Σάββατο 30 Οκτωβρίου 2010

ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ - ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ 2-1

ΤΕΛΙΚΟ 2-1

Β' ΗΜΙΧΡΟΝΟ
90'+ Τέλος αγώνα. ΠΑΟ-Ολυμπιακός 2-1. Χάσαμε ξανά ένα δικό μας παιχνίδι, όπως αυτό με τον Ηρακλή. Τουλάχιστον κρατούν οι άλλοι τον Νιόπλια στον πάγκο τους. Πάλι καλά.
90'+ Κίτρινη κάρτα στον Γκαρσία.
90' Τρία λεπτά θα είναι ο χρόνος των καθυστερήσεων.
83' Κίτρινη κάρτα στον Ριέρα για φάουλ στον Βύντρα.
82' Αλλαγή για τον Ολυμπιακό. Τη θέση του Φουστέρ πήρε ο Ζαϊρί.
78' Κίτρινη κάρτα στον Μπράβο για φάουλ.
77' Καλή ευκαιρία για τον Ολυμπιακό, αλλά ο Μοντέστο δεν έκανε το σουτ τόσο ισχυρό όσο θα ήθελε.
76' Αλλαγή για τον Ολυμπιακό. Τη θέση του Μιραλάς πήρε ο Μήτρογλου.
- Ο Μαρινάκης δεν έφυγε από το γήπεδο, απλά πήγε στη σουίτα όπου φιλοξενούνται οι άνθρωποι του Ολυμπιακού.
70' Αυτά που φοβόμασταν. Ο Ολυμπιακός έκατσε και οι αλλαγές του αντιπάλου κόουτς μας αποσυντόνισαν.
66' Αλλαγή για τον ΠΑΟ. Τη θέση του Πλεσίς πήρε ο Σιμάο.
62' Αλλαγή για τον Ολυμπιακό. Τη θέση του Φέτφα πήρε ο Μοντέστο.
62' Ευστοχεί ο Σισέ και 2-1 το σκορ.
61' Κόκκινη κάρτα στον Αβραάμ επειδή ανέτρεψε, σύμφωνα με τον Κάκο τον Σισέ. Πέναλτι που κερδίζει ο αντίπαλος. Εδώ δες, από 0-1 στο 57'...
58' Κίτρινη κάρτα στον Σισέ για τον πανηγυρισμό του.
57' Τσάμπα γκολ φάγαμε και 1-1. Ο Χριστοδουλόπουλος μπήκε από τα δεξιά, σέντραρε και ο Σισέ κατάφερε να ισοφαρίσει. Κάναμε όλα τα λάθη μαζεμένα και τώρα δώσαμε το δικαίωμα στον αντίπαλο να ελπίζει.
53' Έχουμε πέσει λίγο. Ο Χριστοδουλόπουλος έπιασε ένα καλό σουτ και ο Πάρντο κατάφερε να μπλοκάρει. Μην πάθουμε τίποτα και επαναπαυτούμε σε αυτό το σκορ. Ας βάλουμε κι ένα δεύτερο. Παρουσιάζουμε συμπτώματα χαλαρότητας τώρα επειδή πιστεύουμε πως ο αντίπαλος δεν μπορεί. Μεγάλη προσοχή ΓΑΥΡΟΙ.
48' Κίτρινη κάρτα στον Χριστοδουλόπουλου επειδή πέταξε μακριά την μπάλα, ενώ είχε κερδίσει το φάουλ.
46' Το δεύτερο μέρος ξεκινά με τον ΠΑΟ στη σέντρα.
46' Αλλαγές για τον ΠΑΟ. Τις θέσεις των Κατσουράνη και Γκοβού πήραν οι Μαρίνος, Γκαρσία αντίστοιχα.
Α' ΗΜΙΧΡΟΝΟ
45'+ Λήξη πρώτου μέρους. ΠΑΟ-Ολυμπιακός 0-1. Απόλυτα σοβαρός ο Ολυμπιακός. Δίκαια προηγείται στο σκορ.
45' Ένα λεπτό θα είναι ο χρόνος των καθυστερήσεων.
37' ΓΚΚΚΚΚΚΚΚΚΚΚΚΚΚΚΚΚΚΚΚΚΚΚΚΚΚΚΚΚΚΚΚΚΚΚΚΚΚΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΛΛΛΛΛ!!!!!!!!!!!!!!!!!! ΤΕΡΑΣΤΙΟ ΓΚΟΛ, ΜΕΓΑΛΟ ΓΚΟΛ ΤΟΥ ΜΙΡΑΛΑΣ. Πέρασε, χόρεψε, έκανε ό,τι ήθελε τρεις παίκτες του ΠΑΟ και σούταρε με το δεξί για να κάνει το 0-1.  Πραγματικά πολύ μεγάλο γκολ του Βέλγου, που δείχνει από αγώνα σε αγώνα, όλο και καλύτερος. ΤΕΡΑΣΤΙΟ ΓΚΟΛ. Θα το δείτε και σε βίντεο. Μπήκε από τα αριστερά όπως επιτίθεται ο Θρύλος και τους έκανε χουνέρι.
34' Πάλι ο Μιραλάς βρέθηκε σε καλή θέση, αλλά το σουτ του, πλάγια δεξιά, δεν βρήκε στόχο.
28' Μακρινό σουτ του Ντουντού, τούτη τη φορά, η μπάλα άουτ. Δεν είναι τόσο κινητικός τώρα ο Ολυμπιακός, ο ΠΑΟ έχει ανεβάσει την απόδοσή του, αλλά εμείς εξακολουθούμε να μην κινδυνεύουμε.
24' Μακρινό σουτ του Σπυρόπουλου, η μπάλα καταλήγει άουτ. Ο Ντουντού έκανε το λάθος και ο αντίπαλος έγινε απειλητικός.
21' Αρκετές φορές έχουν "συλληφθεί" σε θέση οφσάιντ οι παίκτες μας και θα πρέπει να το προσέξουν αυτό.
19' Κάτι πήγε να κάνει ο ΠΑΟ, αλλά φυσικά οι αμυντικοί του Θρύλου αποσώβησαν τον κίνδυνο.
15' Εξακολουθεί να κυριαρχεί ο Θρύλος. Οι αντίπαλοι παίζουν με αντεπιθέσεις. Σαφώς καλύτερος ο Ολυμπιακός.
11' Συρτό σουτ του Σισέ, ο Πάρντο μπλοκάρει.
10' Πέρασε το πρώτο δεκάλεπτο και ο Ολυμπιακός είναι ο κυρίαρχος. Ηρεμεί το παιχνίδι όποτε το θελήσει και ξεκινά τις επιθέσεις του σιγά σιγά.
7' Τεράστια ευκαιρία για τον Ολυμπιακό. Ο Ιμπαγάσα έβγαλε καταπληκτική μπαλιά στον Μιραλάς, που ήταν μόνος του. Αυτός καθυστέρησε, όμως και όταν σούταρε, η μπάλα κόντραρε στα αντίπαλα σώματα.
5' Μακρινό σουτ του Ριέρα, η μπάλα καταλήγει άουτ. Ο Ολυμπιακός, δείχνει σε αυτά τα πρώτα λεπτά πως έχει μπει καλύτερα στο ματς.
2' Ο Τόρο έκανε μια βαθιά μπαλιά, αλλά δυστυχώς ο Μιραλάς δεν κατάφερε να προλάβει.
1' Ο αγώνας αρχίζει με τον Ολυμπιακό στη σέντρα. Πάμε μωρή Θρυλάρα.
- Μακάρι να ήταν ο κόσμος μας στο ΟΑΚΑ.
- Με νίκη αδέρφια, τελειώνει το πρωτάθλημα. Από την 8η αγωνιστική. Πριν καν ακόμα μπει ο Νοέμβριος. Πάμε γερά ρε Θρύλε.
- Θρύλε γερά, κέρδισέ τους και πες τους άντε γεια!

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Νίκος Νιόπλιας):Τζόρβας, Σπυρόπουλος, Καντέ, Μπουμσόνγκ, Βύντρα, Πλεσί, Ζιλμπέρτο, Κατσουράνης, Χριστοδουλόπουλος, Γκοβού, Σισέ

Στον πάγκο:

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Ερνέστο Βαλβέρδε): Πάρντο, Μπράβο, Α. Παπαδόπουλος, Μέλμπεργκ, Τοροσίδης, Ντουντού, Ιμπαγάσα, Φουστέρ, Φετφατζίδης, Ριέρα, Μιραλάς

Στον πάγκο:

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Κάκος (Κέρκυρας)
ΒΟΗΘΟΙ: Ακρίβος (Αθηνών), Τάτσης (Ηπείρου)

ΓΗΠΕΔΟ: ΟΑΚΑ

18:25: Οι παίκτες του Ολυμπιακού μπαίνουν κι εκείνοι με πολιτικά στον αγωνιστικό χώρο και φυσικά γίνονται δέκτες έντονων αποδοκιμασιών από τους φίλους του Παναθηναϊκού

18:22: Την ίδια ώρα, οι εξέδρες του σταδίου αρχίζουν να γεμίζουν. Ειδικά εκείνη των οργανωμένων είναι σχεδόν κατάμεστη, με τους οπαδούς του Παναθηναϊκού να δημιουργούν ήδη "θερμή" ατμόσφαιρα.

18:19: Η αποστολή του Ολυμπιακού -συνοδεία ισχυρής αστυνομικής δύναμης- προσεγγίζει το ΟΑΚΑ. Κάποιο "παρατράγουδο" ευτυχώς δε σημειώθηκε και οι "ερυθρόλευκοι" μπαίνουν κανονικά στα αποδυτήρια.

18:03: Την ίδια ώρα που οι "πράσινοι" βρίσκονται στο ΟΑΚΑ, το πούλμαν με την αποστολή του Ολυμπιακού έχει "κολλήσει" στη γέφυρα Ροσινιόλ. Ένα τροχαίο που συνέβη στην περιοχή φέρεται να είναι έκεινο που έχει προκαλέσει την καθυστέρηση και στα επόμενα λεπτά αναμένεται οι "ερυθρόλευκοι" να βρίσκονται στο γήπεδο.

18:01: Οι παίκτες του "τριφυλλιού" βγαίνουν για την πρώτη αναγνωριστική βόλτα στον αγωνιστικό χώρο και γνωρίζουν την αποθέωση από τους φίλους της ομάδας που βρίσκονται στις εξέδρες.

17:57: Η αποστολή του Παναθηναϊκού φτάνει στο ΟΑΚΑ και αποθεώνεται από τους οπαδούς που βρίσκονται έξω από το στάδιο. Κεντρικό πρόσωπο ο Τζιμπρίλ Σισέ, που άκουσε τις πιο... ιδιαίτερες προτροπές για να σκοράρει στο σημερινό παιχνίδι

17:47: Παρών στο ΟΑΚΑ και ο ομοσπονδιακός τεχνικός, Φερνάντο Σάντος, που θα παρακολουθήσει από κοντά το μεγάλο ντέρμπι

17:43: Με καθυστέρηση μιας ώρας ξεκίνησε η αποστολή του Ολυμπιακού από τις εγκαταστάσεις του Ρέντη! Οι εκδηλώσεις λατρείας από τους περίπου 500 οπαδούς που βρέθηκαν εκεί δεν επέτρεψαν την αναχώρηση στην προγραμματισμένη ώρα (16:30).

17:41: Ο Τάσος Κάκος και οι βοηθοί του έχουν βγει με πολιτικά στον αγωνιστικό χώρο του ΟΑΚΑ και ακούν τις αποδοκιμασίες των -λίγων ακόμα- φίλων του Παναθηναϊκού που βρίσκονται στο γήπεδο