Κυριακή 31 Οκτωβρίου 2010

Φταίει ο Κάκος, φταίει κι ο Θρύλος...

Αυτός ο Ολυμπιακός με τις τόσες δυνατότητες έχει πολλές δικαιολογίες για τα σκαμπανεβάσματα στην απόδοσή του. Ωστόσο, απέναντι σε έναν εντελώς ανέτοιμο και χαμηλότερης ποιοτικής στάθμης ΠΑΟ, είναι κρίμα να χάνει όχι μόνο τη νίκη αλλά και την ισοπαλία! Οι «ερυθρόλευκοι» ουσιαστικά είχαν και πάλι δύο πρόσωπα όπως και σε άλλα παιχνίδια. Ένα καλό πρόσωπο στο πρώτο ημίχρονο κι ένα κάκιστο στο δεύτερο. Μετά το 45ο λεπτό, ο Ολυμπιακός ήταν σα να αποχώρησε από το γήπεδο.

Υποτίμησε τον ΠΑΟ; Θεώρησε ότι οι «πράσινοι» δε θα μπορούσαν να αντιδράσουν; Χαλάρωσε; Όπως κι αν έχει, η διαχείριση του δευτέρου μέρους ήταν και από τους παίκτες και από τον Βαλβέρδε άστοχη. Πρακτικά, ο Ολυμπιακός ήθελε να «τελειώσει» τον ΠΑΟ. Ήθελε και το +7 αλλά κι ένα αποτέλεσμα που θα το θυμούνται όλοι για πάντα! Όταν όμως θέλεις τα πάντα, μπορεί εύκολα να φτάσεις στο... τίποτα! Δεν αρκούσε το 0-1; Δεν αρκούσε το 1-1 όταν ισοφάρισε ο Σισέ; Ήταν ανάγκη η ομάδα να παίζει τόσο ανοικτά; Υπήρχε λόγος να μην προφυλάξει τα νώτα της; Ακόμη και με ισοπαλία, το +4 ήταν μια απόσταση ασφαλείας. Όχι πως και τώρα, ο ΠΑΟ έχει μεγάλες πιθανότητες για τον τίτλο αλλά πήρε παράταση ζωής και μια νίκη από το... πουθενά!

Για τον Κάκο τι να πει κανείς; Όσες φορές κι αν είδαμε την φάση, δεν πειστήκαμε πως υπάρχει παράβαση. Το αντίθετο μάλιστα... Πως εκείνος σε χιλιοστά του δευτερολέπτου απεφάνθη ότι υπήρξε πέναλτι, μόνον ο ίδιος μπορεί να απαντήσει! Αφήστε που ο Γκαρσία ήταν όφσαϊντ... Στα αλήθεια προκαλεί τεράστια εντύπωση πόσο εύκολα κερδίζουν οι «πράσινοι» πέναλτι σε ντέρμπι «αιωνίων» και πόσο δύσκολα ο Ολυμπιακός που έχει να βρεθεί στα έντεκα βήματα από την εποχή Φιλιππίδη και το πέναλτι που καλώς είχε σφυρίξει ο Ευθυμιάδης...

Άσχετα όμως από την κακή διαιτησία, ο Ολυμπιακός έδωσε περιθώρια στον ΠΑΟ να ελπίζει... Και το ερώτημα παραμένει: Γιατί και πως ο Ολυμπιακός κατέρρευσε αγωνιστικά στο δεύτερο ημίχρονο; Γιατί ακόμη και 8-9 παίκτες ήσαν στην επίθεση όταν το σκορ ήταν 0-1 κι αργότερα 1-1; Πραγματικά η διαχείριση ήταν λανθασμένη είτε από υπερβολική αυτοπεποίθηση είτε από υποτίμηση του αντιπάλου...