι του Τζόι Ντόρσεϊ και δύο εύστοχες βολές από τον Γιώργο Πρίντεζη. Ο Πανιώνιος, όμως αντέδρασε και κατάφερε με τρίποντο του Ντίμπλερ να περάσει μπροστά στο 4' με 11-12, ενώ ο Μπίλι Κις θα ανεβάσει την διαφορά στους τρεις πόντους (11-14).

Στη συνέχεια οι φιλοξενούμενοι έβρισκαν λύσεις από τη γραμμή των 6μ.75 με τον Νάτζφεϊ να σημειώνει το 15-19 για την ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα. Ο Μάρκο Κέσελ θα κάνει το 20-19, αλλά ο Κις με 1/2 βολές θα ισοφαρίσει. Πάλι ο Αμερικανός του Πανιωνίου με τρίποντο θα πετύχει το 20-23, με τον Κέσελ να ισοφαρίζει σε 23-23, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε το πρώτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης.

Με την έναρξη της δεύτερης περιόδου, ο Πανιώνιος διατήρησε το οριακό του προβάδισμα με καλάθι του Καββαδά, ενώ ο Νάτζφεϊ θα σημειώσει το 27-29 και ο Άντιτς με κάρφωμα θα φέρει και πάλι το ματς στα ίσια. Οι φιλοξενούμενοι, όμως θα αντιδράσουν και θα καταφέρουν με καλάθι του Νίκου Μπάρλου θα κάνουν το 29-33 στο 15'.

Ο Ολυμπιακός, πάντως θα καταφέρει να περάσει και πάλι μπροστά στο σκορ με κάρφωμα του Τζόι Ντόρσεϊ (36-34) και τις δύο ομάδες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με 42-38 για την ομάδα του Ντούσαν Ίβκοβιτς, μετά από καλάθι του Γιώργου Πρίντεζη.

Έλεγξε το ματς

Οι Πειραιώτες στο 22' με τον Κάιλ Χάινς θα καταφέρουν να περάσουν μπροστά με 44-43, ενώ ο Αμερικανός με καλάθι και εύστοχη συμπληρωματική βολή θα πετύχει το 47-43. Ο Ντίμπλερ θα κάνει το 47-45 και ο αρχηγός του Ολυμπιακού, Βασίλης Σπανούλης θα ανεβάσει την διαφορά στους τέσσερις πόντους (49-45).

Ο Ολυμπιακός θα συνεχίσει να έχει το προβάδισμα στο σκορ και ο Γιώργος Πρίντεζης με κάρφωμα θα κάνει το 57-49. Ο Γκετσεβίτσιους θα σημειώσει το 59-49 με δύο εύστοχες βολές και ο Ντόρσεϊ θα κάνει στο 28' το 63-49. Οι παίκτες του Ντούσαν Ίβκοβιτς θα διατηρήσουν το προβάδισμα τους και θα κλείσουν την τρίτη περίοδο με +13 πόντους (67-54) μετά από τρίποντο του Ντίμπλερ, ο οποίος θα μειώσει την διαφορά.

Στα τελευταία δέκα λεπτά της αναμέτρησης οι γηπεδούχοι με τρίποντο του Μαρτίνας Γκετσεβίτσιους θα ανεβάσουν την διαφορά για πρώτη φορά στους 16 πόντους (70-54) και ο Τζόι Ντόρσεϊ με κάρφωμα θα σημειώσει το 72-54. Στη συνέχεια ο Ντίμπλερ με 1/2 βολές θα μειώσει σε 74-60 στο 35'.

Οι Πειραιώτες θα διατηρήσουν το προβάδισμα τους μέχρι το τέλος του αγώνα και θα φτάσουν στο θετικό αποτέλεσμα με 83-67, σημειώνοντας το 1-0 στη σειρά των ημιτελικών με τον Πανιώνιο.

Τα δεκάλεπτα: 23-23, 42-38, 67-54, 83-67.

Ολυμπιακός (Ίβκοβιτς): Χάινς 8, Λο 5, Άντιτς 9(1), Σπανούλης 13, Ντόρσεϊ 13, Κέσελ 9(1), Γκετσεβίτσιους 10(2), Γλυνιαδάκης, Πρίντεζης 12, Παπανικολάου, Μάντζαρης 2, Σλούκας 2.

Πανιώνιος (Μπαρτζώκας): Ξανθόπουλος 8(1), Κις 14(2), Αθανασούλας 2, Ντίμπλερ 17(2), Καββαδάς 6, Ιωάννου 5(1), Σαρικόπουλος 2, Νάτζφεϊ 7(1), Παραγιός, Μπάρλος 6.