Τετάρτη 21 Μαρτίου 2012

Σιένα - Ολυμπιακός 75-82 (Τελικό)

Ο Ολυμπιακός δεν "λύγισε" στη Σιένα, άντεξε στην πίεση των γηπεδούχων και έκανε το μπρέικ στην Ιταλία, φτάνοντας σε μία παλικαρίσια νίκη με 82-75! Από το 35' χωρίς τον Βασίλη Σπανούλη οι "ερυθρόλευκοι" που συμπλήρωσε πέντε φάουλ.

Ο Ολυμπιακός στο περυσινό... dejavu με τη Σιένα την πλήρωσε με το ίδιο νόμισμα! Οι παίκτες του Ντούσαν Ίβκοβιτς πήραν τη νίκη με 82-75 και έκαναν το 1-0 στη σειρά με τους Ιταλούς.

Ο αγώνας:

Η Σιένα προσπάθησε να επιβάλει τον ρυθμό της στα πρώτα λεπτά του αγώνα, όμως ο Ολυμπιακό δεν έδειξε να αιφνιδιάζεται από τον κόσμο των πρωταθλητών Ιταλίας. Ο Άντερσεν θα σημειώσει το 11-5, προτού ο Ντόρσεϊ με κάρφωμα κάνει το 11-7. Ο ΜακΚάλεμπ θα κάνει το 15-7, αλλά ο Πρίντεζης με εύστοχο σουτ τριών πόντων θα μειώσει σε 15-10 και ο Παπανικολάου θα ρίξει την διαφορά στους τρεις πόντους (15-12).

Στη συνέχεια, ο ΜακΚάλεμπ ξανά θα ανεβάσει την διαφορά στους έξι πόντους για τους Ιταλούς, όμως ο αρχηγός του Ολυμπιακού, Βασίλης Σπανούλης με εύστοχο σουτ τριών πόντων πετύχει το 19-16. Ο Άντιτς θα μειώσει με κάρφωμα στον πόντο (19-18) για να αυξήσει την διαφορά ένα λεπτό πριν το τέλος ο Ντέιβιντ Άντερσεν. Το πρώτο δεκάλεπτο τελικά θα κλείσει με τη Σιένα στο +5 (26-21) με καλάθι του Ντέιβιντ Άντερσεν.

Με την έναρξη της δεύτερης περιόδου, ο Χάινς θα σημειώσει το 26-23 και ο Μάρκο Κέσελ θα ισοφαρίσει σε 26-26 στο 11'. Ο Άντιτς θα δώσει το προβάδισμα στον Ολυμπιακό μετά το 2-3 στην αρχή (26-28) για να απαντήσει με τρίποντο ο Ντέιβιντ Μος (29-28).

Κοντά ο Ολυμπιακός

Ο Κάιλ Χάινς με 1/2 βολές θα κάνει το 29-29, ενώ ο ίδιος παίκτης με κάρφωμα θα δώσει και πάλι προβάδισμα δύο πόντων στην ομάδα του Ντούσαν Ίβκοβιτς (29-31). Ο Πέρο Άντιτς θα χρεωθεί με φάουλ και τεχνική ποινή, οι Άντερσεν και Στόουνρουκ θα αξιοποιήσουν τις βολές (33-31), ενώ ο ΜακΚάλεμπ θα κάνει το 35-31. Ο Σπανούλης με τον Χάινς θα δώσουν προβάδισμα στον Ολυμπιακό στο 16' και ο Πρίντεζης θα ανεβάσει για πρώτη φορά στον αγώνα την διαφορά στους 3 πόντους για τους "ερυθρόλευκους" (35-38).

Ο ΜακΚάλεμπ θα σημειώσει το 39-38, με τον Γιώργο Πρίντεζη να μειώνει σε 44-42 ένα λεπτό πριν το ημίχρονο. Ο Ιγκόρ Ρακόσεβιτς με 2/2 βολές θα σημειώσει το 46-42, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με 48-42 για τους πρωταθλητές Ιταλίας, έπειτα από κάρφωμα του Τόμας Ρες.

Κρατήθηκε η Σιένα

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Ολυμπιακός θα προσπαθήσει να γυρίσει την εις βάρος του διαφορά και να ελέγξει τον ρυθμό της αναμέτρησης. Ο Κέσελ με εύστοχο σουτ τριών πόντων θα δώσει στο 22' το προβάδισμα στον Ολυμπιακό, ο οποίος είχε... γαντζωθεί επάνω στους Ιταλούς. Ο Άντερσεν με τρίποντο θα κάνει το 55-53 και ο Θόρτον θα ανεβάσει την διαφορά στους πέντε πόντους (58-53).

Παρόλα αυτά, οι "ερυθρόλευκοι" θα αντιδράσουν και με τον Κάιλ Χάινς θα μειώσουν στους δύο πόντους (60-58). Σε εκείνο, όμως το σημείο η Σιένα θα πιέσει και θα καταφέρει να περάσει μπροστά στο σκορ με τον Ιγκόρ Ρακόσεβιτς, κάνοντας το 66-58, σκορ με το οποίο θα ολοκληρωθεί το τρίτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης.

Στην τέταρτη και τελευταία περίοδο του αγώνα, ο Νίκος Ζήσης θα ανεβάσει την διαφορά στους δέκα πόντους (68-58), με τον Γιώργο Πρίντεζη να μειώνει σε 68-61 για τον Ολυμπιακό, ο οποίος δεν άφησε τη Σιένα να ξεφύγει. Ο Λο θα μειώσει ακόμα περισσότερο σε 68-63, με τον Νίκο Ζήση στο 34' να ανεβάζει την διαφορά στους επτά πόντους για τους πρωταθλητές Ιταλίας.

Πέμπτο φάουλ Σπανούλη!

Οι παίκτες του Ντούσαν Ίβκοβιτς, όμως με τον Βασίλη Σπανούλη θα μειώσουν στους πέντε πόντους (70-65), ενώ ο Γιώργος Πρίντεζης θα φέρει την διαφορά στους τρεις πόντους (70-67). Στο 4:39'' ο αρχηγός των "ερυθρολεύκων" θα κάνει φάουλ στον Νίκο Ζήση, θα συμπληρώσει τα πέντε και θα καθίσει στον πάγκο. Ακόμα, όμως και χωρίς τον Σπανούλη, ο Ολυμπιακός με τον Γιώργο Πρίντεζη θα φέρει την διαφορά στον πόντο (70-69) και ο Ντόρσεϊ με κάρφωμα θα δώσει προβάδισμα στους Πειραιώτες (70-71).

Ο Ολυμπιακός θα κρατηθεί μπροστά στο σκορ με τον Έισι Λο, 73-75, ο Τζόι Ντόρσεϊ θα "κόψει" τον Μπο ΜακΚάλεμπ για να έρθει ο Πρίντεζης μετά από τάιμ άουτ του Σιμόνε Πιανιτζάνι να εκτοξεύσει την διαφορά στο +5 για τους "ερυθρόλευκους" (73-78), κι ενώ απέμενε 1:24'' για το τέλος.
Ο Έισι Λο με 1/2 βολές θα κάνει το 73-79, οι Ιταλοί δεν θα καταφέρουν να σημειώσουν καλάθι, ο Κάιλ Χάινς θα σημειώσει το 73-81 και οι παίκτες του Ντούσαν Ίβκοβιτς θα κάνουν το μπρέικ στην Ιταλία, φτάνοντας στο θετικό αποτέλεσμα με 82-75! Ο Ολυμπιακός είχε υπομονή, δεν "λύγισε" στα δύσκολα σημεία και έκανε το πρώτο βήμα προς το φάιναλ-φορ της Κωνσταντινούπολης.

Τα δεκάλεπτα: 26-21, 48-42, 66-58, 75-82.